Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą dodatkowe pieniądze na budowę tunelu kolejowego pod Łodzią

Jacek Zemła
Jacek Zemła
Budowa podziemnych przystanków jest już miejscami znacznie zaawansowana
Budowa podziemnych przystanków jest już miejscami znacznie zaawansowana Polska Press
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły ponad 80 mln zł na waloryzacje i wypłatę kosztów związanych z budową podziemnego połączenia kolejowego Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec. Zwiększona wartość kontraktu zapewni kontynuację inwestycji. Są także środki na wzmocnienie gruntów pod kamienicami.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększyły wartość umowy w trakcie budowy tunelu w Łodzi ze względu na niekorzystne zmiany w polskiej i światowej gospodarce spowodowane wojną na Ukrainie. Wzrost cen surowców energetycznych, stali oraz innych materiałów, oraz wydłużenie łańcuchów dostaw i niedobór pracowników – były to czynniki niemożliwe do przewidzenia w momencie podpisywania umowy z wykonawcą inwestycji - firmą PBDiM w 2017 roku. W ostatnich dniach podpisano kolejne aneksy na waloryzację kontraktu. Po otrzymaniu faktury wykonawcy wypłacona zostanie kolejna transza w wysokości 23,7 mln zł. Do tej pory w ramach waloryzacji przekazano już łącznie 45,6 mln zł – informuje Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. – Kontynuowane są rozmowy dotyczące wartości kolejnych robót w zakresie udokumentowanych i uzasadnionych kosztów poniesionych przez wykonawcę.

Kamienice bezpieczne - są pieniądze na wzmocnienie podłoża

PKP PLK SA zapewnia, że ma środki finansowe na dalsze wzmocnienia gruntów pod kamienicami na trasie tunelu pod centrum Łodzi. Dodatkowe nakłady są niezbędne ze względu na zły stan techniczny budynków, wymagający wtłoczenia w podłoże spoiwa cementowego, aby wypełnić pustki, wzmocnić i ustabilizować podłoże oraz zminimalizować wpływ drążenia na budynki. Dotychczas wykonano wzmocnienia 106-metrowego odcinka pod budynkami w rejonie ul. Mielczarskiego. Obecnie wykonawca przygotowuje ekspertyzę techniczną, która pozwoli określić zakres robót oraz dodatkowych kosztów na dalszym odcinku przebiegu tunelu w kierunku Łodzi Fabrycznej.

Drążenie tunelu i budowa przystanków

Zapewnienie dodatkowego finansowania pozwolą kontynuować budowę najważniejszej inwestycji kolejowej w Łodzi. Mniejsza tarcza TBM Faustyna kończy drążenie drugiego jednotorowego tunelu w kierunku Łodzi Żabieńca. Prace są zaawansowane w ok. 90 proc. Po zakończeniu tego etapu Faustyna zostanie przeniesiona z komory przy ul. Skarpowej do komory przy ul. Żniwnej, skąd rozpocznie drążenie trzeciej nitki do przystanku Łódź Koziny. Następnie wybuduje czwarty tunel od przystanku Łódź Koziny do komory przy al. Unii Lubelskiej.

Duża tarcza drążąca Katarzyna po wykonaniu 106-metrowego odcinka od przystanku Łódź Polesie w kierunku Dworca Fabrycznego ma planowy postój. Z miastem i właścicielami prywatnych nieruchomości uzgadniane są warunki dla dalszej realizacji robót. Priorytetem jest maksymalne ograniczenie utrudnień dla mieszkańców. Równocześnie wykonawca prowadzi prace na budowie trzech podziemnych przystanków. W czasie zamknięcia skrzyżowania al. Kościuszki i ul. Zielonej postępuje budowa przystanku Śródmieście, usuwane są tzw. kolizje z infrastrukturą podziemną. W najbliższych tygodniach rozpocznie się budowa płyty stropowej pod ulicami. Na Polesiu prowadzone są prace przygotowawcze do budowy płyty dennej. Na Kozinach z kolei kontynuowany jest wykop pod płytę denną i trwa zbrojnie stropu na poziomie -2. Przy Dworcu Fabrycznym trwa przebudowa instalacji wodociągowych pod budowę ścian szczelinowych dla przyszłej komory TBM.

Tunel będzie budowany etapami

PLK SA złożyła wniosek o fazowanie projektu tj. podział inwestycji na etapy i finansowanie prac realizowanych po 2023 r. ze środków budżetu UE na lata 2021-2027. Priorytetem pozostaje realizacja prac na tym ważnym społecznie projekcie z obecnym wykonawcą robót z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany