MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi zostanie reaktywowana po 22 latach

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Urząd Wojewódzki w Łodzi
Decyzję o reaktywowaniu Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi przekazał wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz przekazał 27 maja 2024. Tym samym uczelnia po 22 latach powróci jako samodzielna jednostka, kształcąca wojskowych medyków.

Reaktywacja Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi

Wojskowa Akademia Medyczna w Łodzi będzie reaktywowana. Wicepremier Władysław Kosiniak – Kamysz, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, z wojewodą łódzkim Dorotą Ryl, prezydent Łodzi Hanną Zdanowską oraz rektorem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Radzisławem Kordkiem,  w Wojskowym Centrum Kształcenia Medycznego podpisali list intencyjny w tej sprawie.

- Potrzebujemy lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Właśnie w tym celu po wielu latach przerwy w Łodzi powstaje Wojskowa Akademia Medyczna. Odtwarzamy, a tak naprawdę budujemy od nowa najlepszy ośrodek kształcenia ludzi, którzy powołanie do służby medycznej połączą ze służbą w Wojsku Polskim – zapowiedział Władysław Kosiniak – Kamysz.

Tym samym, po 22 latach na mapę wyższych uczelni w Łodzi wróci jako oddzielna jednostka Wojskowa Akademia Medyczna. Projekt powołującej ją ustawy jeszcze w tym roku ma trafić do Sejmu.

Szef resortu obrony wraz z wiceministrem Cezarym Tomczykiem spotkali się z kadrą, żołnierzami i pracownikami Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. W ramach różnego rodzaju kursów edukuje się tutaj wojskowych medyków – rocznie to nawet kilka tysięcy żołnierzy, w tym podchorążowie, studiujący na wydziale wojskowo-lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Podczas wizyty w Łodzi wicepremier zwiedził uczelnię – miejsca, gdzie teraz studenci kształcą się, zdobywają umiejętności praktyczne i ocenił je wysoko. To tu też odbywają się bardzo aktualne i niezbędne zajęcia, w czasie których są wykorzystywane i przekazywane przyszłym medykom doświadczenia pochodzące bezpośrednio z toczącej się w Ukrainie wojny.
– Wojskowe Centrum Kształcenia Medycznego jest instytucją doskonale przygotowaną do nauki umiejętności praktycznych – podsumował minister Władysław Kosiniak-Kamysz. - Nie tylko stanowi dziś laboratorium doświadczeń, ale jest swego rodzaju „inkubatorem umiejętności” dla podchorążych.
Powstająca na nowo Wojskowa Akademia Medyczna będzie korzystała z doświadczeń Centrum. Ma być istotnym elementem tworzącego się w siłach zbrojnych komponentu wojsk medycznych.
Zwracając się do podchorążych podkreślił Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił:
– Chciałbym, by nigdy na polu walki wasze umiejętności i wiedza nie musiały być spożytkowane. Zaniedbaniem byłoby nieodtwarzanie dziś Wojskowej Akademii Medycznej. Żołnierz musi mieć poczucie bezpieczeństwa, by w przypadku zagrożenia była mu udzielana najlepsza pomoc. Rozwijamy komponent wojsk medycznych, a jego ważnym elementem są szpitale, przychodnie, ale też dobrze wykształcona kadra medyczna.

Lekarzy wojskowych dziś kształci Uniwersytet Medyczny w Łodzi, w ramach limitów Ministerstwa Obrony Narodowej. Jest tak od 2002 roku, kiedy to dwie łódzkie uczelnie medyczne zostały połączone – Wojskowa Akademia Medyczna z cywilną Akademią Medyczną. Tak powstał Uniwersytet Medyczny. Po kilka latach jego funkcjonowania zauważono, że w strukturach wojskowych brakuje lekarzy i przyznano uczelni limity MON.
– Początkowo było to kilkadziesiąt osób, a obecnie na wydział wojskowo-lekarski w ramach limitu Ministerstwa Obrony Narodowej przyjmujemy 200 osób rocznie – podał prof. Radzisław Kordek, rektor Uniwersytetu Medycznego.
Rozpoczęcie przygotowania na wypadki kryzysowe w dzisiejszych, niespokojnych czasach jest dla wszystkich bezdyskusyjne. Decyzja reaktywowania Wojskowej Akademii Medycznej została poprzedzona wieloma dyskusjami i konsultacjami z przedstawicielami ministerstw spraw wewnętrznych, zdrowia i nauki.
Wiceminister obrony Cezary Tomczyk zaznaczył, że zbudowanie silnych wojsk medycznych w Wojsku Polskim jest jednym z priorytetów MON-u. Podziękował również władzom województwa i miasta, a także rektorowi łódzkiego UM i komendantowi WCKMed za wsparcie tej inicjatywy.

Z historii Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi

W 1957 roku na mocy uchwały Rady Ministrów Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej w Łodzi utworzono Wojskową Akademię Medyczną, która przejęła główny obowiązek kształcenia medycznych kadr wojskowych. Uchwała ta nakazywała Ministerstwu Obrony Narodowej i Ministerstwu Zdrowia ustalenie warunków pomocy w przedmiocie prowadzenia prac naukowych na bazie części katedr cywilnej akademii oraz edukacji słuchaczy nowopowstałej Uczelni.
Wewnątrz WAM powołano także szereg klinik i katedr w oparciu o odpowiednie jednostki strukturalne cywilnej Akademii Medycznej. Były to: Katedra Biologii, Katedra Fizyki Lekarskiej, Katedra Chemii Ogólnej, Katedra Chemii Fizjologicznej, Katedra Anatomii Prawidłowej, Katedra Histologii i Embriologii, Katedra Fizjologii, Katedra Anatomii Patologicznej, Katedra Patologii Ogólnej, Katedra Mikrobiologii, Katedra Farmakologii, Katedra Medycyny Sądowej, I i II Katedra Kliniki Chorób Wewnętrznych, II Katedra Kliniki Chirurgicznej, Katedra Chorób Dziecięcych, Katedra Ginekologii i Położnictwa, Katedra Dermatologii, Katedra Chorób Zakaźnych, Katedra Ftyzjatrii i Katedra Psychiatrii. W tej sytuacji Senat AM 25 maja 1958 roku zgodził się na zatrudnienie 23 samodzielnych pracowników naukowych na etatach WAM oraz na przekazanie do dyspozycji nowej uczelni 51 pomocniczych pracowników naukowych, 5 laborantów i 1 pracownika technicznego. Mimo ostatecznego podziału między łódzkimi uczelniami medycznymi, mającego miejsce w 1962 roku, istniała między nimi wciąż bezpośrednia współpraca. Układała się ona na płaszczyźnie kształcenia stomatologów i farmaceutów. Edukacja tych dwóch grup specjalistów odbywała się głównie na Oddziale Stomatologicznym Wydziału Lekarskiego i Wydziale Farmacji cywilnej Akademii Medycznej aż do 2002 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pierwszy trening polskich piłkarzy pod okiem 2500 kibiców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany