MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tereny zielone w Łodzi. Po krótkiej przerwie susza znowu zagraża. Zakazu koszenia nie ma. Jak miasto dba o zieleń?

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
W zrewitalizowanym niedawno parku Staromiejskim nową zieleń podlewa się tradycyjnym sposobem.
W zrewitalizowanym niedawno parku Staromiejskim nową zieleń podlewa się tradycyjnym sposobem. Grzegorz Gałasiński
Wystarczyło kilka dni upałów w czerwcu w Łodzi, by skoszone trawniki znowu wyglądały jak ścierniska, a liście u wielu młodych drzew i krzewów smętnie zwisły. U części robinii akacjowych widać pierwsze żółknące liście. Zagrożenie suszą nie mija. A lato dopiero się zaczyna.

Zieleń miejska. Kosiarki wróciły do pracy

W mieście - na osiedlach, w parkach, na skwerach - znowu słychać warkot kosiarek. Biuro rzecznika prasowego prezydent Łodzi informuje, że zakaz koszenia trawy na terenach zarządzanych przez miasto na razie nie zostanie ponownie wprowadzony. (Obowiązywał do 3 czerwca). Służby miejskie monitorują sytuację pogodową.
Zdaniem specjalistów niekoszenie miejskich trawników w okresach suszy ma istotny wpływ na miejski klimat. Trawa rosnąca na dużych połaciach obniża temperaturę powietrza, utrzymuje wilgoć i zapobiega erozji ziemi, pochłania dwutlenek węgla i wydziela tlen.

Więcej

W mieście wiele młodych drzew usycha.

Zieleń miejska w Łodzi usycha. W mieście co roku przy ulicac...

Podlewanie tradycyjne i automatyczne

Długotrwały brak opadów szczególnie odczuwa miejska zieleń. Drzew, krzewów sadzonych przez miasto, małych zieleńców przez nie zakładanych przybywa. Jak co roku Ponad 2,5 tys. roślin jest umieszczanych w donicach na latarniach i barierkach przy ul. Piotrkowskiej, ulicach ją przecinających oraz czterech skrzyżowaniach w centrum. Do doniczek trafiło 2 tys. 622 sadzonek ośmiu gatunków kwiatów, m.in. surfinii w różnych kolorach, ipomei zielonej i purpurowej, rozplenicy, bakopy białej.

Galeria

Niektóre rośliny, w tym wiele drzew, usychają. Czy miasto należycie je pielęgnuje i czy jest przygotowane do zajmowania się zielenią w trudnym dla niej okresie jakim jest susza?
- Rośliny rosnące w donicach i gazonach są podlewane codziennie. Co drugi dzień w wybranych zieleńcach zasila się krzewy, które wymagają takiej pielęgnacji - wylicza biuro rzecznika. - W pasach drogowych biegnących na Bałutach oraz Widzewie podlewaniem drzew i krzewów zajmuje się zewnętrzny wykonawca. Na Polesiu oraz Górnej to zadanie zostanie przydzielone Zakładowi Wodociągów i Kanalizacji.

Więcej

Plastikowe worki są napełniane wodą, która powoli, kropl po kropli spływa do gruntu.

Susza w mieście. W Łodzi zamilkły kosiarki i rozpoczęła się ...

Oprócz tego na około 30 odcinkach ulic, przy których wkopano młode drzewa i krzewy, pracują automatyczne systemy nawadniania. Na przykład na placu im. Komitetu Obrony Robotników przy ul. Cmentarnej u zbiegu z ul. Legionów w ramach odnowy tego miejsca zainstalowano takie urządzenia. Będą one podlewać zasadzone tu drzewa, krzewy oraz byliny. Na zwiększenia wilgotności powietrza w tym miejscu będzie miała wpływ fontanna z trzema dyszami oraz kilkunastoma strumieniami wody zamontowana w centralnym punkcie placu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany