MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lokatorzy gminnych kamienic nie będą mieli obniżek czynszu z powodu zagrzybienia i zawilgocenia mieszkań Zobacz, jak głosowali radni FILM

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Na sesji Rady Miasta Łodzi był procedowany obywatelski projekt uchwały przyznający zniżki w czynszach z powodu zawilgocenia, zapadających się podłóg i spadających stropów. Uchwała miała przywrócić wcześniej istniejące zapisy. - Gdy głosowano nad tak ważną ustawą dla mieszkańców gminnych zasobów część radnych przeglądała w telefonie plotkarskie portale - mówi pani Gizela z Łódzkiego Stowarzyszenia Lokatorów, które przygotowało projekt wspomnianej uchwały.
Mieszkają w lokalu wyłączonym w użytkowania!
- Jest to policzek wymierzony mieszkańcom przez miejskich radnych - mówił na konferencji prasowej zorganizowanej po głosowaniu Dariusz Olszewski z Łódzkiego Stowarzyszenia Lokatorów, które zebrało podpisy i przygotowało projekt uchwały. - Osoby ubiegające się o zniżki to najsłabsi: osoby starsze, emeryci, łodzianie na granicy wykluczenia społecznego.

Zniżki - max 70 proc.
Projekt zakładał przywrócenie zniżek w wysokości:
* 30 proc. - dla mieszkań z których lokatorzy powinni być wyprowadzeni z uwagi na ich zły stan techniczny; lokalach znajdujących się budynku wyłączonym z eksploatacji z uwagi na zły stan techniczny;
* 25 proc. - dla lokali zagrzybionych; tych w których z uwagi na stan techniczny podstemplowano stropy;
* 20 proc. - bez łazienek,
* 10 proc. - bez c.o.; ze wspólną używalnością kuchni; usytuowanych w suterenie; bez piwnicy lub pomieszczenia gospodarczego w przypadku ogrzewania lokalu piecem na paliwa stałe;
* 5 proc. - dla lokali mieszkalny usytuowanych poza strefą centralną; powyżej 3 piętra w budynku bez windy;
Suma wszystkich zniżek nie może przekroczyć 70 proc. stawki bazowej czynszu najmu.

Spod podłogi w gminnym lokalu wychodzą wody gruntowe!

Budynki się osuwają, a czynsze galopują
Według prognozy stanu technicznego zasobu mieszkaniowego Miasta Łodzi na lata 2023-2030 zawartego w wieloletnim programie gospodarowania mieszkaniowym zasobem Miasta Łodzi w wyżej wymienionym okresie udział lokali znajdujących się w budynkach o zużyciu wynoszącym od 70 do 100 proc. w zwiększy się z 22 do 28 proc.

Łódź - jak mówili przedstawiciele stowarzyszenia - jest wśród miast, które mają najwyższe stawki czynszu w lokalach komunalnych. Stawka za m kw. w Łodzi jest wyższa niż w Warszawie, Poznaniu czy Krakowie, a więc miastach gdzie zarabia się i żyje lepiej niż w Łodzi.
Krzysztof Suchecki, jeden z uczestników konferencji, za 49 metrów kw. w kamienicy przy ul. Targowej płaci 670 zł czynszu, 12 zł 50 gr za m kw. Ma ogrzewanie elektryczne, gaz z butli.
[b]- W mieszkaniu jest wilgoć i grzyb, choć zostało kilka lat temu wyremontowane - mówi. - Wyprowadzono mnie z kamienicy przeznaczonej do rewitalizacji i wskazano świeżo wyremontowane mieszkanie, to w którym już jest grzyb.

[b]Będzie kolejny projekt uchwały

Jak zapowiedzieli działacze Łódzkiego Stowarzyszenia Lokatorów jesienią ponownie zbiorą podpisy i wniosą obywatelski projekt uchwały pod głosowanie.
- Ubolewam nad tym, że to mieszkańcy tworzą projekty uchwał podczas gdy to my radni powinniśmy tę sprawę uregulować - mówi Tomasz Anielak, radny głosujący za przyjęciem zniżek. - To, że mieszkańcy często mieszkają w warunkach urągających, sprawia, że protesty mieszkańców i stowarzyszeń są w moim odczuciu słuszne.

Tak głosowali radni:
W głosowaniu wzięło udział 28 radnych. Ośmiu było za przyjęciem uchwały. Jeden wstrzymał się od głosu. Przeciwko uchwale było 19 radnych.

Kamienica grozi zawaleniem!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany