Radni podnieśli opłaty za wywóz śmieci. Segregacja będzie obowiązkowa

Lila Sayed
Lila Sayed
Zgodnie z zapowiedzią, radni Konstantynowa Łódzkiego, przegłosowali podwyżkę za odbiór śmieci. Od 1 kwietnia mieszkańcy zapłacą więcej za tę usługę. Ile?

Od 1 kwietnia zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej za posegregowane śmieci mieszkańcy zapłacą 23,90 zł za osobę miesięcznie, a za niewłaściwe sortowanie odpadów Urząd Miejski będzie naliczał podwyższoną opłatę stanowiącą dwukrotność stawki podstawowej, czyli 47,80 zł za osobę.

Uchwała zakłada obowiązek sortowania śmieci przez wszystkich.

Jak twierdzi Marlena Kamińska, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Konstantynowie Łódzkim, podwyżka była konieczna ze względu na zmianę w polskim prawie (chodzi o obowiązek sortowania śmieci przez wszystkich od 1 stycznia).

- Opłaty za odbiór odpadów muszą być wyższe również dlatego, że firma wywożąca śmieci z naszego miasta oczekuje od gminy Konstantynów Łódzki wzrostu wynagrodzenia w związku z ministerialną podwyżką opłaty za korzystanie ze środowiska oraz podwyżką cen w punktach przetwarzających odpady. Oszacowano, że obecnie odbiór i zagospodarowanie odpadów z terenu naszego miasta są droższe o około 100 tys. zł miesięcznie - tłumaczy rzeczniczka.

Oprócz zmienionych stawek opłat, w Konstantynowie Łódzkim z miejskiego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi wyłączone zostały nieruchomości niezamieszkałe. Od 1 kwietnia 2020 roku przedsiębiorstwa, instytucje oświaty, kultury i zdrowia muszą zawrzeć indywidualne umowy z firmami wywozowymi.

Jednocześnie urzędnicy weryfikują liczbę deklaracji śmieciowych z liczbą zameldowanych osób. Okazuje się bowiem, że sporo mieszkańców deklaracji nie złożyło.

W przypadku stwierdzenia, iż dana nieruchomość jest zamieszkana, a jej właściciel nie złożył deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, gmina Konstantynów Łódzki w pierwszej kolejności wzywa właściciela, zgodnie z Ordynacją Podatkową, do złożenia wyjaśnień dotyczących przyczyn niezłożenia deklaracji. W oparciu o pozyskane informacje jest wydawana decyzja o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Decyzja wydawana jest również w przypadku zaistnienia niezgodności co do danych zawartych w deklaracji, może to być na przykład niewłaściwa liczba zadeklarowanych osób.

FLESZ: Koronawirus torpeduje gospodarkę, traci także Polska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

T
Take

To chyba nam powinni płacić za segregację. To jest chore, żeby państwo nie potrafiło sobie poradzić z wywozem oraz segregacją śmieci i próbowało obciążać tym obywateli w tak dużym stopniu, przez drakońskie kary. W tym samym czasie ogromne środki są marnowane na kolesiów w spółkach i spółczekach. Won z takim państwem.

m
mietek

Bardzo starannie wyliczona wysokość opłaty. Chodziło o to, żeby było dziesięć groszy taniej niż w Łodzi...

G
Gość

Rozliczymy was w nadchodzących Wyborach i ty Jacek z dłonią w gorze zdrajco jeden czekaj my cię wybierzemy a nowemu prezesowi Pgkił daliscie 12 tys zł na miesiąc wstydu nie macie

G
Gość

Róbcie tak dalej na pewno Was wybierzemy.

Dodaj ogłoszenie