MKTG SR - pasek na kartach artykułów

W aplikacji mojeIKP można wnioskować o wydanie EKUZ lub certyfikatu zastępującego EKUZ. Zobacz, jak to zrobisz

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Teraz EKUZ zamówimy również z aplikacji.
Teraz EKUZ zamówimy również z aplikacji. mat. prasowe NFZ
Jeśli podczas wakacji za granicą nie mamy karty EKUZ, zgubiliśmy ją lub jest nieważna, możemy na swoim smartfonie wnioskować o certyfikat zastępujący EKUZ. Otrzymamy certyfikat i w razie wypadku lub choroby unikniemy wykładania własnej gotówki.

W I półroczu ubiegłego roku pacjenci, którzy zachorowali za granicą, a nie mieli EKUZ, ubiegali się w NFZ o zwrot od 11 - 37 tys. zł. Przedstawiali rachunki za leczenie w Belgii, Danii, Francji, Holandii, Irlandii, Niemczech, Szwecji i Szwajcarii. Pieniądze musieli wyłożyć z własnej kieszeni. W Łódzkim NFZ w ubiegłym roku 106 tys. mieszkańców otrzymało karty EKUZ.

EKUZ na IKP
EKUZ można zobaczyć na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) w zakładce „Moje konto”. Można tam sprawdzić, do kiedy jest ważny, a jeśli nie ma EKUZ można: złożyć wniosek o EKUZ, sprawdzić, na jakim etapie procedowania jest złożony wniosek, znaleźć link „Śledź przesyłkę”, by sprawdzić, gdzie znajduje się karta od momentu wysłania jej przez NFZ. Jeżeli osoba wyrabiająca kartę jest uczniem, studentem lub doktorantem i ma ponad 18 lat do wniosku o EKUZ powinniśmy dołączyć kopię legitymacji lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.

Wniosek o EKUZ przez mojeIKP.
Aby złożyć wniosek przez mojeIKP należy zalogować się do aplikacji i wejść w kategorię „e-zdrowie”. Wybrać „Ubezpieczenie zdrowotne za granicą”, „Wniosek o EKUZ” i go wypełnić wskazując swój status jako osoby ubezpieczonej. Dołączyć zdjęcie i skan legitymacji studenta. Możemy załączyć pliki wielkości do 3,5 MB. Jeśli mamy kilka plików powinniśmy je spakować np. w zip.
Jest możliwość załączenia pliku lub zdjęcia z galerii. Należy podać również adres wysyłki EKUZ. Po podpisie profilem zaufanym przekazujemy wniosek do realizacji.
W aplikacji sprawdzimy też stan wniosku (w realizacji, zaakceptowany, odrzucony) oraz znajdziemy link „Śledź przesyłkę”, by sprawdzić, gdzie po wysyłce przez NFZ znajduje się karta. Informację o tym, jaki jest prawdopodobny termin otrzymania karty, zobaczymy na górze ekranu, jeszcze podczas wypełniania wniosku.
Jeśli natomiast karta została już wydana, można zobaczyć, do kiedy jest ważna. EKUZ można odebrać pocztą lub osobiście w oddziale NFZ – w zależności od tego, co zostanie zaznaczone we wniosku.

Certyfikat zastępujący EKUZ w mojeIKP

Wniosek o certyfikat zastępujący EKUZ można złożyć od teraz również przez mojeIKP. Certyfikat, tak jak EKUZ, potwierdza, że pacjent ma prawo do leczenia w czasie wyjazdów do krajów Unii Europejskiej i EFTA. Można go otrzymać osoba ubezpieczona, która: nie zdążyła uzyskać przed wyjazdem EKUZ, straciła EKUZ (na skutek kradzieży, zagubienia lub zniszczenia), zapomniała przed wyjazdem wnioskować o EKUZ, a przebywa za zagranicą i potrzebuje zaświadczenia o prawie do leczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego.
Certyfikat zastępujący EKUZ może być wydany wstecznie. Jest wydawany na ściśle określony okres, zazwyczaj na czas udzielenia świadczeń. Można go przekazać placówce, która udzieliła pomocy, drogą e-mailową.

EKUZ - tylko nagłe zachorowania i wypadki
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza, że masz prawo do leczenia w czasie wyjazdów za granicę do: krajów Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Leczenie za granicą przysługuje wyłącznie
w przypadku nagłego zachorowania lub wypadku.
Prawo do leczenia za granicą przysługuje na tych samych zasadach, na jakich korzystają z niego obywatele kraju, do którego się udajesz. Jeśli w danym państwie jest np. obowiązek opłacenia części kosztów za wizytę u lekarza, to i Polak przebywający za granicą je zapłaci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany