MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kupcy z Wodnego Rynku nie tracą nadziei, że ich rynek uda się uratować! W środę mają spotkanie z przedstawicielami urzędu miasta i inwestora

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Z handlu na Wodnym Rynku żyje około stu łodzian.
Z handlu na Wodnym Rynku żyje około stu łodzian. Krzysztof szymczak
Stowarzyszenie Kupców "Wodny Rynek" w najbliższą środę (15 maja) o godz. 15 ma spotkać się w urzędzie miasta z przedstawicielami władz miasta oraz inwestora, który planuje w rejonie ul. Wodnej i ul. Nawrot wybudować osiedle. - Jest szansa, że wymyślimy fajne rozwiązanie satysfakcjonujące obie strony - informuje nas Janusz Rozpara, prezes Stowarzyszenia Kupców "Wodny Rynek".

Zamiana działek

Zagrożenie likwidacją Wodnego Rynku pojawiło się pod koniec kwietnia po tym, jak kupcy zapoznali się planem zagospodarowania przestrzennego przygotowanym przez miejską pracownię. W tym samym czasie Komisja Finansów Rady Miejskiej pozytywnie zaopiniowała zamianę działek na których znajduje się m.in. Wodny Rynek z inwestorem, który w zamian za wspomniane działki ma oddać miastu Łódź tereny z przeznaczeniem na infrastrukturę drogową. Zaniepokojeni o los swoich miejsc pracy kupcy oraz łodzianie zaopatrujący się na Wodnym Rynku zaczęli zbierać podpisy pod petycją o utrzymanie targowisk. Petycję z ponad dwoma tysiącami podpisów dostarczyli do UMŁ. Cały czas zbierają podpisy w internecie, a na FB uaktywnili grupę Wodny Rynek.

Żal do urzędników

Kupcy i ich klienci zaalarmowali media i radnych. Skarżyli się, że miasto nigdy nie inwestowało w ich rynek i nie dało szansy aby oni mogli poczuć się pewnie. Umowy od lat mają podpisane z miesięcznym terminem wypowiedzenia. Podkreślali, że są jedynym rynkiem w tej części Łodzi. Wyrażali swój żal, że pieniądze gminy zostały wydane na modernizację targowiska u zbiegu ul. Jaracza i ul. Kilińskiego na którym nie ma ani sprzedających ani kupujących.

Dwukrotnie na targowisku pojawił się radny Marcin Buchali, który po spotkaniu z kupcami przygotował interpelację do Prezydent Miasta Łodzi. Pyta w niej czy władze miasta występowały do kupców z propozycją długoterminowej dzierżawy terenu targowiska tak aby handlujący mogli dokonać inwestycji oraz jakie był powód skierowanie przez prezydent miasta Łodzi pod obrady Rady Miasta Łodzi uchwały w sprawie wyrażenia zgody na dokonanie zamiany działek.

Z handlu na Wodnym Rynku żyje około stu łodzian.

Kupcy z Wodnego Rynku nie tracą nadziei, że ich rynek uda si...

Rewitalizacja zamiast likwidacji

Równocześnie Stowarzyszenie Kupców Wodny Rynek zgłosiło uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru miasta Łodzi położonego w rejonie al. Piłsudskiego, ul. Targowej, ul. Tuwima i ul. Wodnej. Zwracają się w nim z prośbą o uwzględnienie w planach zagospodarowania przestrzennego możliwości dalszego funkcjonowania ich targowiska. Piszą w nim, że jest on jednym z najstarszych targowisk w naszym mieście. Do dziś ostał się w okrojonej formie, i choć może nie wygląda efektownie to spełnia swoje funkcje.
Skierowaliśmy zapytanie o przyszłość Wodnego Rynku do Urzędu Miasta Łodzi.

"Miasto Łódź nie planuje likwidacji rynku przy ulicy Wodnej. W planach jest jedynie rewitalizacja tego obszaru z zachowaniem funkcji handlowych dla osób, które obecnie prowadzą tam taką działalność. Kupcy byli w przeszłości informowani o tej sprawie i zostaną dodatkowo, kompleksowo poinformowani o niej w najbliższych dniach" - czytamy w odpowiedzi nadesłanej na nasze zapytanie.

Na wspomnianej grupie Wodny Rynek w Łodzi na fb jeden z członków grupy (jest ich już 368) pisze co jego zdaniem kryje się pod słowami urzędników o "rewitalizacji" targowiska. Cyt.: (...)

Teren zostanie sprzedany, staną tam bloki, a kupcy z tego rynku będą mogli wynająć lokale usługowe na parterze bloku po nie wiadomo tylko jakich kosztach.

Radny pisze petycję do Prezydent Miasta!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany