MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co stanie się z Wodnym Rynkiem w Łodzi? Zobacz, kto stanął w interesie handlujących i kupujących

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Kupcy skarżyli się, że od lat miasto podpisuje z nimi umowy z miesięcznym okresem wypowiedzenia.
Kupcy skarżyli się, że od lat miasto podpisuje z nimi umowy z miesięcznym okresem wypowiedzenia. Krzysztof szymczak
- Wniosek z posiedzenia dzisiejszej Komisji Planowania Przestrzennego i Architektury jest bardzo prosty: zamiana działek miasta z inwestorem się dokona, a targowiska Wodny Rynek nie będzie - podsumował ponad trzygodzinne obrady komisji radny Włodzimierz Tomaszewski. - Widać, że dyskutowaliśmy o czymś co dawno już zostało przesądzone. Trzeba się wycofać z uchwały Rady Miasta dotyczącej wyrażenia zgody na zamianę działek pomiędzy miastem i prywatnym inwestorem, a kupcom zaproponować takie umowy dzierżawy aby spokojnie inwestowali, a targowisko zostało zachowane.

Chodzi o los stu kupców
Na komisji planowania przestrzennego i architektury Rady Miejskiej Łodzi urzędnicy referowali radnym ustalenia w sprawie Wodnego Rynku. Przypomnijmy, że dyskusje wokół dalszych losów Wodnego Rynku pojawiły się w przestrzeni publicznej pod koniec kwietnia gdy jedna z komisji Rady Miejskiej pozytywnie zaopiniowała wymianę działek pomiędzy miastem Łódź, a prywatnym inwestorem. Chodzi o dwie działki na których znajduje się znaczna część Wodnego Rynku i przylegający do niego parking. Miasto odda je deweloperowi w zamian za inne działki, które mają być przeznaczone na infrastrukturę drogową. Kupcy przestraszyli się, że targowisko zostanie zlikwidowane, a 100 osób żyjących z handlu straci źródło utrzymania. Zaalarmowali media i radnych.
W środę na trójstronnym spotkaniu pomiędzy przedstawicielami miasta, inwestora i kupców ci ostatni uzyskali zapewnienie, że do końca sierpnia 2026 roku nie muszą się bać o swoje miejsca pracy.

Radni chcieli wiedzieć, dlaczego prywatny inwestor chce dostać działki na których jest Wodny Rynek i jak miasto zabezpieczyło interesy kupców. Na komisji planowania urzędnicy miejscy zapewniali radnych, że do końca sierpnia 2026 roku targowisko przetrwa w tej formie co obecnie. Informowali, że inwestorem jest firma, która wykupiła teren dawnej fabryki Zygmunta Jarocińskiego przy ul. Targowej. Jest zainteresowana działkami pomiędzy ul. Targową, Wodną i Nawrot aby postawić tam budynki mieszkalne.

- Sprawa zamiany działek jest na ostatniej prostej. Najwcześniej 17 czerwca zostanie podpisany akt przeniesienia własności, a następnie sporządzony akt własności - informowali radnych urzędnicy.


Inwestorem jest w trakcie pozyskiwania pozwoleń na budowę. Zdaniem radnego Włodzimierza Tomaszewskiego miasto robi wszystko aby zaspokoić potrzeby inwestora, a nie kupców i mieszkańców.
[b] - Umowa dotycząca zamiany działek nie powinna zostać zawarta przed podpisaniem porozumienia z inwestorem zabezpieczającego interesy kupców - apelował Kosma Nykiel, radny.

- Jestem kategorycznie przeciwko dokonaniu zamiany dopóki nie będzie określone dokładnie jak ma funkcjonować targowisko - wtórował mu radny Włodzimierz Tomaszewski.

Natalia Olszewska z wydziału Zarządzania Projektami Urzędu Miasta Łodzi informowała radnych, że o tym gdzie zostaną przeniesieni kupcy będzie można powiedzieć dopiero po rozmowach z konserwatorem zabytków. Podkreślała, że urzędnicy będą rozmawiali się z kupcami o wydłużeniu godzin pracy oraz takiej organizacji przestrzeni handlowej aby zachęcała do odwiedzenia targowiska.

- Nie będzie takiego targowiska jest obecne, bo to nie licowałoby z taką rewitalizacją - twierdzili urzędnicy.
Zdaniem radnego Kosma Nykla rewitalizacja dotyczy przywracania życia i mieszkańcy nie chcą aby z mapy miasta znikały te miejsca, które tak jak rynek powstały spontanicznie.
- Na najbliższej sesji Rady Miejskiej powinniśmy się wycofać z tamtej uchwały - apelował radny Włodzimierz Tomaszewski do kolegów z ugrupowań stanowiących większość w Radzie Miejskiej Łodzi.
Jego zdaniem Wodny Rynek powinien został w tym samym miejscu, a kupcy dostać do podpisania długoletnie umowy aby mogli spokojnie inwestować w swoje miejsce pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany