MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Można już składać wnioski do budżetu obywatelskiego Łodzi na rok 2025. Ile kosztuje ławka, a ile... całe boisko?

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Efektem budżetu obywatelskiego jest pomnik jednorożca autorstwa japońskiego artysty Tomohiro Inaby
Efektem budżetu obywatelskiego jest pomnik jednorożca autorstwa japońskiego artysty Tomohiro Inaby Archiwum Polska Press
Od piątku (10 maja) można już składać wnioski do budżetu obywatelskiego Łodzi na rok 2025. Łodzianie nadal chcą je zgłaszać, pierwsze wnioski wpłynęły tuż po północy. Do wydania jest 34,7 mln zł

Można już składać wnioski do budżetu obywatelskiego Łodzi na rok 2025

Są już pierwsze wnioski do budżetu obywatelskiego Łodzi na rok 2025. Zgłaszanie rozpoczęło się o północy z czwartku na piątek, a już w piątek w południe do urzędu spłynęło kilkadziesiąt wniosków.

Wnioski można składać w formie papierowej do przyszłego poniedziałku, czyli do 20 maja, w Biurze Aktywności Miejskiej (ul. Tuwima 10), albo drogą elektroniczną przez stronę lodz.pl/bo do północy 3 czerwca drogą elektroniczną.

Jakie wnioski można złożyć do budżetu obywatelskiego Łodzi?

Do budżetu obywatelskiego Łodzi na rok 2025 można składać wnioski osiedlowe lub ponadosiedlowe. Zadania ponadosiedlowe nie mogą być droższe niż 2 mln zł, a koszty zadania osiedlowego nie mogą przekroczyć maksymalnego limitu na osiedle. Kwoty te zależą od liczby mieszkańców i wynoszą od 1,21 mln zł dla osiedla Chojny-Dąbrowa do 421 tys. zł dla osiedla Nad Nerem. Dla ułatwienia Urząd Miasta Łodzi przygotował orientacyjny cennik. Na przykład koszt ustawienia miejskiej ławki to około 3 tys. zł, kosza na psie kupy 1-2 tys., a urządzenia boiska wielofunkcyjnego lub placu zabaw od 600 tys. do 1,2 mln zł.

Zadania muszą spełniać kilka warunków, w tym kryterium ogólnej dostępności, np. zbudowana z BO szkolna infrastruktura musi służyć okolicznym mieszkańcom co najmniej 30 godzin w tygodniu. Nie można też zgłaszać pomników, przeprowadzania ankiet, nowych linii MPK ani stacji roweru publicznego. Zadania muszą dać się zrealizować w ciągu jednego roku.

Złożone wnioski zostaną ocenione przez urzędników i radnych z komisji ds. budżetu obywatelskiego, a te które spełnią wymagania techniczne i prawne będą dopuszczone do głosowania. Będzie trwać przez cały październik, a realizacja zwycięskich projektów nastąpi w roku 2025.

W sumie do rozdysponowania jest 34,7 mln zł, z czego 25,7 mln zł na projektu osiedlowe i 9 mln zł na ponadosiedlowe.

To już 12. edycja budżetu obywatelskiego Łodzi. Do tej pory w ramach zgłaszanych i wybieranych przez łodzian projektów powstały zarówno bardzo udane inwestycje jak np. woonerf na 6 Sierpnia jak i kontrowersyjne, np. pomnik jednorożca. W sumie łodzianie złożyli około 10 tys. wniosków, zrealizowano ich około 2 tys.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Można już składać wnioski do budżetu obywatelskiego Łodzi na rok 2025. Ile kosztuje ławka, a ile... całe boisko? - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany