Najfajniejsze żłobki w dzielnicach Łodzi! [zdjęcia]

Magdalena Jach
Zakończyliśmy zorganizowany po raz pierwszy przez redakcję „Expressu Ilustrowanego” plebiscyt na najfajniejszą szkołę podstawową, przedszkole i żłobek w każdej dzielnicy Łodzi. Wzięły w nim udział zarówno placówki prowadzone przez miasto, jak i inne instytucje.

O tym, które z nich zdobyły tytuły najfajniejszych zadecydowali nasi czytelnicy w głosowaniu internetowym i SMS-owym. Wygrały szkoły, przedszkola i żłobki, które zebrały najwięcej punktów. Cieszymy się, że mogliśmy pokazać miejsca, gdzie najmłodsi łodzianie bawią się, rozwijają umiejętności i pasje, uczą się, są bezpieczni, radośni, poznają przyjaciół. Doceniamy nauczycieli i cały sztab ludzi, którym rodzice powierzają swoje skarby na pierwsze lata edukacji. Wszystkim bardzo fajnym uczestnikom plebiscytu gratulujemy, życzymy sukcesów i serdecznie dziękujemy!

Zaprezentowaliśmy już najfajniejsze szkoły i przedszkola, dziś przedstawiamy zwycięskie żłobki.

***
Żłobek nr 17
Żłobek dla większości dzieci  jest to pierwsze, poza rodziną środowisko społeczne, w którym poznają świat bez obecności najbliższych. Dziecko jest istotą twórczą, ciekawą otaczającego świata. Tworzymy warunki umożliwiające mu podejmowanie różnych form aktywności poprzez empatię, wiedzę, wrażliwość i umiejętność porozumiewania się z małym człowiekiem. Każde dziecko dostrzegamy w jego unikatowości i niepowtarzalności, aby jak najlepiej odpowiedzieć na jego potrzeby a jednocześnie wprowadzić w świat życia społecznego. Postępujemy zgodnie z teorią towarzyszenia dziecku w rozwoju, czego wyrazem jest "projekt pedagogiczny". Staramy się, by przebywające u nas dzieci czuły się bezpiecznie i komfortowo. W tym celu pozostajemy w stałych kontaktach z rodzicami, by na bieżąco wymieniać informacje, które są ważne dla dobrego samopoczucia dziecka w żłobku. Na co dzień czuwamy nad zdrowiem, bezpieczeństwem i rozwojem powierzonych nam dzieci. Traktujemy dzieci indywidualnie, rozpoznajemy ich potrzeby i w miarę możliwości je zaspokajamy. Kierujemy się zasadą ,,bycia z dzieckiem i obok dziecka” przy jednoczesnym poszanowaniu autonomii i podmiotowości. Organizujemy swoją działalność w taki sposób, aby żłobek dostosowany był do potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka w kontakcie z rodzicami i środowiskiem. W naszej placówce diety są dostosowywane do wskazań lekarskich i zgodne z normami żywieniowymi. W początkowym okresie adaptacji rodzic może przebywać ze swoją pociechą na grupie, z czego większość rodziców korzysta. Naszym celem jest stymulowanie wszechstronnego rozwoju dzieci. W tym kierunku organizujemy bardzo wiele zabaw, aby nieustannie poszerzać wiedzę dziecka o otaczającej rzeczywistości. Proponowane zabawy przez naszych opiekunów są niezwykle atrakcyjne i przyjemne dla naszych podopiecznych.
W żłobku nr 17 są trzy grupy wiekowe:
- Od 0, 5-1, 5 roku
- Od 1, 5-2, 5 roku
- Od 2.5-3,5 roku.
Grupa niemowlęca (0,5 – 1,5roku) liczy do 10-ciorga dzieci co sprawia, że jest kameralna i przytulna. Praca z dziećmi w tej grupie jest przede wszystkim skoncentrowana na opiece i pielęgnacji.
W pozostałych grupach prowadzona jest rytmika oraz zajęcia z gimnastyki korekcyjnej. Raz w miesiącu zapraszamy rodziców do wspólnego oglądania przedstawień teatralnych, które odbywają się w godzinach popołudniowych.
Na wyposażeniu posiadamy basen z piłkami , z którego bardzo często i chętnie korzystają dzieci.

Biblioteka
Współpracujemy również z rejonową biblioteką. Raz w miesiącu odwiedza nasz żłobek pani z biblioteki. Czyta dzieciom i przynosi dla wszystkich dzieci książki, które mali czytelnicy mogą sobie pooglądać i „poczytać”. Książka czytana przez Panią bibliotekarkę jest zawsze dostosowana np. do aktualnych pór roku czy świąt.

Zabawa w ogrodzie
W okresie wiosenno-letnim przy sprzyjającej aurze dzieci spędzają czas w ogrodzie. Największym zainteresowaniem cieszą się zabawy kredą, piłkami oraz atrakcje na zjeżdżalni.

Urodzinki
W naszym żłobku raz w miesiącu odbywają się urodzinki naszych małych solenizantów. Siadamy przy wspólnym stole, śpiewamy sto lat, solenizanci w czapeczkach dmuchają świeczki i otrzymują prezenty. Największym zainteresowaniem w tym dniu cieszą się słodkości.
Zajęcia kulinarne
W ramach zabaw kulinarnych dzieci robią sałatkę jarzynową, ciasteczka bożonarodzeniowe, bałwanki z sera białego itp.

Tablica kredowo-magnetyczna
W naszym żłobku znajduje się ściana kredowo – magnetyczna. Pozwala ona dzieciom na wspaniałą zabawę z użyciem kredy i magnesów. Dzieci bardzo chętnie korzystają z tej atrakcyjnej zabawy.

Zabawy przy stolikach:
Proponowane zabawy przy stolikach dobieramy tak, aby sprawiały dużo radości, ale także trenowały małą motorykę dziecka. Zabawy m.in. kaszą i piaskiem kinetycznym uczą dokładności, cierpliwości i koordynacji.

Prace plastyczne wykonujemy z dostępnych materiałów m.in. liści, soli, popcornu. Dostosowujemy je do aktualnych wydarzeń i pór roku.

Imprezy okolicznościowe takie jak: z okazji Świąt Bożego Narodzenia, Świąt Wielkanocnych, Dzień Babci i Dziadka, Dzień Mamy i Taty, Dzień Dziecka, zakończenie roku połączone są z reguły z warsztatami dla rodziców i dzieci.
W ramach tych warsztatów w trakcie spotkań świątecznych dzieci wraz z rodzicami ozdabiają według własnej inspiracji, różnymi, proponowanymi technikami plastycznymi bombki, dzwoneczki, choinki lub baranki, kurczaczki, zajączki. Poza warsztatami plastycznymi organizowane są również warsztaty muzyczno – taneczne jak np. spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka, podczas których zabawy prowadzone były w rytmach muzyki z lat 60-70tych. Spotkania okolicznościowe cieszą się dużym zainteresowaniem ze strony rodziców i sprawiają wiele radości dzieciom i ich najbliższym.

W okresie karnawału organizowany jest bal przebierańców. Dzieci bardzo lubią występować w strojach postaci z bajek. Pracownicy również się „przebierają” i uczestniczą w tej zabawie karnawałowej.

Najważniejszym rezultatem naszej pracy jest uśmiech i zadowolenie dzieci i ich rodziców.
W imieniu wszystkich pracowników Żłobka nr 17 chcieliśmy serdecznie podziękować za wyrazy uznania i obdarzenie nas swoim zaufaniem poprzez oddanie tak licznej liczby głosów na nasz żłobek w plebiscycie Exspressu Ilustrowanego „Najfajniejszy żłobek na dzielnicy”.

***
Żłobek nr 1
Nikt by nie pomyślał wcale, że w tej kamienicy starej,
przy ulicy Sienkiewicza 9 , przeszło lat już 60 temu – powstał Żłobek.
„Pod słoneczkiem” go nazwali i numerek „Pierwszy” dali
- co do dzisiaj funkcjonuje i w Śródmieściu nam góruje!

Jest naprawdę wyjątkowy i dlatego – jak na niego to przystało,
oryginalnie i niepowtarzalnie, trochę o nim opowiemy,
zapoznamy, „obgadamy” – złego słowa nie powiemy
- tego tutaj nie znajdziemy!

Klatka do niego szara prowadzi, lecz nikomu dziś to nie wadzi,
bo gdy tylko drzwi otworzymy, co innego już widzimy :
kolorowe, ładne sale, czyste, schludne i zadbane
i jak to możliwe było – do dzieci naszych dostosowane.
Może nie są jeszcze tak nowoczesne, jakbyśmy chcieli,
ale robimy wszystko byśmy ten cel osiągnęli!

Zabawek nam nie brakuje, lecz w tak zmieniającym się świecie, próbujemy dogonić technologię i rozwijające się
- w nowym tempie – dzieci.
Bo One są tu dla nas najważniejsze, budują atmosferę
i dają nam szczęście.
Każdy ich rocznik wnosi coś nowego,
a my dwoimy się i troimy, by sprostać oczekiwaniom jego.

Wychodząc naprzeciw ich potrzebom, codziennie pamiętamy,
by towarzyszyć im w rozwoju,
- bo są jeszcze tacy mali
- a w tej „małości” tacy wspaniali.
Pilnujemy więc, by tego „nie zepsuć”,
-by w tych pierwszych ich latach życia, naprawdę najważniejszych,
wspomóc rodziców, dziadków, czasem gromadę cioć i wujków…
- by w atmosferze zaufania, dać im tyle miłości, radości
i możliwości - niebanalnego świata doświadczania,
a obok tego bazę – do mądrego i cierpliwego wychowania!

By nie brakło im tego w przedszkolu, czy nawet później – w szkole,
gdzie wiara w siebie i w swoje możliwości
da im poczucie przynależności i siłę odnajdywania się
- w dorosłej społeczności.

Nasz Żłobek , przez to , że taki mały, na czterdzieści parę dzieci,
może PRAKTYCZNIE skupić się na swych zadaniach
- i tak łączyć teorię z praktyką, by stały się one całością
i realizowaną przez nas możliwością.

Dzieci w naszym żłobku bardzo dobrze się czują,
najczęściej się bawią , a czasem też dokazują…
Razem z opiekunkami przeżywają swoje małe radości
np. gdy uda się dopasować element do całości.
A gdy łzy strumieniem się leją, zawsze znajdą się słowa,
gesty i ramiona, gdzie dzieci swój smutek „przeleją”.

Wspólnie przeżywamy przedstawienia teatralne
i sami bawimy się w teatr.
Przebieramy za zwierzaki i udajemy latające ptaki.
A gdy dzieci budują statki pirackie
- my „rozkładamy” przed nimi morskie fale
i pomagamy płynąć przed siebie coraz szybciej lub coraz dalej…

Absolwenci też nas odwiedzają
– choć to już przedszkolaki
- ich rodzice nadal przyprowadzają do nas ich siostry, czy braci
- więc chyba nas kochają!......
Bo nie taki „żłobek straszny, jak go malują”,
ale taki, jak ludzie, którzy w nim pracują !

A to 1-nka przecież –
co nas zobowiązuje jeszcze bardziej:
Byście do Nas się zgłaszali
i dzieci w opiekę nam oddawali!

***
Żłobek nr 26
ul. Sprinterów 11

ŻŁOBEK PRZYJAZNY DZIECKU I JEGO RODZINIE

W Żłobku nr 26 ważny jest dla nas uśmiech, zadowolenie dziecka oraz zaspakajanie jego potrzeb i oczekiwań rodziców. Czuwamy nad zdrowiem i bezpieczeństwem powierzonych nam dzieci. Sprzyjamy sytuacjom, które pozwalają dzieciom badać i odkrywać świat. Każdy rodzic może wcześniej zapoznać się z placówką oraz przebywać z dzieckiem w okresie adaptacji. Współpracujemy z rodzicami umożliwiając im aktywny udział w życiu placówki poprzez: codzienne rozmowy, wymianę informacji o rozwoju dziecka, oraz organizowanie spotkań z profesjonalistami.
Największą satysfakcję sprawia nam gdy dzieci z chęcią i radością przychodzą do żłobka, nie chcą z niego wyjść, a rodzice wracają do nas z kolejnym potomstwem. W wykonywaną przez nas pracę wkładamy wiele zaangażowania, dlatego dzieci czują się u nas jak w domu. Panuje atmosfera życzliwości, szacunku i zrozumienia.
Dzieci bawią się w małych grupach, swobodnie wybierając miejsce i rodzaj zabawy. Chętnie bawią się w basenie z kulkami, a także w sali ze zjeżdżalnią, autami, wózkami i megaklockami.
Jedną z ulubionych form aktywności dzieci są zabawy plastyczne dzięki, którym mogą rozwijać swoją wyobraźnię. Lubią brudzić się farbami i obsypywać siebie oraz swoje prace brokatem. Dużą radość sprawia dzieciom zabawa masą solną, plasteliną i przesypywaniem makaronu, ryżu, fasoli, kaszy czy mąki do pojemników. Pracownicy równie aktywnie uczestniczą we wszelakiego rodzaju zabawach z dziećmi np. skaczą, tańczą i śpiewają, a także przebierają się, malują sobie nawzajem twarze czy zanurzają ręce w farbie odciskając je później na kartonach.
Nasz żłobek często odwiedzają teatrzyki, w których dzieci z chęcią biorą aktywny udział stając się również aktorami. Raz w tygodniu jest rytmika, a raz w miesiącu podczas audycji muzycznych dzieci uczestniczą w zabawie tańcząc, śpiewając, a nawet próbując grać na instrumentach.
W naszym żłobku organizujemy imprezy takie jak: Dzień Dziecka, Dzień Matki i Ojca, Dzień Babci i Dziadka, bal karnawałowy, impreza z Mikołajem, zakończenie roku żłobkowego. Uroczystości te w zależności od pory roku organizowane są w żłobkowym ogrodzie bądź w holu głównym. Bawią się wszyscy zarówno dzieci , rodzice, pracownicy jak i zaproszeni goście. Jest to czas integracji i budowania pozytywnych relacji między uczestnikami. Dzieci czują się gospodarzami i swobodnie uczestniczą w zabawach zapraszając do nich swoich bliskich. Organizowane są konkursy podczas, których nikt ze sobą nie rywalizuje tylko dobrze się bawi.
W żłobkowym ogrodzie oprócz pikników i letnich zabaw dzieci spędzają czas również jesienią i zimą. Zbierają jesienne dary, robią bukiety, a w okresie zimowym dokarmiają ptaki w ich karmnikach, co sprawia im wiele radości.
Bardzo często dzieci odchodzące do przedszkola przynoszą nam własnoręcznie zrobione kartki z podziękowaniami, które oprawiamy w ramkę i wieszamy w holu.
Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia naszej placówki.

***
Żłobek nr 27
Żłobek 27… cały dla dzieci.

Żłobek nr 27 przy ulicy Franciszkańskiej 167/171 w Łodzi jest jedną z trzydziestu placówek należących do Miejskiego Zespołu Żłobków w Łodzi. Jest także jedną z niewielu, która świadczy opiekę dla dzieci najmłodszych, czyli od 20 tygodnia życia.
Wyjątkowo składa się, że werdykt najfajniejszego żłobka w dzielnicy przypada w roku obchodów czterdziestolecia istnienia tej placówki.
Fundamentalną ideą żłobka jest projekt pedagogiczny przygotowany przez wychowawców, którego głównym założeniem jest koncepcja towarzyszenia w rozwoju.
W praktyce myśląc „towarzyszenie” rozumiemy, jako dawanie dziecku swobody w podejmowaniu decyzji odnośnie jego samego. Wychowawcy szanują indywidualność i kreatywność dziecka. Pamiętają o szacunku wobec wychowanka, jako człowieka, nie narzucając mu własnej woli. Działają na płaszczyźnie „równy z równym”. Nie tylko w sensie przenośnym, ale też dosłownie.
Poszanowanie powyższej koncepcji ułatwia obserwację, która jest podstawą pracy z dzieckiem. Jest ona pomocna w umożliwianiu rozwoju indywidualności dzieci, zwrócenia uwagi na to, w jaki sposób samodzielnie radzą sobie z trudnościami, jakich dokonują postępów. Pomoc udzielana jest tylko, gdy dziecko samo o nią poprosi lub wyraźnie widać, że dana czynność sprawia maluchowi zbyt dużo trudności.
Wiedza na temat podopiecznych, która jest systematycznie gromadzona przez wychowawców daję podstawę do konsultacji z rodzicami. Efektywna współpraca w relacji rodzic – wychowawca jest korzystna dla harmonijnego rozwoju dziecka.
Samo towarzyszenie to nie tylko obserwacja ale także stwarzanie sytuacji w których dziecko ma możliwość rozwijania i doskonalenia swoich umiejętności. Jest to także dostarczanie potrzebnych bodźców oraz szansa skontrolowania postępów rozwojowych podopiecznego.

Życie w placówce toczy się według ustalonego odgórnie schematu, co nie oznacza w praktyce, że plan dnia nie jest elastyczny. Bardzo często dzieci maja swój rytm dnia, który wychowawczynie starają się stopniowo drogą kompromisów pogodzić z praktykowanym w żłobku.
Nawyki i zwyczaje, do których przyzwyczajamy rodziców i dzieci ułatwiają efektywne korzystanie z dóbr oferowanych przez placówkę.

Głównym punktem w rozkładzie dnia są pory posiłków, pomiędzy którymi znajduje się czas na zabawę swobodną i odpoczynek dzieci. Aby jak najlepiej spożytkować czas wolny wychowawcy proponują także zabawy inspirowane. To także czas, który wzbogacany jest zajęciami dodatkowymi. Są to spotkania z filharmonią, z teatrem, gimnastyka ogólnorozwojowa, zajęcia rozwijające w zakresie sensorycznym, zajęcia rytmiczne, a także okazyjnie zajęcia rozrywkowe – spotkania z iluzjonistą, grupy cyrkowe, animatorzy zabaw.
Rodzice mają możliwość konsultowania swoich obaw z zaprzyjaźnionym psychologiem, który kilka razu w roku na prośbę kierownika żłobka przeprowadza obserwacje w grupach.
Kilka razy w ciągu roku odbywają się imprezy okolicznościowe w formie spotkań integrujących rodziców, dzieci oraz wychowawców.
Wygląd i wyposażenie nie stanowią o dobrej opiece, ale niezaprzeczalnie ich najwyższy standard jest bardzo ważny. Wszelkie środki finansowe uzyskane z Rady Rodziców przeznaczane są na ustawiczne renowacje, remonty i doskonalenie miejsca pod względem estetyki i architektury. Wpływa to na dobre samopoczucie i bezpieczeństwo dziecka, ale także rodziców.
Żłobek przystosowany jest aby świadczyć usługi dla około setki dzieci, stąd podział na trzy grupy wiekowe i dostosowanie pomieszczeń w zależności do ich potrzeb i możliwości.
Placówka dysponuje bardzo dużym ogrodem, który wychowawczynie mogą w pełni wykorzystywać podczas zabaw z dziećmi.
Kadra pedagogiczna jest wysoko wykwalifikowana, ciągle podnosząca swoje kompetencje, a ich praca podlega nieustannej ewaluacji w myśl refleksji Roberta Fulghum’a „Nie przejmuj się tym, że dzieci nigdy cię nie słuchają, Bądź czujny, bo ciągle cię obserwują.”

***
Żłobek nr 7
Łódź ul. Szpitalna 11

Nasz Żłobek

Na początku chciałbym podziękować wszystkim tym, którzy oddali głos na nasz żłobek. To dzięki życzliwości i zaufaniu Państwa zajęliśmy I miejsce w konkursie na „Najfajniejszy żłobek w dzielnicy”. Oczywiście istniejemy dla mieszkańców całego miasta, jednak docieramy ze swoja ofertą głównie do mieszkańców Widzewa. Jako instytucja wspierająca rodzinę w wychowaniu małego dziecka, czujemy wielką odpowiedzialność, a jednocześnie dumę , kiedy maluchy wracają do nas zadowolone i uśmiechnięte każdego dnia. Gdy są chore tęsknią za nami, my również oczekujemy ich powrotu i martwimy się dłuższą absencją. W codziennej pracy bezustannie czynimy starania, by nasz żłobek był najchętniej wybieranym miejscem dla dzieci.
Odkrywanie dziecka podczas codziennej pracy jest niezwykłą przygodą. Wciąż się dziwimy i zastanawiamy jak to możliwe. Maluchy znakomicie sobie radzą w poznawaniu świata, myślą prosto, mają twórcze rozwiązania , nie komplikują życia, jak my dorośli. Rola opiekuna - wychowawcy w żłobku, sprowadza się do towarzyszenia dziecku i jego rodzinie w rozwoju1 . Bycie obok, nie ograniczanie, pomaganie gdy dziecko prosi o pomoc, umożliwianie poznawania świata, usamodzielnianie w zakresie samoobsługi między innymi: nauki picia z kubeczka, samodzielne jedzenie itd. to nasze priorytety, kierunki działania zgodne z projektem pedagogicznym.Mając na uwadze indywidualny rozwój dziecka, proponujemy różnorodne rodzaje aktywności: od swobodnej zabawy, poprzez rytmikę, gimnastykę korekcyjną i ekspresję plastyczną – modelowanie, wycinanie, wyklejanie, malowanie. Istotne miejsce w naszej działalności zajmuje czytanie opowiadań i bajek, które wzbogacają wrażliwość dziecka i ułatwiają poznawanie świata. Umożliwiamy rodzicom aktywny udział w życiu placówki poprzez:
- poznanie placówki przed zapisaniem dziecka do żłobka,
- pobyt z dzieckiem w żłobku,
- codzienne rozmowy na temat samopoczucia dziecka,
- wymianę informacji o rozwoju dziecka,
- wspólne świętowanie m.in. Dnia Dziecka, Dnia Mamy i Taty, Dnia Babci i Dziadka
-zabawy okazjonalne np. powitanie lata, zabawa karnawałowa
-decydowanie o wyborze dodatkowych zajęć dla dziecka
Nasze starania podobają się rodzicom. Słyszymy na co dzień pochlebne opinie. Każdego dnia doskonalimy warsztat pracy. Tak jak dziecko bawi się stale by tworzyć siebie, tak my wychowawcy, odkrywamy siebie by tworzyć równowagę między światem dziecka i światem dorosłych. Dom i żłobek wzajemnie przenikają się, dając wsparcie dla rodzin w codziennej opiece nad małym dzieckiem.

Kierownik Żłobka
mgr Janina Folwarska

***

NIEMCY UKRAINA WYNIK NIEMCY UKRAINA KTO WYGRAŁ JAKI WYNIK MECZU
CIASTO Z TRUSKAWKAMI PRZEPIS. SZYBKI I PROSTY PRZEPIS NA CIASTO Z TRUSKAWKAMI
EURO 2016: KIEDY I Z KIM ZAGRAJĄ POLACY? O KTÓREJ MECZE POLSKIEJ KADRY [TERMINARZ]
WIERSZYKI NA ZAKOŃCZENIE ROKU, WIERSZYKI DLA NAUCZYCIELI
HISZPANIA CZECHY o której MECZ HISZPANIA CZECHY GDZIE OGLĄDAĆ HISZPANIA CZECHY TRANSMISJA
IRLANDIA SZWECJA ONLINE GDZIE OGLĄDAĆ?IRLANDIA SZWECJA STREAM DARMOWA TRANSMISJA GODZINA
BELGIA WŁOCHY O KTÓREJ OGLĄDAĆ WŁOCHY BELGIA TRANSMISJA BELGIA WŁOCHY GDZIE

[ZOBACZ TEZ FILM Dlaczego nie warto rezygnować z pieczywa w diecie? (autor x.news/Agencja TVN)

](http://www.expressilustrowany.pl/ "ZOBACZ TEZ FILM Dlaczego nie warto rezygnować z pieczywa w diecie? (autor x.news/Agencja TVN)