MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Możesz stracić 800 plus na dziecko... Co zrobić, aby do tego nie doszło? Ostatni moment na dopełnienie formalności

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Kto nie złoży wniosku o świadczenie 800 plus w czerwcu, ten może być stratny. Warto więc dotrzymać terminu. Niektórzy rodzice i opiekunowie pobierają już świadczenia 800 plus z nowego okresu świadczeniowego, inni nie złożyli jeszcze wniosku.

ZUS: wielu rodziców i opiekunów nie złożyło jeszcze wniosków o 800 plus. Mogą stracić...
W województwie łódzkim złożono 254 tys. wniosków o świadczenie 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Część z rodziców otrzymała już nawet świadczenie za czerwiec.

- W czerwcu pierwszą wypłatę świadczenia z nowego okresu świadczeniowego otrzymają ci rodzice, którzy wnioski o 800 plus złożyli przed końcem kwietnia. Przypominam, że wnioski można było składać już od 1 lutego – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Do kiedy składać wnioski?
Kto jeszcze nie złożył wniosku, powinien zrobić to jak najszybciej, jeszcze w czerwcu, żeby nie być stratnym. Składając wniosek jeszcze w tym miesiącu, można spodziewać się wypłaty 800 plus najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.
Spoźnialscy stracą 800 złotych
Jeśli rodzice złożą wniosek po końcu czerwca, nie otrzymają już wyrównania za ten miesiąc. Prawo do świadczenia będzie przysługiwało od momentu złożenia dokumentów, czyli wniosek złożony w lipcu będzie oznaczał wypłatę świadczenia od lipca.

Jak sprawdzić czy wniosek został złożony?
Jeśli rodzic bądź opiekun dziecka nie jest pewny, czy złożył wniosek o 800 plus na nowy okres może to sprawdzić logując się na PUE ZUS. Można tam upewnić się czy wniosek wpłynął bez względu na to jakim kanałem został złożony, tj. czy był wysyłany przez PUE, bankowość elektroniczną, Emp@tię czy aplikację mobilną mZUS.

W zakładce "Rodzina 800+" w oknie "Szczegóły Twoich wniosków’’ można sprawdzić nie tylko czy wniosek wpłynął do ZUS, ale także jaki jest stan obsługi tego wniosku, np. czy jest w trakcje obsługi, czy też świadczenie zostało już przyznane.

Przypominam, że klientowi, który nie miał dotychczas konta na PUE ZUS, a złożył wniosek o świadczenie wychowawcze przez bankowość elektroniczną bądź za pośrednictwem portalu Emp@tia, konto na PUE zostało założone automatycznie, a na adres e-mailowy wskazany we wniosku o świadczenie wychowawcze przekazane dane do logowania na to konto – dodaje Monika Kiełczyńska.

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany