Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przepisy na wielki post. Dania bezmięsne na wiele sposobów. Śledzie, krem z buraka i pampuchy

(MJ)
Przepisy na wielki post. Dania bezmięsne na wiele sposobów. Po karnawale, kiedy tradycyjnie bawiliśmy się hucznie i ucztowaliśmy – teraz przyszła pora na detoks.

I choć we współczesnej rzeczywistości ani karnawał, ani post nie wyglądają już tak jak dawniej – te dwa okresy dla wielu osób mają znaczenie nie tylko symboliczne.

W tradycji chrześcijańskiej Wielki Post oznacza czas pokuty, która przygotowuje wiernych do Świąt Wielkanocnych. W wielu łódzkich domach rezygnuje się ze z reguły obfitych, mięsnych dań i zastępuje je czymś lżejszym.
To zdrowy trend, bo pozwala w pewnym zakresie oczyścić organizm z toksyn. Większości osób taka dieta służy i pozwala nawet zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Na pewno więc wszystko razem sprzyja przedświątecznym, wiosennym korzystnym zmianom.

Zobacz przepisy na potrawy wielkopostne:

Przepisy na wielki post. Dania bezmięsne na wiele sposobów. ...

- Niegdyś tradycje związane z dietą postną były bardzo restrykcyjne – mówi Agata Wlazińska, nauczycielka praktycznej nauki zawodu w Zespole Szkół Gastronomicznych. - Absolutnym zakazem było spożywanie nie tylko mięsa, ale również produktów pochodzenia zwierzęcego, np. tłuszczu. Standardowymi posiłkami były placki ziemniaczane podawane w towarzystwie kwaśnej śmietany i duszonej cebulki, czy babka ziemniaczana, która do tej pory jest rarytasem kuchni podlaskiej.

Popularne były śledzie, podawane pod różnymi postaciami – w sałatce, tradycyjnie w oleju, pod pierzynką, czyli w śmietanie i smażone. Spożywana była także kapusta i potrawy w jej towarzystwie, m.in. pierogi oraz uszka z kapustą i grzybami, i wreszcie coś, co mogło przypominać tradycyjny polski obiad – kotlety jajeczne.

ZOBACZ INNE ORYGINALNE PRZEPISY NA KOLEJNYCH KARTACH

Śledzie nie tylko na wielki post - smaczne i zdrowe ryby na ...

Dziś przygotowanie postnych dań może stać się ciekawym wyzwaniem. Stara tradycja się zaciera, a dzięki multimediom jesteśmy na bieżąco z trendami kulinarnymi. Promowana jest kuchnia wegetariańska i wegańska, dlatego nikomu nie sprawia problemu stworzenie bezmięsnego dnia, zgodnie z własnymi upodobaniami.

- Każdy ma w swojej kuchni nabiał, produkty zbożowe, warzywa czy owoce – zwraca uwagę Agata Wlazińska. - Aktualnie, traktujemy śledzie i owoce morza w bardziej wyrafinowany sposób niż dawniej. Możemy przygotować tatar ze świeżego śledzia na chrupiącej grzance, różnego rodzaju sałatki z dodatkami, takimi jak wędzony łosoś, tuńczyk czy rozmaite owoce morza. Dodajmy do tego twardy typ sera, np. cheddar, parmezan i mamy przepyszną sałatkę w niecodziennym stylu.

Nie wolna nam zapomnieć o jajkach – symbolu Wielkiej Nocy, ale i ważnym składniku codziennego menu każdej rodziny. Mało który artykuł spożywczy posiada tak bogatą ofertę mikro i makro elementów, a do tego tak uniwersalne zastosowanie w kuchni.

Jaja są niezastąpione do wypieków i deserów, możemy z nich zrobić wyjątkowe śniadanie, obiad i kolację. Aby urozmaicić ten pozornie banalny produkt, nadajmy mu oryginalności np. za pomocą farszu.

- Proponuję na okres postu jaja nadziewane pastą francuską z kawiorem, łososiem lub pastą awokado – zachęca Agata Wlazińska.

Na kolejnych kartach kilka przepisów (poleca ZSG Gastronomik)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany