MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wiedźmin Geralt z Rivii, bohater książek Andrzeja Sapkowskiego będzie miał skwer w centrum Łodzi!

Mirosław Malinowski
Geralt z Rivii bohater cyklu książek, których autorem jest pisarz Andrzej Sapkowski będzie miał swój skwer w centrum Łodzi. Władze miasta i przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi Tomasz Kacprzak przygotowali projekt uchwały w tej sprawie. Skwer Wiedźmina będzie wyodrębniony z powierzchni placu Komuny Paryskiej. Cztery lata temu to miejsce przez kilka miesięcy było skwerem im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

- Dzisiaj są 70 urodziny człowieka, który dla Łodzi jest postacią ważną. Andrzej Sapkowski 10 lat temu otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Jest najczęściej wydawanym polskim pisarzem po Lemie. Postać wiedźmina, którą stworzył jest już ikoną popkultury. Doczekał się wielu wydań powieści, serialu, filmu i trzech gier komputerowych Możemy być dumni, że jest łodzianinem, który tu się urodził i tu mieszka - mówi Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi. - Andrzejowi Sapkowskiemu bardzo spodobała się pomysł nadania skwerowi imienia wiedźmina.

Uchwala o nadaniu nazwy skwerowi ma zostać przyjęta na sesji 4 lipca. Magistrat ma zgodę Andrzeja Sapkowskiego, by w ten sposób uczcić jego twórczość. Pisarz ma być obecny przy odsłanianiu tabliczki z nazwą skweru, co ma nastąpić w sierpniu.

- Zamiast tortu mamy skwer, myślę, że jest to bardzo dobry prezent na urodziny Andrzeja Sapkowskiego - mówi Tomasz Kacprzak, przewodniczący Rady miejskiej w Łodzi. - Dobrym pomysłem jest, by w samym centrum miasta był skwer poświęcony Geraltowi z Rivii. Liczymy, że będzie to miejsce spotkań, miłośników polskiego fantasy, że gdy ktoś spojrzy na tabliczkę, to wywoła to jego uśmiech.

Sklepy zamknięte w niedziele [CZERWIEC]

W książkach Sapkowskiego wiedźmin jest człowiekiem, który po specjalnym przeszkoleniu zajmuje się odpłatnym zabijaniem potworów zagrażających bezpieczeństwu ludzi.

- Wiedźmin zabijał upiory i potwory, dlatego liczymy, że skwer wiedźmina będzie odstraszał upiory od centrum miasta, w szczególności, że skwer jest blisko Urzędu Miasta Łodzi i Rady Miejskiej w Łodzi i że żaden upiór ,na żadną sesję nie dotrze, bo wystraszy się tego skweru - dodaje radny Kacprzak.

Władze Łodzi nie rozważają postawienia na skwerze pomnika wiedźmina. Ale możliwe jest, że patronkami ulic w mieście będą kobiece postaci z książek o wiedźminie np. czarodziejka Yennefer - partnerka Geralta.

Nie jest to pierwsza próba nadania nazwy skwerowi, który jest częścią placu Komuny Paryskiej. Od kwietnia 2014 r. skwer został nazwany skwerem im. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a Rada Miejska zgodziła się na budowę pomnika prezydenta w tym miejscu (rozpoczęto też sprzedaż cegiełek na budowę pomnika). Obie uchwały zostały przyjęte głosami radnych klubów PiS i Łódź 2020 - przeciw byli radni PO (choć ich część wyszła podczas głosowania z sali), a radni SLD nie wzięli udziału w głosowaniu. W kwietniu podpisy pod obywatelskim projektem uchylającym nazwę skweru i zgodę na budowę pomnika zaczęli zbierać członkowie Twojego Ruchu i młodzieżówki Platformy Obywatelskiej. Uzbierali prawie 7 tys. podpisów łodzian, a Rada Miejska tym razem ich wniosek poparła głosami radnych PO i SLD.

Zobacz pogodę na następne dni:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany