MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żegnaj szkoło, witajcie wakacje! Tak wyglądało pożegnanie i bal ósmoklasistów w Szkole Podstawowej nr 111 ZDJĘCIA

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Pożegnanie ósmoklasistów w Szkole Podstawowej nr 111 z oddziałami integracyjnymi w Łodzi. Po uroczystości uczniowie bawili się na balu. Pierwszym tańcem był oczywiście polonez.
Pożegnanie ósmoklasistów w Szkole Podstawowej nr 111 z oddziałami integracyjnymi w Łodzi. Po uroczystości uczniowie bawili się na balu. Pierwszym tańcem był oczywiście polonez. Grzegorz Gałasiński
W piątek, 21 czerwca 2024 zakończyła się dydaktyczna część roku szkolnego. W łódzkich szkołach każdego typu uczniowie spotkali się z nauczycielami i wychowawcami, by odebrać świadectwa, podziękować sobie nawzajem i życzyć udanego wypoczynku.

Żegnaj szkoło, witajcie wakacje!
Przed uczniami ponad dwa miesiące wolnego od lekcji

W piątek, 21 czerwca 2024 zakończyła się dydaktyczna część roku szkolnego. W łódzkich szkołach każdego typu uczniowie spotkali się z nauczycielami i wychowawcami, by odebrać świadectwa, podziękować sobie nawzajem i życzyć udanego wypoczynku.
Szczególnie emocjonujące były pożegnania z uczniami, którzy już szkoły kończą.
- Uroczyście i ze wzruszeniem żegnaliśmy trzy klasy ósme – mówi Małgorzata Tomaszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 111 z oddziałami integracyjnymi w Łodzi. - Nagrodziliśmy uczniów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki – między innymi finalistę dwóch konkursów kuratoryjnych biologicznego i matematycznego, a pięciu osobom wręczyliśmy jednorazowe stypendia.
Tradycją szkoły jest bal ósmoklasisty, którym młodzież kończy ten etap edukacji. Przygotowania trwały długo, zaangażowali w nie byli rodzice. Muzykę na balu serwował didżej, można było zrobić sobie zdjęcia w fotobudce oraz na specjalnie zaaranżowanej ściance. Nie mogło zabraknąć imprezowych dekoracji z balonów. Bal rozpoczął się od poloneza. Uczniowie trenowali go przez wiele tygodni pod okiem nauczycielki wychowania fizycznego Anny Szuby. Prezentowali się bardzo elegancko. Dziewczyny włożyły specjalnie na tę okoliczność przygotowane wyjątkowe suknie, nawiązujące stylem do XIX wieku. Po części oficjalnej, już na zupełnym luzie, młodzież bawiła się na dyskotece.
Podobnie było też w innych łódzkich szkołach.

Po południu w Łodzi można było zobaczyć wiele grup młodzieży, która świętowała początek wakacji. Na ulicach w centrum, w centrach handlowych i ogródkach gastronomicznych uczniowie bawili się, ciesząc perspektywą czasu wolnego od szkolnych obowiązków. Przed nimi 72 dni tej laby.

Oto podsumowanie roku szkolnego 2023/24 – przyniósł on wiele zmian
Oto najważniejsze z nich:

  • Reformy zaczął wdrażać przede wszystkim nowo powołany resort edukacji. Po wyborach parlamentarnych rozdzielono MEiN na dwa odrębne ministerstwa – edukacji i nauki.
  • W 2024 roku nauczyciele dostali 30- i 33-procentowe.
  • Powołani zostali nowi kuratorzy oświaty.
  • Uczniowie ze szkół podstawowych od kwietnia nie mają zadawanych obowiązkowych prac domowych.

Wrzesień 2023: rok szkolny rozpoczął się 4 września. W szkołach średnich pojawił się nowy przedmiot o nazwie biznes i zarządzanie (zastąpił on podstawy przedsiębiorczości). Zmieniły się podstawy programowe z techniki, j. polskiego i j. łacińskiego.
Październik 2023: w tym miesiącu, jak co roku, obchodzono Dzień Edukacji Narodowej. Nauczyciele z okazji 250. rocznicy utworzenia KEN otrzymali nagrodę specjalną w wysokości 1125 zł brutto. Wszedł wówczas w życie także program bon dla nauczyciela.
Listopad 2023: trwał program „Laptop dla ucznia”, na przełomie listopada i grudnia dzieci z klas czwartych szkoły podstawowej otrzymywały sprzęt.
Grudzień 2023: w związku z powołaniem nowego rządu, na którego czele stanął Donald Tusk, ministrem edukacji została Barbara Nowacka, zaś ministrem nauki Dariusz Wieczorek.
Styczeń 2024: MEiN oficjalnie zostało podzielone na dwa resorty: Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ogłoszono 30- i 33-procentowe podwyżki dla nauczycieli.
Luty 2024: nauczyciele otrzymywali zapowiedziane podwyżki wraz z wyrównaniem zarówno w lutym, jak i w marcu. Szkoły zaczęły wdrażać standardy ochrony małoletnich. Zrezygnowano z programu „Laptop dla ucznia”, który miał być programem cyklicznym.
Marzec 2024: w szkołach w marcu i kwietniu przeprowadzane były testy sprawnościowe w ramach programu „Sportowe Talenty”.
Kwiecień 2024: od tego miesiąca w szkołach podstawowych nie są zadawane prace domowe. Ponadto zatwierdzono zmianę, że ocena z religii i etyki nie wlicza się do średniej na koniec roku (zmiana ta obowiązuje od roku szkolnego 2024/2025). Rozpoczął się nabór w ramach programu „Aktywna szkoła” (prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych i dofinansowanie sprzętu sportowego).
Maj 2024: ten miesiąc, jak co roku, upłynął pod znakiem egzaminów (matura i egzamin ósmoklasisty). Poza tym po prekonsultacjach pojawiły się projekty rozporządzeń zmieniające podstawę programową.
Czerwiec 2024: w tym miesiącu zapowiedziano wiele zmian, które mają pojawić się od roku szkolnego 2024/2025 i w kolejnych latach, a więc m.in. ostateczne zmiany w podstawie programowej, które mamy poznać do końca czerwca, rezygnację z przedmiotu historia i teraźniejszość, ułatwienia na maturze, zapowiedź wcześniejszej publikacji informatorów egzaminacyjnych czy ograniczenie tygodniowej liczby lekcji religii. (opr.mj)

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany