MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wakacje przed komputerem z energetykiem w dłoni Interweniuje pogotowie Zobacz, co się dzieje ze zdrowiem dzieci i młodzieży gdy je piją

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Adam Stępka, ratownik medyczny, apeluje do rodziców aby zwracali baczniejszą uwagę na to, co spożywają ich dzieci i nie pozwoli im pić napojów energetycznych.
Adam Stępka, ratownik medyczny, apeluje do rodziców aby zwracali baczniejszą uwagę na to, co spożywają ich dzieci i nie pozwoli im pić napojów energetycznych. grzegorz gałasiński
W litrze napoju energetycznego jest tyle kofeiny co w trzech filiżankach kawy z expressu. Zgodnie z zaleceniami Państwowego Zakładu Higieny dzieci nie powinny jej spożywać. Może wywoływać u nich lęk, halucynacje i podwyższać poziom stresu. Wywołuje kołatanie w klatce piersiowej i podwyższa wartości ciśnienia tętniczego krwi.

- Napoje energetyczne zawierają substancje chemiczne podwyższające wartości ciśnienia tętniczego, które mogą prowadzić do przebudowy mięśnia sercowego i nadciśnienia – twierdzi Adam Stępka, ratownik medyczny w łódzkim pogotowiu. - Z powodu kaloryczności tych produktów ich nadmierne spożywanie prowadzi do otyłości i cukrzycy. Te napoje spożywają już nawet kilkulatkowie i nie zawsze wywołuje to odpowiednią reakcję otoczenia. Kawy nikt by uczniowi podstawówki pić nie pozwolił, to na spożywanie przez niego napojów energetycznych jest przyzwolenie.

Uzależnieni od energetyków

Tego typu drinku najczęściej spożywają nastolatkowie i studenci. Dobrze wiedzą o tym producenci energetyków – do nich przecież adresowana jest grafika na puszkach. Coraz częściej też pogotowie spotyka się z problemem uzależnienia od tych trunków. Młodzi ludzie nie potrafią funkcjonować jeśli rano nie wypiją puszki lub dwóch takiego napoju. Również ci, którzy piją na co dzień kawę. Muszę często – jak mówią wypić energy drinka – aby mieć energię na zrobienie kawy. A potem przez cały dzień piją raz kawę, raz energetyka.

Napoje energetyczne są sprzedawane w pół litrowych opakowaniach. Jeśli ktoś wypije dwie takie butelki, a to norm dla dużej grupy młodych konsumentów, to dostarczy organizmowi dawkę kofeiny porównywalną z tą, która znajduje się w trzech filiżankach kawy z expressu. Ale kofeina nie jest jedynym pobudzaczem, zgodnie z zaleceniami Państwowego Zakładu Higieny dzieci nie powinny jej spożywać, bo znajduje się w nich również guarana, tauryna, L-karnityna.
- Kofeina może u dzieci wywoływać niepokój, rozdrażnienie, powodować bóle w klatce piersiowej – dodaje ratownik. - Może także zwiększać poziom stresu, powodować stany lękowe, halucynacje, drgawki.
Energetyki jak część z nas niesłusznie uważa nie są źródłem nawodnienia organizmu - są mylone z napojami izotonicznymi, które takiemu celowi służą.

Jak wynika ze statystyk PZH napoje energetyczne spożywało już 18 proc. dzieci w wieku do 10 lat. W grupie od 10 do 18 lat piło je aż 68 proc. ankietowanych. Natomiast według ustaleń Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności napoje energetyczne pije więcej chłopców niż dziewcząt. Co piąte dziecko w wieku od 6 do 10 lat piło ten napój minimum jeden raz. W grupie od 12 do 20 roku życia aż 67 proc. ankietowanych pije je „dość często”.
Coraz częściej zwraca się też uwagę, że dwie puszki takiego napoju dostarczają tyle pustych kalorii co pączek.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany