Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W 30 ośrodkach w Polsce rehabilitację chorych wspierają egzoszkielety To ogromna szansa dla pacjentów ze schorzeniami neurologicznymi

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
fot. materiały prasowe
Egzoszkielety, roboty medyczne, pomagają już w 30 ośrodkach terapeutycznych w Polsce, gdzie używa lub używało ich kilkuset pacjentów. Doskonale wspierają pracę fizjoterapeutów, rehabilitantów i lekarzy. O wynikach uzyskiwanych w pracy z pacjentami mówiono podczas odbywającego się w ostatni weekend ogólnopolskiego II Spotkania Użytkowników Egzoszkieletów w Pabianicach na spotkaniu rehabilitantów, fizjoterapeutów, lekarzy, naukowców, twórców tych maszyn

Na czym polega praca egzoszkieletu?
Egzoszkielet, to urządzenie jak z filmu SF, do którego chory, z pomocą fizjoterapeuty dosłownie “wchodzi” wstając z wózka inwalidzkiego i dzięki któremu ponownie uczy się chodzić. Egzoszkielet dzięki siłownikom po prostu porusza się za pacjenta, który z niego korzysta. Powtarzalność i intuicyjność pracy robota imitującego chód ludzki daje szybkie efekty terapeutyczne. Egzoszkielet EksoNR to 2 tys. kroków podczas jednej sesji rehabilitacyjnej. Przeznaczony jest dla pacjentów o różnym stopniu porażenia lub niedowładu, które mogą być wynikiem schorzeń neurologicznych lub urazów.

W tych schorzeniach stosuje się egzoszkielety

Jak podkreśliła podczas spotkania pionierka polskiej robotyki w medycynie dr hab. n. med. Beata Tarnacka, prof. Narodowego Instytutu Geriatrii Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie egzoszkielety i inne roboty bardzo przydają się w rehabilitacji pacjentów z urazami rdzenia kręgowego czy z porażeniem mózgowym. Wspierają w pionizacji, w nauce chodzenia i wszędzie tam, gdzie ważna jest powtarzalność ruchów. Ale nie tylko.
– Mamy na to dowody w postaci wyników badań, że egzoszkielety poprawiają jakość życia pacjentów, że działają także antydepresyjnie, motywująco, co w rehabilitacji jest wielce istotne – mówi prof. Tarnacka. – Nic dziwnego, że oczekiwania chorych wobec robotyki i wobec egzoszkieletów są duże. Bardzo wiele osób w Polsce chce skorzystać z terapii przy ich użyciu.
- Te urządzenia już teraz zwracają normalne życie sparaliżowanym, pozwalają chodzić osobom przykutym do wózków inwalidzkich, są ratunkiem w beznadziejnych medycznych przypadkach – mówi Mariusz Żabicki z firmy Technomex, która wprowadza egzoszkielety do polskich placówek medycznych i zorganizowała to spotkanie.

Podczas spotkania fizjoterapeuci dzielili się doświadczeniami w pracy egzoszkieletów w Polsce. Wysoko oceniano ich skuteczność w pracy z pacjentami ze stwardnieniem rozsianym w Krajowym Ośrodku Mieszkalno-Rehabilitacyjnym dla Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Dąbku, pokazywano efekty terapii egzoszkieletem pacjentów ze stwardnieniem zanikowym bocznym czy mózgowym porażeniem dziecięcym w Uzdrowisku Horyniec czy reedukacji chodu pacjenta z zespołem CLIPPERS, jednej z najrzadszych chorób na świecie w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Uczestnicy spotkania są zgodni, że wsparcie egzoszkieletów w pracy fizjoterapeutów jest ogromne, podkreślając przy tym, że póki co nadzór nad procesem leczenia przez fizjoterapeutów jest konieczny.
– Egzoszkielety to element rehabilitacji, pamiętajmy, że mają one wspomóc, a nie zastąpić fizjoterapeuty. W niedalekiej przyszłości egzoszkielety będą na pewno pomagały pacjentom poruszać się po domu, ale terapia, leczenie z pewnością odbywać się musi pod okiem specjalisty – przekonuje prof. Tarnacka.

Szansa dla pacjentów po udarach
- Terapia z wykorzystaniem egzoszkieletu jest skuteczną formą rehabilitacji po udarze mózgu szczególnie u pacjentów ze znacznymi niedowładami - tłumaczy Dawid Malinowski, kierownik zespołu rehabilitacji w Centrum Rehabilitacji Tukan. Ośrodek specjalizuje się w leczeniu ludzi po incydentach neurologicznych, udarach mózgu, wylewach, a także po operacjach neurologicznych i w schorzeniach kręgosłupa. - Sprzęt ten pozwala pacjentom na wykonywanie ćwiczeń, które wpływają na poprawę siły mięśniowej, koordynacji ruchowej, a przede wszystkim pełni istotną rolę w reedukacji chodu pacjenta. 
Egzoszkielety w Polsce pomagają osobom po wypadkach, z uszkodzeniami odcinka szyjnego i lędźwiowego kręgosłupa, po udarze, z połowicznym niedowładem kończyn chorym na chorobę Parkinsona, stwardnienie rozsiane, stwardnienie zanikowe boczne, całkowite uszkodzenie rdzenia kręgowego, częściowe uszkodzenie rdzenia kręgowego, uraz czaszkowo-mózgowy, dystrofię mięśniowa, mózgowe porażenie dziecięce, neuroboreliozę. Pomagają w poprawie chodu, wydolności, wzmocnienia siły mięśni, redukcji spastyczności, zmniejszeniu dawki leków, zmniejszeniu bólu neuropatycznego, poprawie świadomości w przestrzeni, a nawet glikemii czy profilu lipidowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany