MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kto czwartym wiceprezydentem miasta w Łodzi w nowej kadencji? Jest nazwisko ZDJĘCIA

Marcin Darda
Marcin Darda
Nowa kadencja samorządu rozpocznie się w maju, ale już rozgrywa się personalne meblowanie Urzędu Miasta Łodzi. Nieoficjalnie: prezydent Hanna Zdanowska zamierza utrzymać na stanowiskach trójkę z obecnych wiceprezydentów miasta. Kto zostanie czwartym? Póki co mówi się o Tomaszu Piotrowskim (na pierwszym planie)
Nowa kadencja samorządu rozpocznie się w maju, ale już rozgrywa się personalne meblowanie Urzędu Miasta Łodzi. Nieoficjalnie: prezydent Hanna Zdanowska zamierza utrzymać na stanowiskach trójkę z obecnych wiceprezydentów miasta. Kto zostanie czwartym? Póki co mówi się o Tomaszu Piotrowskim (na pierwszym planie) Krzysztof Szymczak
Nowa kadencja samorządu rozpocznie się w maju, ale już rozgrywa się personalne meblowanie Urzędu Miasta Łodzi. Nieoficjalnie: prezydent Hanna Zdanowska zamierza utrzymać na stanowiskach trójkę z obecnych wiceprezydentów miasta. Kto zostanie czwartym?

Nowi radni ponownie wiceprezydentami

Każdy z obecnych wiceprezydentów - Małgorzata Moskwa-Wodnicka, Adam Pustelnik, Adam Wieczorek i Joanna Skrzydlewska - został na nową kadencję radnym, tyle, że z układu znika wiceprezydent Skrzydlewska, która od maja będzie radną sejmiku i prawdopodobnie kandydatką Koalicji Obywatelskiej na marszałka województwa. Pozostała trójka wiceprezydentów ma złożyć mandaty miejskich radnych i odebrać powołania na stanowiska wiceprezydentów. Za Moskwę-Wodnicką (Lewica) do rady Miejskiej Łodzi wejdzie Piotr Frątczak, klub Lewicy zmniejszy się zatem do pięciorga radnych; za Pustelnika radnym zostanie Robert Pawlak (radny kończącej się kadencji, który formalnie nie uzyskał reelekcji), a za Wieczorka Beata Bilska. Dlaczego zmiennicy są tak istotni?

- Bo Piotr Frątczak to człowiek Dariusza Jońskiego, a Beata Bilska należy do Zielonych i tym samym ta partia w klubie KO będzie miała już dwie reprezentantki - słyszymy w kuluarach Rady Miejskiej. - Nowy klub zresztą już "na dzień dobry" nie jest monolitem. Są przecież radni Nowoczesnej, jest radna popierana przez senatora Kwiatkowskiego i kilkoro od posła Bliźniuka. Nad tym trzeba zapanować, bo w klubie są różne koterie, które niekoniecznie muszą mieć zbieżne interesy.

Kto czwartym wiceprezydentem? Będzie powrót po latach do UMŁ?

Kto miałby "nad tym zapanować?". Czwarty wiceprezydent powołany w miejsce Joanny Skrzydlewskiej. Według naszych informacji najczęściej w tym kontekście powtarzane dziś nazwisko to Tomasz Piotrowski, od lat najbliższy współpracownik prezydent Zdanowskiej, rzecznik dyscypliny w Kole Łódź Platformy Obywatelskiej, prezes miejskiej spółki Łódzkie Inwestycje. Piotrowski - jak słyszymy - pewien transferu do UMŁ jeszcze nie jest, bo póki co jego ewentualna wiceprezydentura to tylko jeden ze scenariuszy na początek nowej kadencji. Początkowo mówiło się, że do w spółce miałby go zastąpić obecny sekretarz miasta Wojciech Rosicki, ale teraz przy ewentualnej nominacji dla Piotrowskiego, obaj mieliby się podzielić nadzorem nad inwestycjami, a Piotrowski prócz tego także nieformalną "opieką" nad klubem radnych KO. Po uzupełnieniach klub radnych KO będzie liczył 23 radnych, współrządzący Łodzią klub Lewicy będzie miał pięcioro radnych w 37 osobowej Radzie Miejskiej.

Tomasz Piotrowski to najbliższy doradca Hanny Zdanowskiej jeszcze od czasów, gdy nie była prezydentem Łodzi. Po pierwszych wygranych wyborach na prezydenta w grudniu 2010 r., był szefem biura, a potem departamentu prezydenta. W listopadzie 2014 r. został radnym sejmiku, w grudniu tego samego roku został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne. Puszczono go jednak wolno, a prokurator nie postawił żadnych zarzutów. W styczniu 2015 r. po zażaleniu, sąd prawomocnie uznał, że zatrzymanie Piotrowskiego było "bezzasadne i nielegalne". Do sejmiku ponownie nie kandydował, ale od stycznia 2019 r. Tomasz Piotrowski jest prezesem Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej (obecnie Łódzkie Inwestycje), zresztą prezesem najlepiej opłacanym spośród szefów łódzkich spółek miejskich - za 2022 r. 481 tys. zł brutto. Na przejściu do UMŁ byłby zatem stratny finansowo. Wiadomo nieoficjalnie, że wśród ewentualnych innych kandydatur na stanowisko wiceprezydentów, Hanna Zdanowska nie bierze pod uwagę Krzysztofa Piątkowskiego, wiceprezydenta w latach 2010-19. Piątkowski, były łódzki poseł KO, od porażki w wyborach do Sejmu w październiku, wciąż na rynku pracy jest "wolny".

Inauguracja nowej kadencji samorządu nastąpi 6 maja. Rada zostanie zaprzysiężona, a prezydent Zdanowska zrezygnuje z mandatu radnej w okręgu nr 6, po czym złoży ślubowanie prezydenta miasta. W jej miejsce do Rady Miejskiej wejdzie Marcin Masłowski, obecnie dyrektor biura rzecznika prezydenta miasta. Póki co nie ma żadnych informacji wedle których, kandydatem na przewodniczącego Rady Miejskiej Łodzi miałby być ktoś inny, niż obecny przewodniczący Marcin Gołaszewski (KO/Nowoczesna)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kto czwartym wiceprezydentem miasta w Łodzi w nowej kadencji? Jest nazwisko ZDJĘCIA - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany