MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krajobraz po drugiej turze wyborów samorządowych 2024 w Łódzkiem. Nowi wójtowie, prezydenci i burmistrzowie ZDJĘCIA

Porażki obecnych prezydentów Bełchatowa i Piotrkowa Trybunalskiego, a także obecnego jeszcze członka zarządu województwa łódzkiego w walce o fotel wójta gminy Kutno i zmiana władzy w Kleszczowie, najbogatszej gminie w Polsce – to najważniejsze wydarzenia drugiej tury wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w województwie łódzkim.
Porażki obecnych prezydentów Bełchatowa i Piotrkowa Trybunalskiego, a także obecnego jeszcze członka zarządu województwa łódzkiego w walce o fotel wójta gminy Kutno i zmiana władzy w Kleszczowie, najbogatszej gminie w Polsce – to najważniejsze wydarzenia drugiej tury wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w województwie łódzkim. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Porażki obecnych prezydentów Bełchatowa i Piotrkowa Trybunalskiego, a także obecnego jeszcze członka zarządu województwa łódzkiego w walce o fotel wójta gminy Kutno i zmiana władzy w Kleszczowie, najbogatszej gminie w Polsce – to najważniejsze wydarzenia drugiej tury wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w województwie łódzkim.

Druzgocące porażki wieloletnich prezydentów

Rządząca Bełchatowem od dwóch kadencji Mariola Czechowska w drugiej turze wyborów prezydenta Bełchatowa startując z własnego komitetu (acz z poparciem PiS) bardzo wyraźnie – 62,89 do 37,11 proc. - przegrała z Patrykiem Marjanem. Czechowska żegna się nie tylko z urzędem prezydenta, ale i w ogóle z samorządem, bo przegrała też wybory do Rady Miejskiej Bełchatowa, Marjan zaś wyrasta na gwiazdę Konfederacji, bo choć startował z komitetu lokalnego, to jako członek Konfederacji jest też jedynym prezydentem miasta, którego ta partia ma w Polsce. Zmiana także w Piotrkowie Trybunalskim: rządzącego od 18 lat Krzysztofa Chojniaka pokonał, również w godnych rozmiarach – 60,61 do 39,39 proc. Juliusz Wiernicki, członek PO, który startował z komitetu Z Sercem dla Piotrkowa. Obaj nowi prezydenci są ledwie po trzydziestce, a w samorządzie debiutują. W trzech pozostałych miastach prezydenckich w Łódzkiem, gdzie doszło do drugiej tury, na stanowiskach pozostają obecni prezydenci: w Sieradzu Paweł Osiewała, w Zgierzu Przemysław Staniszewski, a w Radomsku Jarosław Ferenc.

Czy w Brzezinach będzie "trzecia tura"?

Spośród miast burmistrzowskich niezwykły wynik padł w Zelowie. Obecny Burmistrz Tomasz Jachymek (PiS) żegna się z urzędem przegrywając różnicą zaledwie... 20 głosów z Kamilem Świtałą (Zmiana dla Rozwoju). Ale do najbardziej niezwykłej historii może dojść w Brzezinach, gdzie werdykt wyborców był jednoznaczny. Obecna burmistrz Ilona Skipor odchodzi przegrywając z Dariuszem Guzkiem, komendantem Powiatowej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Brzezinach, 69,44 do 29,66 proc. Tyle tylko, że być może wyniki drugiej tury wyborów wcale nie rozstrzygną o tym, kto faktycznie przez najbliższe pięć lat będzie rządził Brzezinami. Do Sądu Okręgowego w Łodzi trafił protest wyborczy Daniela Szymczaka, kandydata, który 7 kwietnia z burmistrz Skipor przegrał zaledwie czterema głosami walkę o wejście do drugiej tury. W czym problem? Czwarty kandydat też ma na imię Daniel i komisja wyborcza omyłkowo mogła przypisać mu około 100 głosów oddanych na Szymczaka. Policja zabezpieczyła pakiety do głosowania, a sąd po złożeniu protestu wyborczego ma 30 dni na jego rozpatrzenie. Gdyby sąd rozpatrzył protest na korzyść Daniela Szymczaka, byłoby jasne, że to on ze sporą przewagą nad burmistrz Skipor powinien znaleźć się w drugiej turze wyborów. Jeśli taki scenariusz się zrealizuje, w Brzezinach dojdzie do kuriozalnej sytuacji: wybrany 21 kwietnia burmistrz Guzek zostanie odwołany i dojdzie do powtórki drugiej tury w składzie Szymczak - Guzek.

Nowy człowiek zasiądzie też w fotelu burmistrza Opoczna: Michał Konecki pokonał Tomasza Łuczkowskiego, choć różnicą niespełna 300 głosów (obaj startowali z komitetów lokalnych). W Przedborzu, gdzie do władzy chciał wrócić były burmistrz Miłosz Naczyński, a został pokonany – 65,54 do 34,46 proc. przez Agatę Wiśniewską-Pawelak (oboje startowali z własnych komitetów). Monika Mrowińska z Bezpartyjnego Porozumienia Samorządowego będzie nowym burmistrzem Łasku. Pokonała Piotra Wołosza (PiS) – 53,82 do 46,18 proc., a Mariusz Siewiera (Łowickie.pl), nowym burmistrzem Łowicza z przewagą blisko 4 pkt. Proc. nad Krystianem Cipińskim. Zmiana także w Rozprzy: nowym burmistrzem został Paweł Kowalczyk, radny sejmiku mijającej kadencji (najpierw klub KO, teraz PiS), nową burmistrz Piątku została zaś Anna Matusiak (PiS). Nowego burmistrza będzie mieć także Kiernozia. Będzie nim Arkadiusz Stępień, który pokonał obecną burmistrz Beatę Miazek o ponad 12 pkt. proc.

W drugiej swoje pozycje obronili m.in. burmistrzowie: Paweł Okrasa (Wieluń), Katarzyna Erdman (Krośniewice), Paweł Kulesza (Łęczyca), Jacek Socha (Ozorków), Grzegorz Janeczek (Głowno), Witold Małecki (Tuszyn).

Kto nowym wójtem najbogatszej gminy w Polsce?

W gminach wiejskich na czoło wydarzeń wysuwa się zmiana w gminie Kleszczów, najbogatszej w Polsce. Obecny wójt poległ już w pierwszej turze, w drugiej nie udał come back byłej, wieloletniej wójt Kazimierze Tarkowskiej. Przegrała z Dariuszem Michałkiem – 60,45 do 39,55 proc. Nowy wójt zasiądzie także w Urzędzie Gminy Kutno, ale nie będzie nim Robert Baryła (Suwerenna Polska), wciąż urzędujący członek zarządu województwa łódzkiego. Baryła przegrał - 63,90 do 36,10 proc. - z Michałem Łuczakiem (Nasza Gmina). Natomiast jeszcze niedawny prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi Wojciech Miedzianowski (PiS) został wójtem gminy Bielawy pokonując Adama Krysickiego zaledwie 57 głosami. Wieloletni wójt Ksawerowa – Adam Topolski – różnicą tylko 36 głosów przegrał z Piotrem Chałupką i żegna się z urzędem. W gminie wiejskiej Skierniewic Lucja Skarzyńska (KWW Lucji Skarzyńskiej) wygrała z obecnym wójtem  Czesławem Pytlewskim (KWW Czesława Pytlewskiego)  z przewagą blisko 30 pkt. proc. Nowymi wójtami gmin zostali m.in.: Waldemar Krajewski (Łyszkowice), Krzysztof Igielski (Łowicz), Andrzej Banaś (Ostrówek), Jacek Kurowski (Konopnica), Tomasz Pawlik (Łubnice), Tomasz Dygaś (Nowa Brzeźnica), Kamil Ceglarek (Siemkowice) czy Damian Ciemcioch (Strzelce Wielkie).

Zaprzysiężenia nowych prezydentów, wójtów i burmistrzów powinny odbyć się tuż po długim, majowym weekendzie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany