Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co nam dokucza po przejedzeniu

(ew)
Łukasz Kasprzak
Przy świątecznym stole łatwo przesadzić z jedzeniem, nabawić się niestrawności i różnych dolegliwości przewodu pokarmowego. Zjedliśmy więcej niż zwykle, nie bacząc, że może to nam zaszkodzić.

Przede wszystkim narzekają osoby mające kłopoty z wątrobą, żołądkiem, pęcherzykiem żółciowym i trzustką. Po obżarstwie narażone są na różne dolegliwości i złe samopoczucie.

Ból wątroby i kamica żółciowa
Początkowo odczuwamy niewielkie dolegliwości, które zakłócają normalne funkcjonowanie wątroby, powodując problemy z trawieniem i złe samopoczucie. Takie objawy eliminują ziołowe leki.
Gdy przesadzimy z konsumpcją przy suto zastawionym stole, dają się nam we znaki objawy kamicy żółciowej. Czujemy ucisk i rozpieranie pod prawym dolnym żebrem, zwłaszcza po obfitym ciężkostrawnym posiłku, nudności, odbijanie się i wzdęcia. Czasami występuje zażółcenie skóry i dokuczliwy promieniujący ból do prawej łopatki.
- Osoby, które mają problemy z pęcherzykiem żółciowym, powinny ograniczyć do minimum spożywanie ciężkostrawnych potraw i tłustych mięs - mówi dr Andrzej Sołtys. - Mogą bowiem nabawić się kolki wątrobowej spowodowanej skurczem pęcherzyka żółciowego lub przewodów żółciowych. Zaciskający się przewód uniemożliwia wypływ żółci, a istniejące kamienie uszkadzają błonę śluzową obkurczonego pęcherzyka. Pojawia się ostry ból. Konieczna jest natychmiastowa zmiana diety. Należy jeść lekkostrawne, gotowane potrawy i nie pić alkoholu. Warto brać leki wspomagające pracę wątroby i preparaty żółciopędne.

Zatrucie pokarmowe
Ból brzucha może być spowodowany przejedzeniem, ale również bywa objawem zatrucia pokarmowego. Nie należy go lekceważyć. Dlatego trzeba uważać, by wszystkie potrawy były świeże.
Zatrucie pokarmowe objawia się nagłymi, skurczowymi bólami w okolicy żołądka i pępka. Występują wymioty, biegunka, czasami towarzyszy im podwyższona temperatura ciała. Może dojść do groźnego dla życia odwodnienia.
Aby powstrzymać biegunkę, należy zażyć węgiel leczniczy lub pić napar z liści borówki brusznicy. Skurcze złagodzi lek rozkurczowy no-spa. Należy wypijać 3 - 4 litry płynów na dobę. Najlepiej gorzką herbatę i miętę. Gdy objawy ustąpią, można zjeść kleik z ryżu.

Zgaga
Zgaga, czyli refluks pokarmowy, to dolegliwość polegająca na cofaniu się kwaśnej treści żołądka do przełyku. Są w nim dwa zwieracze: górny i dolny. Zgaga dokucza wtedy, gdy drugi nie tworzy bariery, nie jest skurczony. Częściowo strawiony pokarm cofa się i wywołuje silne pieczenie w przełyku.
Zgaga spowodowana jest ciężkostrawną dietą, pikantnymi potrawami, słodyczami, alkoholem i gazowanymi napojami oraz przejedzeniem. Takich dań nie brakuje przy świątecznym stole. To fatalnie wpływa na nasze samopoczucie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany