MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Oto limity płatności gotówką 2024! Zobacz, jak jest teraz i co się zmieni od stycznia 2024 roku? SPRAWDŹ

(ww)
Limity transakcji gotówkowych.
Limity transakcji gotówkowych. Polskapress
Limity płatności gotówkowych od stycznia 2024 roku. Kto będzie musiał ich przestrzegać? Jakie będa limity płatności? Od stycznia 2024 roku ma zacząć obowiązywać nowy limit płatności gotówką, zarówno dla rozliczeń między firmami i konsumentami jak i pomiędzy samymi firmami. Zobacz, co się zmieni.

Spis treści

Limity płatności gotówkowych

W Polsce już obowiązuje limit płatności gotówkowej między firmami. Obecnie wynosi on 15 000 złotych brutto. Dotyczy przede wszystkim rozliczeń między firmami. Póki co nie ma limitów płatności między konsumentem a firmą. Co się zmieni w 2024 roku? Zobacz poniżej...

Kogo nie dotyczą limity płatności gotówkowych:

 • podmiotów innych niż przedsiębiorcy,
 • przedsiębiorców posiadających ten status na podstawie rejestracji w innym kraju (przedsiębiorca zagraniczny), jeżeli na terytorium RP nie prowadzą działalności,
 • podmiotów wpisanych wyłącznie w rejestrze stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej,
 • przedstawicielstw przedsiębiorców zagranicznych,
 • rolników ryczałtowych,
 • osób fizycznych dokonujących zakupu przedmiotów do majątku prywatnego przed zarejestrowaniem działalności gospodarczej, które następnie zostaną wciągnięte do ewidencji środków trwałych prowadzonych przez nich działalności gospodarczych (taka osoba nie spełnia definicji przedsiębiorcy),
 • komorników,
 • przedsiębiorców zarejestrowanych poza Polską, świadczących usługi na terytorium RP (w ramach czasowego transgranicznego świadczenia usług).

Limit płatności gotówkowych - kto musi ich przestrzegać:

 • przedsiębiorców jednoosobowych wpisanych do CEIDG
 • spółek handlowych i innych podmiotów wpisanych do rejestru przedsiębiorców KRS,
 • fundacji, izb gospodarczych czy innych podmiotów, które równocześnie figurują w rejestrze przedsiębiorców KRS,
 • przedsiębiorców zagranicznych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce przez oddział (zarejestrowany w KRS),
 • wspólników spółki cywilnej,
 • zagranicznego oddziału polskiego przedsiębiorcy,
 • polskiego przedsiębiorcy (czasowe transgraniczne świadczenie usług) dokonującego poza granicami Polski transakcji z przedsiębiorcą zagranicznym.

To zmieni się od stycznia 2024 roku

W styczniu 2024 roku zostanie obniżony limit płatności gotówkowych. Obecnie jest na poziomie 15000 złotych brutto (wynika to z przepisów ustawy z 6.03.2018 r. – Prawo przedsiębiorców.), natomiast w 2024 roku ma to już być 8000 złotych brutto.

Co stanie się jeśli transakcja zostanie przeprowadzona gotówkowo

Osoba, która przekroczy limit płatności gotówkowej będzie ponosić negatywne konsekwencje w podatkach dochodowych. Na postawie art. 22p ust. 1 pkt 1 ustawy z 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 15d ust. 1 pkt 1 ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych przedsiębiorca ma obowiązek przestrzegać limitu określonego w art. 19 ustawy prawo przedsiębiorców.

Co to oznacza?
Jeśli podatnik nie dopełni powyższych obowiązków:
zmniejszą się jego koszty uzyskania przychodów
w przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów zwiększa przychody w miesiącu, w którym została dokonana płatność bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Zmiana limitu płatności gotówkowych od stycznia 2024 roku

Limit płatności gotówkowych od stycznia 2024 roku będzie wynosił tylko 8000 brutto. Zmiana będzie dotyczyć także rozliczeń między konsumentami a przedsiębiorcami. Powyżej 20 000 zł od stycznia 2024 roku nie będzie możliwości płacenia gotówką.

Co się stanie jeśli firma przyjmie od konsumenta gotówkę przekraczającą 20000 złotych?
Jeśli od stycznia 2024 roku przedsiębiorca przyjmie od konsumenta płatność gotówką na kwotę powyżej 20000 złotych, to będzie ona stanowiła dodatkowy przychód z działalności gospodarczej. Zostanie ona opodatkowana dodatkowym podatkiem od płatności przyjętej gotówką na kwotę, która przekroczyła 20 000 złotych.

źródło: strefabiznesu.pl, pit.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany