Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zimowe dokarmianie ptaków, jakich zasad przestrzegać, by nie zaszkodzić fruwającym sąsiadom. Pamiętajmy chleb nie jest dobry dla ptaków

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Najprościej nakarmić kaczkę suchą bułką lub kanapką. To jednak kaczce nie służy.
Najprościej nakarmić kaczkę suchą bułką lub kanapką. To jednak kaczce nie służy. Archiwum EI
W lutym warto pomóc ptakom w znalezieniu pokarmu i wody. Gdy mróz ścina wszystko poidełko z ciepłą wodą to podstawa. Niestety wymaga to od nas konsekwencji i cierpliwości. Ptaki szybko przyzwyczajają się do pomocy i oczekują jej szczególnie wtedy, gdy naturalne zasoby w parkach i ogrodach są na wyczerpaniu. Głównym celem dokarmiania jest urozmaicenie ptasiej diety i pomoc w przetrwaniu najtrudniejszego okresu w roku. Jeśli jednak podejmiemy się dokarmiania musimy robić to aż do wiosny.

Czym karminy ptaki zimą? Przede wszystkim należy zapomnieć o chlebie. Ten nie służy zdrowiu żadnemu ptactwu, a gdy jest spleśniały i pełen sztucznych dodatków może wywołać śmierć ptaka.

Dokarmianie musi wspierać zwierzęta, a nie szkodzić im. Oto czym karmić dzikie kaczki mieszkające w łódzkich parkach:

Kaczki to ptaki roślinożerne. Póki mróz nie zetnie wody w stawie lub jeziorze dobrze dają sobie radę, nurkując po rosnące na dnie wodorosty. Jeśli jednak woda jest skuta lodem, ptaki nie mają źródła pożywienia. Wówczas można je wspomóc:

  • gotowaną kukurydzą (bez soli)
  • poszatkowaną zieloną kapustą
  • utartą lub ugotowaną marchewką
  • otrębami i zbożowymi płatkami
  • sałatą

Czym karmić ptaki zimujące w parkach i ogrodach? Ptaki zimujące są przyzwyczajone do chłodu, ale potrzebują karmę bardziej kaloryczną. Chętnie zjadają:

  1. ziarna słonecznika
  2. pestki dyni
  3. orzechy (niesolone)
  4. proso
  5. siemię lniane
  6. kaszę

Wiele ptaków, szczególnie sikorki lubią słoninę (niesoloną). Można ją wywiesić w jednym kawałku lub stopić i zmieszać z różnymi ziarnami i wywiesić w formie kuli lub w starej filiżance, którą powiesimy za ucho na sznurku. W karmniku możemy też umieścić całe jabłko, gruszkę lub buraka. Ptaki mają twarde dzioby i doskonale poradzą sobie z wyskubywaniem kąsków. To alternatywne rozwiązanie, gdy woda w poidełku zbyt szybko zamarza. Owoce i warzywa prócz składników odżywczych dostarczają też wody.

Kto nie ma ochoty samodzielnie przygotować zimowego pokarmu może skorzystać z oferty sklepowej. We wszystkich sklepach zoologicznych oraz wielu marketach znajdziemy gotowe mieszanki dla ptaków w opakowaniach, które wystarczy odblokować, by ptaki mogły zjeść pokarm ze środka. Pamiętajmy jednak, żeby pokarm umieścić w takim miejscu, by w trakcie konsumpcji ptaki nie były narażone na atak ogrodowego kota lub lisa. Za gotowy zestaw zapłacimy co najmniej 3 zł. Najtańsze są kule tłuszczowe, które możemy kupić po 2-3 zł za sztukę.

Pamiętajmy też o większych ptakach: sroki, sójki, kawki w poszukiwaniu jedzenia grzebią po śmietnikach. lepiej przygotować dla nich orzechy włoskie w łupinkach lub ziemne w łupinkach, Ptaki doskonale sobie poradzą z wydobyciem pokarmu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany