MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy z łódzkiego pogotowia znów na podium! Gratulacje dla ekipy z Łodzi! ZDJĘCIA

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
IV Mazowieckie Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym .
IV Mazowieckie Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym . fot. materiały pogotowie
Dwadzieścia osiem zespołów ratownictwa medycznego z terenu całej Polski stanęło w szranki podczas IV Mazowieckich Regionalnych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym. Rozgrywki stoczone w środę i czwartek (8 i 9 maja) przyniosły reprezentacji WSRM w Łodzi drugie i czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej. 

Kolejny raz na podium!

IV Mazowieckie Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym odbyły się na terenie powiatu garwolińskiego. W trakcie rozgrywek, na które składały się symulowane zdarzenia medyczne, Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego reprezentowały dwa dwuosobowe zespoły. Oba zajęły wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej.
Zespół w składzie rat. med. Aleksandra Urbańska i rat. med. Karolina Ceran zajął drugie miejsce. Kolejny zespół reprezentujący WSRM w Łodzi w składzie rat. med. Aleksandra Wankiewicz i rat. med. Michał Skiba - zajął miejsce czwarte.

Pierwszy zespół okazał się najlepszym podczas konkurencji polegającej na udzieleniu pomocy poszkodowanym w zdarzeniu masowym - bójce w dyskotece szkolnej, podczas której rannych zostało wiele osób - wyjaśnia Adam Stępka, ratownik medyczny i rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego w Łodzi. - Drugi natomiast wyprzedził wszystkich rywali podczas konkurencji pediatrycznej, w której doszło do zachłyśnięcia u małego dziecka. 

Zawody w dzień i w nocy

Podczas rozegranych na terenie powiatu garwolińskiego mistrzostw zespoły współzawodniczyły łącznie w dwóch konkurencjach nocnych i siedmiu dziennych. Każde zadanie było symulacją medyczną wiernie odzwierciedlającą realne interwencje pogotowia ratunkowego (np. wypadek samochodowy z dachowaniem pojazdu, zasłabnięcie starszej osoby w miejscu publicznym, wypadek z udziałem quada itp.). W ich trakcie czynności wykonywane przez zespoły były oceniane pod kątem zgodności udzielonej pomocy z wytycznymi i zaleceniami międzynarodowych towarzystw naukowych.

Medycyna ratunkowa jest prężnie rozwijającą się dziedziną nauk medycznych - wyjaśnia Adam Stępka, ratownik medyczny. - Wytyczne wielu towarzystw naukowych zmieniają się co jakiś czas. Dlatego, aby zapewnić poszkodowanym należne bezpieczeństwo, członkowie zespołów ratownictwa medycznego muszą stale aktualizować swoją wiedzę.

Podczas mistrzostw działania zespołów ratownictwa medycznego oceniane pod kątem zgodności z aktualnymi zaleceniami i wytycznymi międzynarodowych towarzystw naukowych np. European Resuscitation Council, International Trauma Life Support, czy National Association of Emergency Medical Technicians. Pozwala to podnosić jakość udzielanej przez zespoły ratownictwa medycznego pomocy. 

Co dokuczało mieszkańcom Łódzkiego?

Rywalizują od 22 lat

Pierwsze mistrzostwa w ratownictwie medycznym na terenie Polski rozegrano w 2002 roku w Limanowej dzięki inicjatywie lekarzy i ratowników medycznych z Instytutu Ratownictwa Medycznego. Ich wzorem były międzynarodowe mistrzostwa Rally Rejviz odbywające się po dziś dzień na terenie Czech. 

Mistrzostwa w Łodzi już w czerwcu

Idea współzawodnictwa szybko zyskała aprobatę wśród społeczności związanej z ratownictwem medycznym. Co rocznie na terenie kraju rozgrywane są Regionalne Mistrzostwa Polski będące eliminacjami do Mistrzostw Polski. Dotychczas Wojewódzka Stacja Ratownictwa Medycznego w Łodzi była dwukrotnie organizatorem ogólnopolskich rozgrywek w 2007 i 2014 roku. W tym roku mistrzostwa ponownie zawitają do Łodzi - nasze miasto stanie się areną regionalnych rozgrywek już 12-14 czerwca.  

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany