MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Znamy przodowników ortografii polskiej wśród obcokrajowców

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Już po raz drugi wyłoniono "Przodowników ortografii" - mistrzów wśród obcokrajowców,  którzy najlepiej poradzili sobie z dyktandem w języku polskim. W Szkole Podstawowej nr 29 na Księżym Młynie odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom.
Już po raz drugi wyłoniono "Przodowników ortografii" - mistrzów wśród obcokrajowców, którzy najlepiej poradzili sobie z dyktandem w języku polskim. W Szkole Podstawowej nr 29 na Księżym Młynie odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom. arch.K.Dyjankiewicza
Już po raz drugi wyłoniono "Przodowników ortografii" - mistrzów wśród obcokrajowców, którzy najlepiej poradzili sobie z dyktandem w języku polskim. W Szkole Podstawowej nr 29 na Księżym Młynie odbyła się uroczystość wręczenia nagród zwycięzcom.

"Tramwajowe" dyktando dojechało na krańcówkę
Znamy "Przodowników ortografii" wśród obcokrajowców

W tegorocznej, drugiej edycji Dyktanda z Języka Polskiego dla Obcokrajowców "Przodownik ortografii" udział wzięło 49 uczestników. Byli to obywatele Ukrainy, Białorusi, Kazachstanu, Armenii, Uzbekistanu i Mołdawii.

Uczestnicy konkursu zmagali się z tekstem, który dotyczył historii łódzkich tramwajów. Jak dostrzega pomysłodawca i organizator wydarzenia, Kamil Dyjankiewicz, nauczyciel języka rosyjskiego oraz języka polskiego jako obcego w SP 29 oraz XLVII LO w Łodzi, tegoroczne dyktando okazało się łatwiejsze, niż w zeszłym roku. Prace były na bardzo wysokim poziomie, a wyłonienie zwycięzców było trudne. Decydowały pojedyncze błędy.

Nauczyciel dodaje, że tak wysoki poziom prac wynika z faktu, że obcokrajowcy, przebywający już w Polsce kilka lat, zdążyli przyswoić dość dobrze polską ortografię. Choć były też i prace z dużą ilością błędów.

Najwięcej problemów uczestnicy mieli z pisownią nazw własnych, takich jak: park Helenów, Stary Cmentarz czy plac Reymonta. W tym ostatnim, zamiast "y" pisali "j".

Laureatami ex aequo zostali pochodząca z Białorusi uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Łodzi - Anhelina Nosal oraz Svitozar Buben - Ukrainiec, uczeń technikum w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 5 w Łodzi, który tytuł "Przodownika ortografii" wywalczył również rok temu. Oboje popełnili tylko po dwa błędy.

Zwycięzcy otrzymali nagrody książkowe, vouchery na termy do Uniejowa, voucher do Kuchni Kazachskiej oraz wejściówkę do pokoju zagadek.

Podsumowanie konkursu uświetnił występ śpiewaczki operowej oraz nauczycielki śpiewu akademickiego - Natalii Bohdanovich, która do Polski przyjechała z Połtawy, na Ukrainie. Artystka wykonała pieśń "Czornobrywci" (pol. "nagietki") do muzyki Władymira Wermenycza, tekst Mikołaja Syngaiwskiego oraz utwór "Czerewyczki" (pol. "buciki").

O czym będzie dyktando za rok? I dokąd na wycieczkę udadzą się jego uczestnicy?
- Mam parę pomysłów, jednak póki co nie chcę ich ujawniać. Na pewno będzie ciekawie i interesująco - dodaje na koniec Kamil Dyjankiewicz.

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany