MKTG SR - pasek na kartach artykułów

900 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia dla syna byłego AK-owca z Łódzkiego Mężczyzna został skazany w 1947 roku na 8 lat więzienia

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Prawomocny wyrok zapadł w Sądzie Okręgowym w Łodzi.
Prawomocny wyrok zapadł w Sądzie Okręgowym w Łodzi. krzysztof szymczak
64-letni syn nieżyjącego od 28 lat byłego żołnierza AK otrzyma 900 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia. Wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi jest prawomocny.

Prawomocnym już wyrokiem Sądu Okręgowego syn represjonowanego mężczyzny, mieszkańca naszego województwa, otrzyma łącznie 900 tys. zł odszkodowania i zadośćuczynienia za niesłuszne skazanie ojca. Wyrok na AK-owca wydał Najwyższy Sąd Wojskowy w Warszawie, października 1947 r. Wymierzył mężczyźnie łączną karę 8 lat więzienia, pozbawił praw obywatelskich na lat 5 i zasądził przepadek mienia na Skarb Państwa.

Był w AK, miał broń i pobił milicjanta
Mężczyzna został skazany za przynależność do organizacji niepodległościowej, pomoc oddziałom AK, przechowywanie broni oraz pobicie milicjanta. W momencie aresztowania był kawalerem, razem z matką prowadził gospodarstwo o powierzchni 8 ha i dodatkowo uprawiał 4 ha ziemi należącej do siostry. Karę odsiadywał w dwóch więzieniach, pracował w kamieniołomach. W czasach stalinowskich jako więzień przynależący do AK był narażony na dodatkowe upokorzenia - nie dostał zgody na odwiedziny bliskich, odrzucano jego wnioski o przedterminowe zwolnienie. Z więzienia wyszedł chory, dokuczały mu uciążliwe bóle brzucha. Zmarł w 1992 roku na raka żołądka.

(...) "W więzieniach panowały wówczas ekstremalne warunki bytowe - było ogromne przepełnienie, a głód, zimno i insekty stały się normą. Na początku lat 50-tych normę powierzchni na jednego więźnia zaniżono nawet do 1 m kw. Więźniowie polityczni - szczególnie niebezpieczni z punktu widzenia resortu bezpieczeństwa publicznego - byli poddawani różnego rodzaju szykanom, na porządku dziennym były pobicia więźniów, praktykowano tzw. śmierć od kontrolą - do ciężko chorych więźniów nie wzywano lekarzy. Na psychikę więźniów ogromny wpływ miały wywierały nocne egzekucje skazanych na najwyższy wymiar kary. Z danych Centralnego Zarządu Zakładów Karnych wynika, że w 1944-1956 w więzieniach wykonano 2810 wyroków śmierci. Najnowsze badania wskazują, że tę liczbę można zwiększyć do 4,5 tys. wykonanych wyroków śmierci" - napisał Sąd Okręgowy w Łodzi w uzasadnieniu wyroku.

Ustawa lutowa czyli podstawa prawna
Jego 64-letni obecnie syn jest jego jedynym spadkobiercą. Mężczyzna 3 lata temu wystąpił do Sądu Okręgowego w Łodzi z pozwem o odszkodowanie. Dwukrotnie zmieniał kwotę dochodzonego roszczenia. Ostatecznie wystąpił o zasądzenie od Skarbu Państwa 116 tys. zł odszkodowania za poniesioną przez ojca stratę na skutek niesłusznego skazania oraz 792 tys. zł zadośćuczynienia za krzywdę poniesioną w związku z niesłusznym skazanie. Swoich roszczeń dochodził na podstawie ustawy z 23 lutego 1991 roku o uznanie za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego.

(....) "Ojciec powoda był pozbawiony wolności przez 85 miesięcy, 7 lat i 1 miesiąc. W tym czasie nie mógł świadczyć pracy, przed pozbawieniem wolności był jedynym żywicielem rodziny, z pracy na roli utrzymywał siebie i matkę" (...) - zauważył sąd.

Sąd obliczając kwotę odszkodowania opierając się na danych GUS. Wyliczył roczny dochód z hektara mnożąc go przez liczbę miesięcy, które AK- owiec spędził w więzieniu. Kwota wyszła ponad dwukrotnie wyższa od tej, której domagał się syn skazanego, ale sąd nie może zasądzić ponad żądanie określone przez powoda w pozwie.

Ostatecznie powód otrzymał 792 tys. zł zadośćuczynienia oraz 116 tys. zł odszkodowania. Wyrok jest prawomocny. Odszkodowanie za majątek skazanego, który władza komunistyczna przejęła na Skarb Państwa, jest przedmiotem innego postępowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany