Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na sanatoryjne last minute w wakacje nie masz co liczyć. Zobacz, kto z ubezpieczonych, kiedy i gdzie może pojechać

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
W tym roku do sanatorium pojedzie 26 550 mieszkańców z naszego regionu.
W tym roku do sanatorium pojedzie 26 550 mieszkańców z naszego regionu. Fot. Malgorzata Genca / Polska Press
Do sanatoriów w lipcu i sierpniu z naszego województwa wyjedzie ponad 3300 ubezpieczonych. To termin o jakim marzy większość ubiegających się o taki wyjazd. Na tak zwane zwroty skierowań, a już zwłaszcza nad morze, w tym okresie raczej nie ma co liczyć.

Wszyscy chcą się leczyć latem nad morze

W lipcu niewielu pacjentów, którzy złożyli papiery na leczenie w uzdrowisku i otrzymali już skierowanie do ośrodka, rezygnuje z takiego leczeni.

- Mamy w Łódzkiem maksymalnie 10 zwrotów - informuje Magdalena Góralczyk z działu prasowego ŁOW NFZ. - Zainteresowanie zwrotami jest bardzo duże. Najwięcej osób zainteresowanych jest o dwa zwroty w celu wspólnego wyjazdu.

To kilkakrotnie mniej niż w grudniu ubiegłego roku gdy z wyjazdów do uzdrowiska rezygnowało nawet 80 potencjalnych kuracjuszy, którzy już otrzymali skierowanie na leczenie. Wtedy ubezpieczeni, którzy chcieli wyjechać wcześniej niż wynikało to ze standardowego terminu oczekiwania mogli przebierać w ofertach do większości ośrodków w których NFZ kontraktuje takie leczenie.

Aktualnie najwięcej w zwrotach jest skierowań na leczenie w miejscowościach na nizinach, Ciechocinek i Nałęczów, mniej w górskich – Szczawnica, Rabka Zdrój i Krynica Zdrój. Sporadycznie zdarzają się zwroty skierowań na leczenie w uzdrowiskach położonych w rejonach nadmorskich.

Gdzie pytać o last minute
O zwroty skierowań należy pytać w oddziale NFZ w którym składało się wniosek. W naszym województwie informację o możliwości skorzystania z takiej oferty można uzyskać telefonicznie: od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 pod numerami telefonów: (42) 275-40-83, (42) 275-40-89, a także na Sali Obsługi Klientów przy ul. Targowej 35 w Łodzi i w Delegaturach.

Dla kogo last minute
Może z nich skorzystać każdy, kto złożył wniosek na takie leczenie, a jego skierowanie zostało pozytywnie zaopiniowane przez lekarza orzecznika w NFZ i otrzymało numer w kolejce oczekujących. Poza tym zwrócone skierowanie musi odpowiadać profilowi leczenia na jakie ma jechać ubezpieczony. Kurację w ramach zwrotów można rozpocząć wcześniej praktycznie „z dnia na dzień”

Leczenie ambulatoryjne w sanatorium
Pacjenci mogą skorzystać również z formy leczenia ambulatoryjnego. Ubezpieczony pacjent sam decyduje w jakim terminie i gdzie chce korzystać z zabiegów. Pacjent we własnym zakresie musi zapewnić sobie wyżywienie i zakwaterowanie, a NFZ opłaca jego zabiegi w wybranym uzdrowisku. Ubezpieczony może wybrać jak długo będzie trwało leczenie: 6, 12 czy 18 dni zabiegowych.

E-skierowania zamiast papierowych
Od 1 lipca skierowania do sanatoriów w Polsce będą wystawiane już tylko w formie elektronicznej.
E-skierowanie na leczenie uzdrowiskowe jest automatycznie przesyłane do odpowiedniego oddziału NFZ w momencie wystawienia. Pacjent nie musi pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału funduszu.

9 miesięcy w kolejce
W zależności od roku w naszym województwie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego do sanatorium wyjeżdża od 24 do 30 tys. ubezpieczonych. W tym roku w uzdrowisku będzie się leczyć 28 tys. ubezpieczonych. Aktualnie na wyjazd oczekuje się 9 miesięcy. Przed pandemią bywało, że 30.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany