ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
ZAPYTAJ LEKARZA | Które osoby powinny szczególnie zwrócić...

PG

2018-05-13 19:04

2018-05-13 19:05

Dodaj komentarz

ZAPYTAJ LEKARZA | Które osoby powinny szczególnie zwrócić uwagę na przyjmowanie witaminy D

PG

2018-05-13 19:04

Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa zdrowia. Współpracuje z nami kilkudziesięciu lekarzy, wybitnych specjalistów, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Najciekawsze opublikujemy w wydaniu papierowym, a wszystkie odpowiedzi będziemy publikować na bieżąco w serwisie Strona Zdrowia. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: stronazdrowia@polskapress.pl
ZAPYTAJ LEKARZA | Które osoby powinny szczególnie zwrócić uwagę na  przyjmowanie witaminy D  ZAPYTAJ LEKARZA | Które osoby powinny szczególnie zwrócić uwagę na  przyjmowanie witaminy D
Które osoby powinny szczególnie zwrócić uwagę na przyjmowanie witaminy D?

Doktor Klaudia Tokarska-Jakubczyk:
Osoby z problemami ze strony układu kostno-stawowego, osoby przemęczone, kobiety w okresie około- i pomenopauzalnym, kobiety w ciąży, dzieci w okresie wzrostu. Powinniśmy ją stosować w okresie zwiększonej zapadalności na infekcje, a tak-że u pacjentów z nadwagą. Pacjenci z nadwagą potrzebują większej dawki witaminy niż osoby szczupłe, podobnie jest z chorymi, którzy w porównaniu do zdrowych, również będą wymagać zwiększonej ilości witaminy.
A jej dawkę powinien ustalić lekarz. Musimy też pamiętać o osobach starszych - ich skóra praktycznie wcale nie syntetyzuje witaminy D, kości są osłabione, postępują u nich zaniki mięśni, co powoduje zwiększone ryzyko złamań.

Przyjmowanie witaminy D w formie suplementów wciąż budzi skrajne emocje, wielu akceptuje jej podawanie tylko u małych dzieci.

Doktor Klaudia Tokarska-Jakubczyk:
U dzieci suplementujemy witaminę D po to, by zapobiegać krzywicy i zapewnić prawidłowy rozwój kośćca. W przypadku dorosłych uzupełniamy niedobory, które ma prawie każdy Polak. I jest to konieczne. Pamiętajmy jednak, że przyjmowanie przez długi czas bardzo dużych dawek witaminy D3 może podnosić ciśnienie tętnicze krwi i predysponować do kamicy nerek.

Czy witaminę D powinniśmy suplementować tylko w tych bardziej ponurych miesiącach?

Doktor Klaudia Tokarska-Jakubczyk:
Witaminy D nie jesteśmy w stanie dostarczyć w odpowiedniej ilości w pożywieniu, ponadto jest ona syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych, a tych zimą nam po prostu brakuje. Żyjemy w takiej szerokości geograficznej, gdzie występuje znaczna ilość pochmurnych dni, stosujemy filtry przeciwsłoneczne, zmienia się nasz styl życia - coraz rzadziej przebywamy na świeżym powietrzu, jeździmy samochodem zamiast spacerować i przebywamy w dużej mierze w zamkniętych pomieszczeniach. To wszystko sprawia, że nasza skóra nie syntetyzuje odpowiedniej ilości tej witaminy.POLECAMY RÓWNIEŻ:

Poznaj i zastosuj w swojej diecie 25 zasad zdrowego żywienia
Te domowe aktywności pomogą Ci szybko spalić kalorie!

Zdrowy kręgosłup - oto ćwiczenia, które pomogą. Wypróbuj!

Naturalne afrodyzjaki dla kobiet i mężczyzn, które na pewno masz w swojej kuchni [ZDJĘCIA]

Te witaminy i mikroelementy wzmocnią twój organizm [ZDJĘCIA]

Nie chcesz zachorować na raka? Oto 6 najważniejszych zasad diety

Lista domowych czynności, które poprawiają zdrowie i urodęCzytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się