18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zdrowie z "Expressem" Jeść zgodnie z grupą krwi (I)

Sylwester Mudzo
Czy grupa krwi może warunkować nasze potrzeby dietetyczne? Dieta stworzona dla ludzi z określoną grupą krwi mówi, że tak. Z pewnością odwołanie się do cech naszego organizmu jest uzasadnione, ale jak w przypadku każdego systemu musimy uwzględniać uniwersalne potrzeby człowieka - pożywienie ogrzewające, zróżnicowane i unikające złych połączeń.

Przyjrzyjmy się zatem poszczególnym grupom krwi i - zdaniem twórców diety - najwłaściwszym systemom odżywiania dla nich.

Grupa A
Według twórców diety grup krwi , wszystkie przemiany i reakcje, jakie zachodzą u osób grupą z krwi A, są słabsze i wolniejsze niż u innych grup krwi. Być może dlatego ich organizmy wydzielają najmniejszą ilość kwasów żołądkowych. Pokarmy roślinne, które są podstawą ich diety, nie potrzebują ich jednak wiele, aby zostać strawione. Z drugiej strony mówi się, że mięso nie jest dobre dla tych ludzi. Niestrawione w żołądku, już po przejściu do dwunastnicy i jelita cienkiego, ulega rozkładowi przez bakterie, czyli gniciu. To zatruwa wątrobę, hamuje przemianę materii i staje się główną przyczyną tycia oraz zmęczenia i złego samopoczucia.
Tak się jednak dzieje tylko wówczas, gdy osoby z grupą krwi A łączą białka z węglowodanami, jedzą dużo surowych warzyw i niewłaściwie przygotowują posiłki mięsne (mało przypraw).
Źle trawione przez ludzi z grupą A są także produkty mleczne. Jak już jednak pisaliśmy, generalnie powinniśmy ograniczyć ilość mleka i jego przetworów. Pozostajemy przy maśle, śmietanie i niewielkiej ilości serów. U osób z grupą krwi A mleko i jego przetwory znacznie zwiększają i tak już wysoki poziom śluzu, co może wywoływać alergię, astmę, często kłopoty z oddychaniem, zapalenia zatok i uszu oraz powodować uciążliwe reakcje ze strony układu pokarmowego.
Wbrew temu, co autorzy diety grup krwi piszą, nie jest zalecane w tym przypadku zastępowanie mleka i przetworów mlecznych mleczkiem sojowym i serkiem tofu. Soja (szczególnie, że jest coraz częściej modyfikowana genetycznie) nie jest produktem wskazanym dla żadnej grupy krwi.

Grupa A ma według jej twórców niewielkie zapotrzebowanie na tłuszcze, zwłaszcza te wielonienasycone pochodzenia zwierzęcego. Obniżają one poziom wydzielania kwasów żołądkowych, który u tych osób i tak jest bardzo niski. Sytuacja jest podobna, jak w przypadku mięsa. Źle przygotowane i źle połączone składniki mogą rzeczywiście zaburzyć trawienie. Niższa jest też wtedy produkcja żółci przez wątrobę, bez której tłuszcz nie może przeniknąć przez jelita. Prawdopodobnie u ludzi z grupą A przestawienie przemiany materii na większy udział węglowodanów spowodowało również obniżenie ilości enzymów biorących udział w spalaniu tłuszczów. Ale znowu to tylko część prawdy. Należy oczywiście, jeżeli tak podpowiada nam instynkt, jeść nieco więcej produktów węglowodanowych i nieco mniej mięsa, ale nie rezygnując z najwartościowszych tłuszczów zwierzęcych.

Osoby z grupą krwi A stosujące tę dietę muszą pamiętać, by dostarczać węglowodanów w najlepszej dla organizmu postaci. Fasolka polana roztopionym masłem, gorące duszone lub zasmażane warzywa, ziemniaki z sosem warzywnym (na maśle lub oliwie z oliwek) będą najlepszym źródłem zaspokojenia ich potrzeb na węglowodany.
Z mięs polecamy indyka lub cielęcinę, najlepiej gotowane lub duszone. Ze zbóż należy ograniczyć spożywanie pszenicy oraz chleba żytniego. Z warzyw dostępnych u nas należy unikać tylko roślin psiankowatych, takich jak pomidory i papryka.

Grupa B
Posiadacze grupy krwi B stanowią zdaniem twórców "złoty środek" ludzkiego metabolizmu. Ich system trawienny znajduje się w idealnej równowadze. Dlatego ludzie mający ją dobrze przyswajają pokarmy ze wszystkich grup. Zarówno mięso, ryby, jak i produkty roślinne.
Jednak te dane nam od natury możliwości możemy też zmarnować niewłaściwym przygotowywaniem potraw (złe połączenia, produkty konserwowane, używanie kuchenki mikrofalowej i tzw. fast foody).
Do produktów pochodzenia zwierzęcego, których powinny unikać osoby z grupą krwi B, należą kurczaki (nawet dobrze przyprawione nie są dla nich pokarmem wskazanym). Powinny zrezygnować również owoców morza.
Z produktów roślinnych złym pokarmem jest większość zbóż. Kukurydza i gryka są głównymi czynnikami powodującymi nabieranie wagi, ponieważ przyczyniają się do zakłócenia trawienia, spowolnienia metabolizmu, hipoglikemii oraz zatrzymywania płynów w organizmie i zmęczenia. Pszenica zakłóca procesy trawienne i metaboliczne. Jej składniki blokują receptory insulinowe w komórkach tłuszczowych, co powoduje odkładanie się tłuszczu, zamiast jego spalania. Podobnie jest z żytem. Jak widać grupa ta jest jakby "skazana" na niewielki udział zbóż (może być orkisz i amarantus) i przetworzonych węglowodanów (cukier, biała mąka, słodycze).
Osoby z grupą krwi B nie powinny też używać olejów roślinnych (poza oliwą z oliwek), lecz zastąpić je zwierzęcymi (śmietana, masło, smalec wieprzowy i gęsi). Z węglowodanów najbardziej wskazane są dla nich niewielkie ilości ziemniaków. Choć ludzie posiadający tę grupę krwi mają najlepszą tolerancję produktów mlecznych (ich system trawienny najlepiej rozkłada kazeinę), nie powinny objadać się serkami, jogurtami, kefirami. Na dłuższą metę i dla nich może okazać się to niewłaściwe.

Jeżeli ludzie z grupą krwi B będą przestrzegać zasad diety, mogą uniknąć większości chorób, nawet najgroźniejszych, takich jak choroby serca i nowotwory. Sprzyja temu ich silny i stabilny układ immunologiczny, który posiada równocześnie duże zdolności adaptacyjne, zwłaszcza do zmian jakości pożywienia (coraz większa chemizacja i obróbka przemysłowa).
Osoby posiadające te cechy muszą jednak pamiętać o konieczności dążenia do harmonii w życiu i jedzeniu, gdyż jej brak powoduje tendencję do samoistnych załamań systemu odpornościowego. Może to sprzyjać powstawaniu lub nasilać objawy chorób, na które są bardziej wrażliwe, takich jak cukrzyca I typu, stwardnienie rozsiane, syndrom chronicznego zmęczenia oraz niektóre wirusy.

Równowaga i harmonia są cechami, do których powinny dążyć osoby z grupą krwi B zawsze i w każdym swoim działaniu. Chodzi zwłaszcza o zrównoważenie stanów fizjologicznych i emocjonalnych. Ta zasada bardzo dokładnie została opisana w tradycyjnej medycynie chińskiej. Żywiołowe parcie do przodu, tak charakterystyczne dla kultury europejskiej i jej ideału zdrowia, jest przez lekarzy chińskich postrzegane jako stan niebezpieczny dla równowagi serca. Ludzie z grupą B muszą zawsze o tym pamiętać. Wrodzona niezwykła elastyczność fizyczna i psychiczna oraz wielka tolerancja dla innych zachowań ułatwi im to zadanie. o

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany