MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jeździsz na rowerze? Zainwestuj w dodatkowe ubezpieczenie

Maciej Badowski AIP
Przez ostatnie 4 lata, średnia kwota, jaką wydano na kupno roweru w Polsce wzrosła z 766 zł do 1025 zł- wynika z badań na zlecenie firmy Kross. Ponadto według danych GUS kupujemy coraz więcej jednośladów. W 2013 roku Polacy kupili ich ponad milion.

Jazda na rowerze cały czas cieszy się nie słabnącą popularnością. Rower nie jest już traktowany jako narzędzie treningu, ale jako bardzo popularny środek transportu. Z badania Instytutu Badawczego IPC zrealizowanego na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Rowerowego w 2014 roku wynika, że codziennie na rowerze jeździ 40 proc. badanych osób, a kilka razy w tygodniu wsiada na rower co trzeci respondent.

ŚMIESZNE WIERSZYKI URODZINOWE, ZABAWNE SMSY NA URODZINY

Konsekwencją zwiększającej się liczby rowerzystów, szczególnie w ruchu drogowym, jest ryzyko kolizji lub wypadku. Z policyjnych statystyk wynika, że najczęściej dochodzi do potrącenia rowerzysty z boku przez samochód w ciągu dnia, przy doskonałej pogodzie i widoczności, czyli w bardzo sprzyjających do jazdy warunkach. Najczęstszymi przyczynami wypadków z udziałem rowerów z winy kierującego samochodem są nieudzielenie pierwszeństwa, nieprawidłowe wyprzedzanie rowerzysty i niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Rowerzyści zaś powinni szczególnie uważać przy skręcaniu w lewo lub zmianie pasa na lewy, omijaniu pojazdów oraz wyjeżdżaniu z dróg podporządkowanych, gdyż są to sytuacje, w których przyczyniają się oni do wypadków. W dalszym ciągu stosunkowo rzadko dochodzi do potrąceń pieszych przez cyklistów. W 2014 roku odnotowano ponad 0,5 tys. takich zdarzeń.

Zobacz też: Życzenia na 40 urodziny

Zarówno potrącenie pieszego, jak i uszkodzenie pojazdu z winy rowerzysty, pociąga za sobą odpowiedzialność finansową, która może sięgać nawet wielu tysięcy złotych. Przed tego typu konsekwencjami możemy zabezpieczyć się wykupując OC w życiu prywatnym. Ubezpieczenie to dostępne jest np. w standardzie w ramach ubezpieczeń mieszkaniowych Proama i chroni przed skutkami tego typu zdarzeń wyrządzonych przez wszystkich członków gospodarstwa domowego wyjaśnia Damian Zieliński, kierownik ds. ubezpieczeń mieszkaniowych w Proama.

ŻYCZENIA NA ŚLUB. WIERSZYKI ŚLUBNE [ŚMIESZNE, KRÓTKIE]

Oprócz samych wypadków rowerowych może dojść do uszkodzenia lub całkowitego zepsucia jednośladu podczas użytkowania.

- Od niedawna w na rynku dostępne jest assistance rowerowe. Ubezpieczenie to obejmuje ochroną wszystkie osoby, które zamieszkują ubezpieczoną nieruchomość. Zapewnia pomoc techniczną w przypadku awarii i uszkodzenia roweru, m.in. transport do 50 km i naprawę roweru, a w przypadku nieszczęśliwego wypadku rowerowego także pomoc medyczną w postaci m.in. rehabilitacji, transportu medycznego, wizyty lekarza, również stomatologa oraz dostępu do usług informacyjnych - wyjaśnia Bogdan Firlej z agencji BF Asekuracja.

SKARPETKI ZŁUSZCZAJĄCE [GDZIE KUPIĆ, CENA, OPINIE]

Jeżdżąc na rowerze, oprócz podstawowego wyposażenia jakim jest kask ochronny i elementy odblaskowe warto zainwestować w dedykowane ubezpieczenie. Na rynku dostępne są polisy, np. OC w życiu prywatnym, które chronią rowerzystę przed konsekwencjami finansowymi wyrządzenia szkód innym. Możemy również zapewnić sobie pakiet usług assistance na wypadek awarii lub uszkodzenia roweru. Trzymając rower w garażu lub w piwnicy warto zadbać o to, by ubezpieczenie mieszkania lub domu obejmowało kradzież z włamaniem o odpowiednio szerokim zakresie, obejmującym m. in. sprzęt sportowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany