MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Światowy Dzień Pszczół w Łodzi. W Orientarium w ustawionych w zoo inteligentnych ulach zamieszkały pierwsze owady

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
W ulach zamieszkały pierwsze pszczoły.
W ulach zamieszkały pierwsze pszczoły. ZOO Łódź
W ulach ustawionych w łódzkim Orientarium tuż przed Światowym Dniem Pszczół przypadającym 20 maja słychać już buczenie. Zamieszkały w nich bowiem pierwsze owady. Budowle dla nich mają przyczynić się do ochrony tego niezwykle ważnego gatunku, a także przypominać o roli tych zapylaczy w przyrodzie.

Ule z czujnikami i wielka stołówka w parku na Zdrowiu

Dwa ule ulokowano przy namiocie motylarni w Orientarium. Maja tu łącznie zamieszkać dziesiątki tysięcy pszczół. Stołówkę będą miały pod ręką, czyli w sąsiadującym z łódzkim zoo ogromnym parkiem im. Piłsudskiego na Zdrowiu.
Ule wyszykowane dla pszczół nie są takimi zwykłymi domami, nazwano je inteligentnymi. To oznacza, że najnowocześniejsze technologie czuwają nad zdrowiem zwierząt.
Domy są wyposażone w czujniki, które na bieżąco monitorują stan zdrowia lokatorek i lokatorów uli i alarmują w przypadku problemów, np. choroby czy rójki. Całodobowo mierzy się temperaturę, wilgotność, kontroluje wagę ula, waga, częstotliwość dźwięku, wydawanego przez rój.
Montaż uli sfinansowała firma Fujitsu, która tym samym dołącza do łódzkiego Ekopaktu i będzie organizować m.in. warsztaty pszczelarstwa dla swoich pracowników. Natomiast czujniki zaprojektował startup Intelligent Hives.

Więcej

W motylarni można zobaczyć największe ćmy na świecie - pawice atlas o rozpiętości skrzydeł dochodzącej do 30 centymetrów.

W łódzkim ogrodzie zoologicznym otwarto największą w Polsce ...

Owad w szczegółach na ogromnej fotografii w Orientarium

Przy okazji wizyty w Orientarium warto obejrzeć wystawę o ważnej roli owadów, w tym także tych zapylających, w przyrodzie. Na makrofotografiach „Ginący Mikroświat” z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku są prezentowane gatunki owadów, które są krytycznie zagrożone wyginięciem lub wyginęły - chrząszcze, pszczoły czy motyle pełniące kluczowe funkcje w ekosystemie. Zapylają rośliny, przetwarzają materię organiczną, regulują populacje szkodników i stanowią ważne źródło pożywienia dla innych organizmów.
Na jednej z olbrzymich fotografii jest pokazana w szczegółach m. in. biedronka dziewięciokropka, oficjalny owad stanu Nowy Jork. Aktualnie jest realizowanyprogram hodowli i reintrodukcji tego gatunku. Można zobaczyć także gigantycznego trzmiela patagońskiego, jednego z największych gatunków trzmieli na świecie. Jego populacja gwałtownie spada z powodu konkurencji sztucznie wprowadzonych trzmieli europejskich. Jest też fotografa bielinka kapustnika maderskiego, który mimo starań entomologów, prawdopodobnie bezpowrotnie wyginął. Na zdjęciach widać też ćmę tygrysią, niebieską pszczołę, chrząszcza bożonarodzeniowego, pazia meksykańskiego.
Autorem zdjęć jest brytyjski fotograf - Levon Biss, słynący ze swoich detali znanych właśnie jako makrofotografia.

Ekspozycja znajduje się w centrum konferencyjnym Orientarium, będzie czynna do 30 września w godz. 10 - 18.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany