ExpressIlustrowany.pl - aktualności Łódź, wiadomości Łódź

Menu
Nowoczesna metoda leczenia tarczycy pomaga ochronić głos....

Imo

2018-03-06 12:30

2018-03-07 10:38

3 Komentarze
Dodaj komentarz

Nowoczesna metoda leczenia tarczycy pomaga ochronić głos. Katarzyna Dowbor o swojej chorobie

Imo

2018-03-06 12:30

Choroby tarczycy są jednymi z najbardziej rozpowszechnionych chorób na świecie. W Polsce około 22 procent osób cierpi na choroby gruczołu tarczowego, bądź chorowało na nie w przeszłości. Pacjenci często obawiają się leczenia operacyjnego ze względu na możliwość wystąpienia powikłań. Jednak eksperci kampanii „Tarczyca – otocz ją opieką” podkreślają, że istnieją nowoczesne metody, które minimalizują ryzyko wystąpienia zaburzeń fonacji po operacji tarczycy.
Nowoczesna metoda leczenia tarczycy pomaga ochronić głos. Katarzyna Dowbor o swojej chorobie Nowoczesna metoda leczenia tarczycy pomaga ochronić głos. Katarzyna Dowbor o swojej chorobie

(© ZOOM)

- Choroby tarczycy są dość częste, ok 20-25 procent populacji Polski ma problem z tarczycą. Zdecydowanie częściej chorują kobiety – około 9 razy częściej niż mężczyźni. Dość często są to różne grupy objawów, związane z zaburzoną czynnością w formie nadczynności lub niedoczynnością, a czasami zmianami struktury, na przykład guzami, także nowotworami. Najczęściej są to guzy łagodne, ale zdarzają się także guzy nowotworowe – przekonuje profesor Marcin Barczyński, prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej.


Mimo że pacjenci zauważają wiele, często niepokojących objawów, bagatelizują je i rezygnują z wizyty u lekarza. Często też nie potrafią odczytać sygnałów, które wysyła organizm. To właśnie dlatego, duża liczba osób żyje z niezdiagnozowaną chorobą, która podstępnie niszczy ich organizm.

- Nigdy nie słyszałam o tarczycy, dopóki choroba nie dotknęła mnie osobiście. Wykryto ją przez przypadek – podkreśla Katarzyna Dowbor, ambasadorka kampanii.

Okazuje się, że około 25 procent populacji ma jakieś schorzenie tarczycy, w którym są zmiany guzkowe. W tej grupie pacjentów należy bardziej wnikliwie zastanowić się nad leczeniem operacyjnym. Operacja gruczołu tarczycy może być również konieczna, gdy pacjent posiada duże wole tarczycowe, uciskające drogi oddechowe lub powodujące niekorzystny efekt kosmetyczny nawet przy zachowaniu prawidłowej funkcji tarczycy. Zabieg ten wskazany jest również przy nadczynności tarczycy oraz obecności nowotworu złośliwego lub podejrzanych guzków. Decyzja o usunięciu chorego gruczołu zawsze poprzedzona jest szeregiem badań.

- W przypadku leczenia operacyjnego istnieje ryzyko uszkodzenia nerwów krtaniowych i zaburzenia fonacji po zabiegu. W celu zachowania głosu po zabiegu, w ostatnich latach coraz popularniejsza jest metoda śródoperacyjnego neuromonitoringu nerwów krtaniowych, która umożliwia minimalizację ryzyka zaburzeń fonacji po zabiegu – przekonuje profesor Marcin Barczyński, prezes Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej.

Według szacunków Polskiego Klubu Chirurgii Endokrynologicznej metoda neuromonitoringu nerwów krtaniowych jest stosowana w blisko 100 oddziałach chirurgicznych w Polsce i około 20 procent spośród 25 tysięcy operacji tarczycy wykonywanych rocznie w naszym kraju jest w ten sposób monitorowanych (stan na grudzień 2017 roku).


POLECAMY RÓWNIEŻ:

Zobacz najpiękniejsze dziewczyny Studniówek 2018 w Świętokrzyskiem

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Zobacz najprzystojnieszych maturzystów w Świętokrzyskiem [MISTER STUDNIÓWKI 2018]QUIZ. Czy dostałbyś się do Policji? Oto prawdziwe pytania z testu MultiSelect

Studniówki 2018. Zobacz najpiękniejsze dziewczyny, wybierz miss studniówki

Top 10 restauracji w Kielcach według portalu TripAdvisor [ZDJĘCIA]

O włos od śmierci na przejazdach kolejowych [ZOBACZ NAGRANIA]

Takich Kielc już nie ma. Zostały na fotografiach [DUŻO ZDJĘĆ]

Najpiękniejsze świętokrzyskie sportsmentki [ZDJĘCIA]

ZOBACZ TAKŻE: INFO Z POLSKI: Zmasakrowali go maczetą, teraz za to zapłacą

(Źródło: vivi24)

Czytaj treści premium w Expressie Ilustrowanym Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

(3)
Sortuj komentarze: zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

kolejna

0 / -1

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

koniec kariery (gość)  •

kolejna ciężko chora potrzebująca pomocy. Dlaczego na ciężkie choroby zapadają tylko celebryci u schyłku zainteresowania ich osobą. Plebsowi nie grożą takie przypadki, plebs może tylko ciężko chorować w swoim łóżku.

odpowiedzi (0)

skomentuj

"Wykryto ją przez przypadek" bo u nas dzisiejszym doktorom jedynie w walce o wynagrodzenia.....

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

reasumując (gość)  •

nie brakuje determinacji , obowiązki ? - no to jak coś im się zdarzy zdiagnozować PRZEZ PRZYPADEK , to wtedy pacjent może czuć się szczęściarzem.
Mamy doktorów od lewego pośladka i od prawego pośladka , od kręgosłupa szyjnego i lędźwiowego,
od zatok czołowych i nosowych , od płuc i od wątroby a jeszcze innego od trzustki. ...... jeżeli ich wszystkich obejdziesz i na wizytę u każdego poczekasz od miesiąca do kilku to najczęściej z ostatniej diagnozy zaczynają cię leczyć robaki na cmentarzu.
Owszem jest elita wyspecjalizowanych lekarzy którzy potrafią szerzej spojrzeć na pacjenta i postawić właściwą diagnozę ale tych jest garstka - i jeżeli u takiej bądź co bądź Dowbor wykrywa się coś przez PRZYPADEK to na co może liczyć szary Polak ?

odpowiedzi (0)

skomentuj

To ona jeszcze żyje?

+5 / -3

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Stasia Kwapik (gość)  •

Szok!

odpowiedzi (0)

skomentuj