Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek w Łodzi

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Wideo
od 16 lat
Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, w środę 28 lutego 2024 gościł w Łodzi. Organizatorem wizyty był Uniwersytet Łódzki.

Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego w Łodzi

Dariusz Wieczorek, minister nauki i szkolnictwa wyższego, w środę 28 lutego 2024 gościł w Łodzi. Organizatorem wizyty był Uniwersytet Łódzki.

W Pałacu Biedermana minister resortu nauki Dariusz Wieczorek spotkał się z rektorami 16 uczelni wyższych z Łodzi i regionu. W rozmowie poruszali tematy związane m.in. z finansowaniem nauki i badań naukowych, a także długofalowej strategii rozwoju szkolnictwa wyższego. Przyjrzał się także inwestycjom, jakie łódzkie uczelnie prowadzą.

Łódź i województwo łódzkie jest kolejnym, jakie nowy minister odwiedza, a ma w planach objechać wszystkie ośrodki akademickie w kraju i spotkać się z rektorami uczelni publicznych i niepublicznych. Namawia do współpracy międzyuczelnianej. Stawia na jakość kształcenia, a nie ilość uczelni i wydanych dyplomów. Zapowiada też szeroko zakrojone kontrole na uczelniach (do czego przyczyniły się m.in. głośna sprawa Collegium Humanum czy uczelni, które wprowadziły kierunki medyczne, a nie zapewniły odpowiednich warunków kształcenia).
- Oczekujemy przestrzegania prawa i norm, które zostały określone w rozporządzeniach – podkreślił minister Dariusz Wieczorek. - Błędem było podpisywanie przez mojego poprzednika decyzji na otwarcie kierunków lekarskich bez zgody Polskiej Komisji Akredytacyjnej (od 2016 roku uczelnie prywatne, kierunki podyplomowe zostały wycofane spod kontroli Polskiej Komisji Akredytacyjnej-przyp.red.) - i ministra zdrowia. Będziemy te kierunki kontrolować. Celem jednak nie jest zamykanie ich, ale zweryfikowanie jakości kształcenia przyszłych lekarzy.
Minister nauki zadeklarował - w porozumieniu z ministerstwem zdrowia – wsparcie dla tych kierunków, także finansowe. Zapowiedział jednocześnie, że kontrole mają się zakończyć do maja br., by w czerwcu uczelnie były gotowe do naboru kandydatów.
- Stoimy na stanowisku, szczególnie jeżeli chodzi o kierunki podyplomowe, że muszą one podlegać takim samym zasadom jak studia dzienne, a to wymaga zmian w ustawie – dodał.
W „Paragrafie” na wydziale prawa i administracji UŁ rozmawiał także ze studentami różnych kierunków uczelni.
- To jest element rozpoczętych konsultacji dotyczących zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym – wiemy, co środowisko akademickie chce zmienić, jakie ma problemy dziś – powiedział. - Realizujemy to, co zapowiadaliśmy. Dziś priorytetowa sprawa to podwyżki – 30 procent dla kadry akademickiej, 20 procent dla kadry, pracującej w administracji uczelni. Ponadto kluczowa jest współpraca nauki i biznesu. Chcemy chwalić się osiągnięciami naukowymi i wdrażać je. Przejmujemy także Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Dziś zapowiadamy też środki na inwestycje, które będą w sposób transparentny wspierać uczelnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany