MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Popielec, Wielki Post i wielkopostna jałmużna - każdy może pomóc, wspierając akcję Caritas

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Środa popielcowa tradycyjnie rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, czyli przygotowań i oczekiwania na Wielkanoc, największe święto w kościele katolickim. To czas pokuty, nawrócenia i jałmużny.
Środa popielcowa tradycyjnie rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, czyli przygotowań i oczekiwania na Wielkanoc, największe święto w kościele katolickim. To czas pokuty, nawrócenia i jałmużny. Polska Press
Środa popielcowa tradycyjnie rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, czyli przygotowań i oczekiwania na Wielkanoc, największe święto w kościele katolickim. To czas pokuty, nawrócenia i jałmużny.

Popielec, Wielki Post i wielkopostna jałmużna - każdy może pomóc

Popielec
Popielec – w tym roku przypada w środę 22 lutego. W kościele katolickim odprawiane są msze święte z obrzędem posypania głów popiołem – na znak pokuty i chęci nawrócenia się. Kapłan kładąc odrobinę popiołu na głowę wiernego wypowiada słowa: „prochem jesteś i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Od środy popielcowej rozpoczyna się w kościele katolickim Wielki Post. Potrwa 40 dni. To czas przygotowania do świąt wielkanocnych. W tym roku przypadają one 9 i 10 kwietnia.

Wielkopostna jałmużna
Już po raz kolejny na Wielki Post Caritas Archidiecezji Łódzkiej przygotowała kampanię, zachęcającą do ożywienia tradycji jałmużny wielkopostnej. Dla realizacji kampanii Caritas przekazała do parafii archidiecezji łódzkiej i Szkolnych Kół Caritas 30 tysięcy tekturowych skarbonek.

Skarbonki Caritas
Datki zbierane w ramach jałmużny przeznaczone są na pomoc seniorom, osobom chorym i ubogim w parafii, świadczoną przez Parafialne Zespoły Caritas, bądź przez inne grupy parafialne. Do skarbonki wrzucamy drobne datki, które może wydalibyśmy na jakieś przyjemności, a odmówimy ich sobie w Wielkim Poście.

Wierni parafii archidiecezji łódzkiej i uczniowie w szkołach, gdzie działają Szkolne Koła Caritas, zabierają skarbonki do swoich domów. Skarbonka może stać na biurku w miejscu pracy i przypominać, że warto odmówić sobie różnych przyjemności po to, by komuś pomóc. W Wielkim Poście mogą tu trafić złotówki np.: za niezjedzony pączek czy ulubioną cafe latte.
Z tych małych darów na Wielki Post dzieją się potem dobre rzeczy w konkretnej parafii czy szkole, bo Jałmużna wielkopostna Caritas jest wsparciem, którego lokalna wspólnota udziela swoim potrzebującym.
Skarbonki, które od początku Wielkiego Postu można zabrać do domu ze swojego kościoła, wypełnione wrócą do parafii w Wielkim Tygodniu, w Niedzielę Miłosierdzia, bądź w innym określonym przez duszpasterzy terminie.

Swoją jałmużnę można również przekazać:
Caritas Archidiecezji Łódzkiej
90-507 Łódź, ul. Gdańska 111
Bank Pekao S.A. V O/Łódź
48 1240 1545 1111 0000 1165 5077
z dopiskiem „Jałmużna wielkopostna 2023”.

Jak złożyć skarbonkę jałmużny wielkopostnej?
https://youtu.be/xN_EawmXyrA

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany