MKTG SR - pasek na kartach artykułów

8 tysięcy dzieci z naszego regionu skorzystało z usług "dentysty na kółkach" Zobacz, ilu trzeba było wyrwać ząb, a ilu wykonać rtg

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Mobilne gabinety dentystyczne docierają do najmniejszych miejscowości w naszym regionie.
Mobilne gabinety dentystyczne docierają do najmniejszych miejscowości w naszym regionie. brak
Prawie wszystkie dzieci w wieku od 6 do 7 lat mają próchnicę. Próchnica zębów stałych może rozpocząć się już w 6 roku życia. Blisko 90% 12-letnich dzieci w Polsce ma próchnicę.

Lakierowanie, leczenie i wyrywanie
W ubiegłym roku 8 tys. dzieci w naszym regionie skorzystało z leczenia i lakierowania zębów. W tej grupie jest 40, którym lekarz musiał usunąć ząb. Dentobus jeździ do najmniejszych miejscowości w regionie, tam gdzie nie ma leczenia na NFZ, a z bezpłatnego leczenia korzystają w nim dzieci i młodzież.

Stomatolog przyjmujący w dentobusie wykonuje przegląd zębów, ustala plan leczenia, fluoryzację, zdjęcia RTG, leczenie specjalistyczne, w tym leczenie próchnicy, ale też uczy dzieci prawidłowego szczotkowania zębów.

Coraz więcej dzieci u stomatologa
Dentobus przemierza Łódzkie od 2020 roku. W pierwszym roku z leczenia skorzystało 2,5 tys. pacjentów. Z roku na rok coraz więcej szkół, przedszkoli, urzędów gmin, sołectw zaprasza dentobus do siebie. W 2021 r. z leczenia skorzystało 6 tys. dzieci, w 2022 r. ponad 7,7 tys. a w roku 2023 - 8,3 tys. dzieci.

Lakierowanie =fluoryzacja
Najczęściej w dentobusie stomatolodzy lakierują zęby stałe (6 tys. dzieci w 2023r). Lakierowanie, czyli inaczej fluoryzacja, jest zabiegiem zabezpieczającym zęby przed rozwojem próchnicy. Nakładany specjalnym pędzelkiem lakier zawiera dużą dawkę fluoru, przez co sprawia, że zęby stają się mocniejsze i bardziej odporne na próchnicę. Lakierowanie hamuje również namnażanie się bakterii próchnicotwórczych. Dzieci i młodzież do 18. roku życia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego mogą co. 3 miesiące korzystać z bezpłatnego lakierowania wszystkich zębów stałych.

180 wyjazdów w ciągu roku
Harmonogram postojów dentobusu jest ustalany przez NZOZ Superdent we współpracy z ŁOW NFZ. Szkoły i przedszkola we własnym zakresie koordynują korzystanie z dentobusów na ich terenie. W trakcie trwania pandemii, w 2021 roku dentobus rzadziej jeździł po województwie, zorganizowano 90 wyjazdów. Z każdym kolejnym rokiem wyjazdów więcej. W ubiegłym roku zorganizowano aż 180 wyjazdów.

Sprawdź, gdzie będzie dentobus: https://www.nfz-lodz.pl/dmdocuments/66027f47c970e_Dentobus_Harmonogram_04.2024r.pdf

Dzieci mają zepsute zęby
Próchnica jest chorobą pojawiającą się w pierwszym roku życia dziecka.
* Występuje u 35–50% dzieci między 2 a 3 rokiem życia.
* u 56–60% dzieci między 3 a 4 rokiem życia.
* u prawie 100% dzieci między 6 a 7 rokiem życia.
Próchnica zębów stałych może rozpocząć się już w 6 roku życia. Blisko 90% 12-letnich dzieci w Polsce ma próchnicę.

Pierwsza wizyta w pierwszym roku życia

Pierwsza wizyta u dentysty powinna odbyć się już w pierwszym roku życia dziecka, a każda kolejna wizyta nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Stomatolog może nałożyć na powierzchnię zębów dla dzieci do 6 roku życia lakier z wysoką zawartością fluoru (lakierowanie), Stosuje się je co 3 lub 6 miesięcy (decyduje lekarz).Innym zabiegiem jest lakowanie. Polega na mechanicznym zabezpieczeniu dostępu bakterii do najbardziej narażonych na próchnicę zagłębień na powierzchni żującej zębów trzonowych.

Link do listy gabinetów stomatologicznych dla dzieci w Łódzkiem: https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/LeczenieStomatologiczne?&ow=5&specjalizacja=1250 oraz
https://gsl.nfz.gov.pl/GSL/GSL/LeczenieStomatologiczne?&ow=5&specjalizacja=1248

Gdzie jest kierownica – o co pytają pacjenci w dentobusie
- Bycie mobilnym stomatologiem to praca, która sprawia nam dużo satysfakcji. Szczególnie wtedy, kiedy dostajemy dowody sympatii w postaci laurek czy origami. Najbardziej jednak cieszą nas pytania małych pacjentów, np. gdzie jest kierownica? Starsi uczniowie zwracają się z nieco innymi pytaniami: Mamy matematykę, czy możemy posiedzieć tu trochę dłużej? – wspominają członkowie zespołu medycznego dentobusu NZOZ Superdent z Łodzi.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany