MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe poradnie dla dzieci z autyzmem w Łódzkiem! Zobacz, gdzie możesz zgłosić się z dzieckiem, aby jak najszybciej otrzymać pomoc

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Do listy poradni dla dzieci z autyzmem dołączyły poradnie w Łodzi i Łowiczu.
Do listy poradni dla dzieci z autyzmem dołączyły poradnie w Łodzi i Łowiczu. Pawel Relikowski / Polska Press
Łódzkie znalazło się na drugim miejscu w Polsce, po woj. mazowieckim, jeśli chodzi o liczbę udzielonych porad w kierunku autyzmu. Rodzice pomocy mogą szukać w dwóch nowych poradniach, w Łodzi i w Łowiczu. Oferują one diagnostykę, poradę i terapię.

Dwie nowe poradnie dla osób z autyzmem, w Łodzi i w Łowiczu. Liczba dzieci z diagnozą autyzmu i liczba udzielanych im porad rośnie. W 2023 r. nasze województwo uplasowało się na 2. miejscu w Polsce, po Mazowszu, pod względem liczby świadczeń udzielanych w takich placówkach. W Łódzkiem w 2022 roku z diagnostyki i terapii skorzystało 2 491 pacjentów, w tym 1232 chłopców wieku do 13 r.ż. i 299 dziewczynek do 13 r.ż. W okresie od stycznia do maja ubiegłego roku z poradni korzystało 2019 pacjentów, w tym 890 chłopców do 13 r.ż., i 256 dziewczynek do 13 r.ż.

Autyzm - zaburzenie rozwojowe
Autyzm jest zaburzeniem rozwojowym – dotyczy rozwijającego się mózgu dziecka na bardzo wczesnym etapie. Wśród przyczyn wywołujących autyzm wymienia się czynniki genetyczne i środowiskowe. U niemowlęcia nie jest łatwo go zauważyć. Wraz z wiekiem staje się bardziej wyraźny i możliwy do zdiagnozowania. Główny problem osób z autyzmem to nieprawidłowy rozwój mowy i komunikacji oraz kontaktów społecznych. Mowa rozwija się nieprawidłowo i często właśnie ten element choroby zauważają rodzice. Autyści mają również trudności z używaniem i odczytywaniem gestów, emocji na twarzach innych ludzi.

Diagnoza i terapia autyzmu
W poradni dla osób z autyzmem pacjent uzyska poradę lekarską, poradę kompleksowo - konsultacyjna dla osób z autyzmem dziecięcym, program terapeutyczno-rehabilitacyjny dla osób z autyzmem dziecięcym, niezbędne badania diagnostyczne. Leczenie zaburzeń ze spektrum autyzmu polega na długotrwałej, systematycznej terapii.
Do poradni zgłosić można każde dziecko, u którego podejrzewa się zaburzenia ze spektrum autyzmu. Konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub lekarza pediatry.
Nowe poradnie znajdują się w Łodzi, przy ul. Aleksandrowskiej 159 (tel. 42 652 96 39) oraz w Łowiczu, ul. Świętojańska 1b (tel. 731 088 044).

- Koncentrujemy się na diagnozowaniu i terapii autyzmu, Zespołu Aspergera – mówi Ernest Dobrzyński kierownik poradni w Łowiczu. - Nasza pomoc rozpoczyna się od diagnozy lekarskiej i psychologicznej w trakcie której wykonywane są testy psychologiczne, obserwacje czy też specjalistyczne protokoły badań. Kompleksowe podejście już na samym początku procesu opieki nad pacjentem wynika z tego, że następnie wdrażane są różnorodne formy terapii i zajęć odpowiadające indywidualnym potrzebom i możliwościom dziecka. Co bardzo ważne w naszej poradni wsparcie mogą otrzymać również rodzice dzieci zmagających się z tymi trudnościami.

Tu znajdziesz poradnię!
W Łódzkiem dzieci z autyzmem mogą korzystać: z koordynowanej opieki nad osobami z całościowymi zaburzeniami rozwoju, poradni dla osób z autyzmem dziecięcym i całościowymi zaburzeniami rozwoju oraz z Centrów Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, czyli poradni zdrowia psychicznego na II poziomie referencyjnym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Fala upałów w Polsce. Będzie bardzo gorąco

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany