MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przebudowa Szczecińskiej wciąż się nie zaczyna, choć miała ruszyć na początku 2024 r. Budują zjazd z S14, ale gdzie go wyprowadzą?

Jacek Zemła
Jacek Zemła
– Na przełomie maja i czerwca rozpocznie się przebudowa ul. Szczecińskiej, która zyska nową nawierzchnię, chodniki i drogi rowerowe od ul. Aleksandrowskiej do Konstantynowa Łódzkiego – informują urzędnicy Zarządu Inwestycji Miejskich. To dobra ale i zła informacja dla łodzian, bo ulica Szczecińska wraz powstającym łącznikiem będzie drogą dojazdową do zachodniej obwodnicy Łodzi, czyli drogi ekspresowej S14. Tyle że zanim ją zmodernizują łącznik przez ponad rok będzie gotowy ale ślepy, bez wyjazdu.

Łącznik będzie prowadził donikąd

Stan ulicy Szczecińskiej jaki jest wie każdy, kto miał nieprzyjemność nią jechać. To chyba jedna z najgorszych obecnie ulic wylotowych z miasta. Pozarywane pobocza, głębokie dziury a przede wszystkim łata na łacie, muldy i nierówności. Tak prezentuje się ulica, która za kilka miesięcy będzie miała przyjąć ruch z obwodnicy. Budowa łącznika posuwa się do przodu, najdalej wiosną 2025 roku będzie on gotowy. Gdzie wtedy wyprowadzony zostanie ruch z S14? Wygląda na to, że nigdzie, bo Szczecińska akurat będzie w remoncie.

Półroczna obsuwa już na starcie

Według wstępnych planów Urzędu Miasta Łodzi, przebudowa ul. Szczecińskiej od ul. Aleksandrowskiej do granic miasta miała rozpocząć się na początku 2024 roku. Tak się jednak nie stało, bo nie zdążono przygotować dokumentacji, choć był na to rok od podpisania umowy z wykonawcą. W związku z tym już teraz przewidywana jest półroczna obsuwa a i podawany przez ZIM termin rozpoczęcia remontu maj - czerwiec jest mocno niepewny.

Miało być tak pięknie, wyszło jak zwykle

Według założeń Szczecińska miała się remontować równolegle z budową łącznika tak, aby na początku 2025 roku obydwie inwestycje mogły zostać oddane do użytku i służyć kierowcom. Dziś jest już pewne, że tak się nie stanie. Łącznik będzie gotowy, ale wyjazdu z niego nie zobaczymy. Trafi on w rozkopaną wtedy ulicę Szczecińską i będziemy musieli poczekać rok (to optymistyczne szacunki), żeby z niego skorzystać. Wykonawca ma bowiem na przebudowę ul. Szczecińskiej dwa lata licząc od rozpoczęcia prac. A te wciąż się nie zaczęły.

– Proces projektowy został zakończony i po uprzednim uzyskaniu decyzji środowiskowej w dniu 22 grudnia 2023 r. złożony został do Urzędu Wojewódzkiego wniosek o wydanie decyzji ZRiD (zezwolenie na realizacje inwestycji drogowej - red.). Jej otrzymanie planowane jest pod koniec II kwartału br. Po jej uzyskaniu, w III kwartale br., rozpoczną się roboty budowlane w oparciu o tymczasową organizację ruchu - czytamy w piśmie z ZIM.

Nowa nawierzchnia, trzy ronda i chodniki

W ramach modernizacji 3,5-kilometrowy odcinek ulicy Szczecińskiej otrzyma nową nawierzchnię, całkowicie przebudowane zostaną skrzyżowania z Rojną, Zadraż i łącznikiem od S14 oraz z Rąbieńską, gdzie zaplanowano ronda. Będą nowe wjazdy do posesji, odwodnienie, nowe oświetlenie oraz przystanki autobusowe. Po przebudowie droga nadal będzie jednojezdniowa, ale nieco szersza. Po wschodniej stronie jezdni powstanie ciąg pieszo-rowerowy. Realizacja zaplanowana została na 36 miesięcy łącznie z czasem poświęconym przez wykonawcę na projekt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany