MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany w leczeniu chorych ze stwardnieniem rozsianym. Zobacz, jakie zmiany dla tej grupy pacjentów wprowadziło Ministerstwo Zdrowia

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Więcej leków dla pacjentek leczonych z powodu mięśniaków macicy znalazło się na liście refundowanej.
Więcej leków dla pacjentek leczonych z powodu mięśniaków macicy znalazło się na liście refundowanej. brak
Trzy grupy pacjentów skorzystają na zmianach wprowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia. Na nowej liście leków refundowanych znalazły się leki o które walczyły organizacje reprezentujące pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane i chorobę Leśniowskiego-Crohna. Wprowadzono również lek, który znacznie wydłuża życie pacjentek chorych na raka jajnika.
Rekordowe spożycie leków!

Przełom w leczeniu
Od 1 kwietnia pacjentki, które chorują na raka szyjki macicy będą mogły być leczone nowym lekiem (Keytruda). Ten – jak twierdzą specjaliści – jest przełomowy - wydłuża przeżycie do 28-29 miesięcy w zależności od populacji chorych. Bez tego leku czas przeżycia od diagnozy wynosił średnio 17 miesięcy.

Lek przyjmą w domu, a nie w szpitalu

Znacznie większa grupa pacjentek będzie mogła skorzystać z leku Olaparyb stosowanego w leczeniu raka jajnika lub otrzewnej. Dotychczas z tej nowatorskiej terapii mogły korzystać pacjentki, które miały potwierdzoną mutację genu BRCA 1 lub BRCA 2. Od 1 kwietnia ten wymóg zniesiono. Wprowadzono również do refundacji trzy nowe leki stosowane w leczeniu mięśniaków macicy.
Natomiast pacjenci zmagający się z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego (choroba Leśniowskiego-Crohna). Dorośli pacjenci będą mogli otrzymać nowy lek w formie tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Będą go przyjmować w domu, a nie jak do 31 marca kiedy to musieli się zgłosić do szpitala na podanie leku.

Miliony leków dla seniorów!

Natomiast część chorych na stwardnienie rozsiane otrzyma lek Tysabri w formie podskórnej (ampułkostrzykawka). O lek w tej formie walczyły organizacje skupiające chorych na SM. Lek w tej formie jest równie skuteczny, a znacznie bardziej wygodny dla pacjenta.

Najdroższy lek świata to lek genetyczny
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany