MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do sanatorium z powodu otyłości. Zobacz dlaczego dzieci wyjeżdżają na leczenie do uzdrowiska w ramach NFZ i jak długo czekają w kolejce.

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Dzieci od 3 roku życia mogą korzystać z leczenia w sanatoryjnego w ośrodkach znajdujących się w górach, na nizinach i nad morzem.
Dzieci od 3 roku życia mogą korzystać z leczenia w sanatoryjnego w ośrodkach znajdujących się w górach, na nizinach i nad morzem. Fot. Karolina Misztal
Leczenie w sanatorium w ramach NFZ może rozpocząć dziecko, które ukończyło 3 rok życia. Jeśli jego rodzice wyrażą na to zgodę trzylatek może w sanatorium przebywać sam. Dla dzieci, które ukończyły 7 lat, system nie przewiduje obecności opiekuna podczas turnusu uzdrowiskowego.

Z infekcjami i wadami postawy
Najczęstszymi schorzeniami z powodu których na leczenie w uzdrowisku wyjeżdżają dzieci są: nawracające infekcje górnych i dolnych dróg oddechowych, wady postawy, otyłość i choroby kardiologiczne.
O skierowaniu dziecka na leczenie uzdrowiskowe decyduje lekarz. Jest one dostępne dla dzieci już od ukończenia trzeciego roku życia. Pobyt dziecka w uzdrowisku jest całkowicie bezpłatny. Finansuje go Narodowy Fundusz Zdrowia. W 2023 r. z leczenia uzdrowiskowego skorzystało ponad 7 tys. dzieci, a za udzielone świadczenia Fundusz zapłacił 35,4 mln zł. 

Kuracjusze w wieku przedszkolnym  W Łódzkiem z leczenia sanatoryjnego skorzystało ponad 27 tys. kuracjuszy, w tym 62 dzieci bez opiekuna od 3 do 18 lat oraz 127 maluchów w wieku od 3 do 6  lat. Dzieci do chwili ukończenia 6. roku życia, 11 miesiąca, 29 dnia otrzymują skierowanie na turnus z opiekunem, natomiast po ukończeniu 7. roku życia wyjeżdżają na samodzielny turnus w szpitalu uzdrowiskowym, gdzie znajdują się pod opieką personelu.

Rodzic płaci za siebie
Pobyt w uzdrowisku jest dla dziecka bezpłatny, natomiast opiekun ponosi pełną odpłatność za swój pobyt zgodnie ze stawką danego uzdrowiska, które samo ustala stawkę za pobyt. Może różnić się w sezonie letnim i zimowym.

Nad morzem i w górach
Dzieci na podstawie złożonych skierowań kierowane są na leczenie m.in do: Dąbków, Ciechocinka, Goczałkowic, Szczawnicy, Rabki i Rymanowa. Czas oczekiwania od momentu otrzymania e-skierowania przez NFZ do wyjazdu to nie dłużej niż 4 miesiące.
 
Te choroby dzieci najczęściej leczą w uzdrowisku:**• choroby górnych dróg oddechowych
• choroby dolnych dróg oddechowych
• choroby ortopedyczno - urazowe
• otyłość
• choroby reumatologiczne.

Czas trwania turnusu
Dzieci mogą zostać zakwalifikowane na:
• uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne (dzieci w wieku od 3 do 6 lat) – czas trwania leczenia 21 dni, co najmniej 54 zabiegi fizjoterapeutyczne, średnio 3 zabiegi dziennie;
• uzdrowiskowe leczenie szpitalne (dzieci w wieku od 3 do 18 lat) – czas trwania leczenia 27 dni, co najmniej 66 zabiegów fizjoterapeutycznych, średnio 3 zabiegi dziennie.
Podczas pobytu w uzdrowisku dzieci mają zapewnioną naukę szkolną na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej. Leczenie może odbywać się przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym.
 
Jakie zabiegi na NFZ?
W uzdrowisku wykorzystywane są różne bogactwa surowców naturalnych i czynniki fizyczne tj.: wody mineralne, borowiny, bodźce klimatoterapeutyczne, hydroterapia, fizykoterapia czy kinezyterapia. W czasie pobytu, w zależności od profilu uzdrowiska, a także od potrzeb i wskazań dzieci i młodzież mogą skorzystać m.in. z:
• balneoterapii - leczenia z użyciem surowca naturalnego
• kuracji pitnych i inhalacji
• hydroterapii
• ciepłolecznictwa, światłolecznictwa, elektroterapii
• kinezyterapii
• masażu leczniczego
• gimnastyki indywidualnej i zbiorowej
• edukacji dla zdrowia - nauki zdrowego stylu życia (racjonalne żywienie, aktywność fizyczna).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komary - co je wabi a co odstrasza?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany