MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Emeryci i renciści od czerwca mogą dorabiać więcej. Zobacz nowe limity

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Emeryci na wcześniejszej emeryturze i renciści mogą pracować i dorabiać do swoich świadczeń, ale muszą uważać na limity zarobkowe. Dlaczego? Bo gdy je przekroczą, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie. Dobra wiadomość dla nich: od 1 czerwca limity będą wyższe.

Od czerwca wyższe limity zarobkowe dla wcześniejszych emerytów i rencistów

Emeryci na wcześniejszej emeryturze i renciści mogą pracować i dorabiać do swoich świadczeń, ale muszą uważać na limity zarobkowe. Gdy je przekroczą, ZUS może zmniejszyć lub zawiesić wypłacane świadczenie. Od 1 czerwca limity będą wyższe.

Osoby dorabiające do wcześniejszej emerytury, czy renty muszą pamiętać o tym, że dodatkowe zarobki mogą wpłynąć na wysokość pobieranego świadczenia. Jeśli przychód przekroczy– 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia – świadczenie będzie zmniejszone, a jeśli przekroczy 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, to ZUS zawiesi wypłacane świadczenie - przypomina Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego.

Jaki limit dorabiania od czerwca?
Limity zarobkowe zmieniają się co 3 miesiące. Przez najbliższe trzy miesiące tj. od czerwca do sierpnia br. granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 5703,20 zł brutto. To o blisko 425 zł więcej niż dotychczas. Zarobki do tej kwoty miesięcznie nie spowodują zmniejszenia wypłacanej przez ZUS emerytury lub renty. Natomiast, żeby Zakład nie wstrzymał wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód w trakcie tego kwartału (czerwiec, lipiec, sierpień) nie powinien być wyższy niż 10 591,60 zł brutto. Ta granica wzrosła o blisko 790 zł w stosunku do poprzedniego kwartału.

Przychód wyższy niż 70 proc. , ale niższy niż 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia spowoduje zmniejszenie świadczenia o kwotę przekroczenia, jednak nie więcej niż o kwotę maksymalnego zmniejszenia. Kwota maksymalnego zmniejszenia wynosi 890,63zł- dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, 668,01 zł- dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy, oraz 757,08 zł- dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Kto może dorabiać bez ograniczeń?

Limity zarobkowe nie obowiązują emerytów, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny (60/65 lat). Wyjątek od tej zasady stanowią jedynie seniorzy, którym ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego (od marca 1780,96 zł brutto). Wówczas, jeżeli przychód z tytułu pracy przekroczy wysokość kwoty podwyższenia do minimalnej emerytury, to świadczenie za dany okres będzie wypłacane w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum.

Zarobkować bez ograniczeń mogą również niektórzy renciści. Chodzi o osoby, które pobierają renty dla inwalidów wojennych, inwalidów wojskowych, których niezdolność do pracy związana jest ze służbą wojskową. Ten przywilej dotyczy również rent rodzinnych przysługujących po uprawnionych do tych świadczeń.

Limitami przychodów nie muszą przejmować się także osoby pobierające rentę rodzinną, która jest kwotowo korzystniejsza od ustalonej emerytury z tytułu ukończenia powszechnego wieku emerytalnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany