MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Już 460 małych łodzian przyszło na świat dzięki programowi in vitro. Zobacz, kto może skorzystać z dofinansowania

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
460 maluszków przyszło na świat dzięki dofinansowaniu in vitro.
460 maluszków przyszło na świat dzięki dofinansowaniu in vitro. Fot.Krzysztof Szymczak/Polskapresse
Od początku funkcjonowania programu powitaliśmy na świecie 460 małych łodzian, w tym roku już 52, których rodzice skorzystali z dofinansowania do procedury wspomaganego rozrodu. Do tej pory z miejskiego programu in vitro skorzystało 1300 par. Program ma być realizowany w kolejnych latach.

Program ma już 7 lat

Już 7 lat działa łódzki program in vitro. Miasto przeznaczyło na ten cel 7 mln zł, 1300 par mogło skorzystać z tej procedury. Na świat przyszło 460 maluchów, w tym 18 par bliźniąt.

Miejski program in vitro działa w Łodzi od 2016 r. Tylko w ostatnim półroczu na świat przyszło 52 dzieci.

Każdego roku Łódź na wsparcie dla par, które starają się o dziecko, przekazuje ze swojego budżetu około miliona złotych. Od początku działania programu wydano na ten cel ponad 7 mln zł. W tym roku dotacje wsparły procedury wspomaganego zapłodnienia ok. 200 par.

Pary zakwalifikowane do programu mogą skorzystać z 5000 zł dotacji do jednej procedury. Miasto dofinansowuje maksymalnie trzy próby zapłodnienia pozaustrojowego dla jednej pary. Do programu mogą zgłaszać się zaś pary będące w związku małżeńskim lub partnerskim. Wiek kobiety nie może przekraczać 40 lat (w wyjątkowych sytuacjach - 42). Priorytetowo traktowane są ci pacjenci, którym nowotwór może odebrać szansę na własne dziecko. Pary, by wejść do programu, muszą mieszkać w Łodzi i rozliczać się tu z podatków.

Łódź jest liderem w skali europejskiej, bo miejski program ma skuteczność na poziomie 47 procent. Zgodnie z badaniami agencji ESHRE, średnia na naszym kontynencie wynosiła 36 proc. urodzeń w stosunku do wykonanych procedur.

Łódź bezpłatnie przekazuje licencję na realizację programu innym polskim gminom. Do dziś skorzystało z niej kilkanaście gmin. Za realizację programu dla Łodzi odpowiadają dwie wybrane w konkursie kliniki: GAMETA - SZPITAL oraz SALVE MEDICA.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany