MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Groby Pańskie w znanych łódzkich kościołach. Jak wyglądają w katedrze, u jezuitów i dominikanów?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
W łódzkiej katedrze Grób Pański został podświetlony na fioletowo
W łódzkiej katedrze Grób Pański został podświetlony na fioletowo Grzegorz Gałasiński
Groby Pańskie w łódzkich kościołach. Przez całą Wielką Sobotę wierni modlili się przy urządzonych w kościołach symbolicznych grobach Jezusa. Każda parafia starała się, żeby miejsce to wyglądało wyjątkowo. Odwiedziliśmy znane łódzkie kościoły. Jak urządzono w nich groby?

Groby Pańskie w kościołach w Łodzi. Jak wyglądały?

W łódzkiej katedrze św. Stanisława Kostki na placu Katedralnym Grób Pański został podświetlony w fioletowych barwach i otoczony różnokolorowymi kwiatami. Na wiernych czekał cytat z Dzienniczka świętej Faustyny "To niedowierzanie Mojej dobroci najbardziej Mnie rani. Jeśli nie przekonała was o miłości Mojej śmierć Moja, to cóż was przekona?"

W kościele Ojców Jezuitów przy ul. Sienkiewicza 60, czyli w sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus, grób urządzono w nawie bocznej. Został ozdobiony kwiatami i dużą świecą, a wyjątkowy nastrój tego miejsca stwarzała spływająca z kamienia prawdziwa woda. Jej szum można było łatwo usłyszeć stojąc przy grobie, bo w tym kościele święconka odbywa się w przedsionku odgrodzonym solidnymi drzwiami. W Wielką Sobotę można też było zobaczyć już przystrojony kwiatami ołtarz.

W parafii Piotra i Pawła w Łodzi w grobie ułożony został przykryty całunem manekin z odsłoniętymi bosymi stopami. Usypany z piasku grób otoczony był tulipanami ułożonym w kształcie krzyży oraz palącymi się białymi świecami. Nad grobem zawisł cytat z 13. listu do Rzymian "Nikomu nie bądźcie nic dłużni poza wzajemną miłością".

Jak podkreśla proboszcz parafii ks. Wiesław Kamiński tegoroczny Grób Pański ma jak najbardziej przypominać prawdziwy. - Wierzymy bowiem, że nasze groby będą kiedyś puste - wyjaśnia.

U dominikanów w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego (ul. Sienkiewicza 38) biały grób otoczony został żółtymi i czerwonymi tulipanami.

Natomiast w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy grobie wzbogaconym o zdjęcie Golgoty z krzyżem wierni mogli odnaleźć rozłożone przy grobie teksty "Modlitwy odnalezionej w Grobie Pańskim", którą odmawiając można powierzyć swoje życie Jezusowi.

od 7 lat
Wideo

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany