MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Gwiazdy, wielu uczestników i laureaci nagród ZDJĘCIA

Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
Trwa 34. Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Wydarzenie odbywające się w Atlas Arenie i Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź przyciągnęło kilkanaście tysięcy fanów historii obrazkowych.

Łódzki festiwal to największe targi komiksów, w których swoją ofertę i liczne premiery prezentują najważniejsi wystawcy i dystrybutorzy, ale i twórcy niezależni ze swoimi niskonakładowymi publikacjami; spotkania z artystami z trzech kontynentów – tymi światowej sławy, ale i debiutantami; pokazy rysowania na głównej scenie, a także warsztaty dla początkujących i profesjonalistów, sesje dedykacji z wrysami – rysunkowymi podpisami największych mistrzów oraz mini konferencje z udziałem teoretyków i badaczy popkultury. Propozycje te dopełniają wystawy z oryginalnymi planszami, rysunkami, obrazami, ale i przeskalowanymi odwzorowaniami motywów z komiksów.

Największą ekspozycję - prezentującą dorobek Grzegorza Rosińskiego, który był gościem otwarcia - przedstawiono w Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnych EC1 Łódź. Prezentacji towarzyszy bogato ilustrowany katalog z opracowaniem Wojciecha Birka. W Centrum Nauki i Techniki EC1 zaś pokazana została wystawa prac Piotra Nowackiego – znakomitego twórcy komiksów dla dzieci.

- Jesteśmy niezwykle dumni, że mistrz Grzegorz Rosiński powierzył nam niemal cały swój artystyczny dorobek - podkreśla Adam Radoń, dyrektor festiwalu i Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. - Jego monograficzna ekspozycja to wydarzenie na skalę międzynarodową.

Podczas festiwalu odbywają się rozmaite konkursu i niecodzienne prezentacje. Komiksusa, nagrodę za najlepszy polski album komiksowy (wydany pomiędzy 33. a 34. Międzynarodowym Festiwalem Komiksu i Gier), otrzymała publikacja „Festiwal” Jacka Świdzińskiego (wyd. Kultura Gniewu), w niezwykłej formie odnosząca się do Festiwalu Młodzieży w 1955 roku. Jury uzasadniło werdykt: „Za niezwykle udane zmierzenie się z wyzwaniem sportretowania wydarzenia sprzed 70 lat z żywymi i autentycznymi emocjami, wprowadzenie nowej jakości do gatunku komiksu historycznego oraz nieustanny rozwój twórczy".

W konkursie na projekt publikacji komiksowej Grand Prix zdobyła Katarzyna Klas za pracę pt. „Botanica”, opowieść o namiętności i miłości. I nagrodę otrzymała Marta Staciwy za pracę pt. „Jaka piękna jest Odessa”, o trudnych decyzjach w obliczu wojny, o bezradności, o pożegnaniu, o wyobcowaniu w tłumie uchodźców; II nagrodę Barbara Okrasa za pracę pt. „Zgierzę”, opowieść grozy osadzoną w realiach polskiego blokowiska, której głównym bohaterem jest kot; a III nagrodę Anna Jarocka za pracę pt. „Kobro”, ukazującą życie dwójki artystów związanych z Łodzią – Katarzyny Kobro i Władysława Strzemińskiego – ale również dającą wgląd w polską sztukę od przedwojnia do połowy XX wieku.

Odbył się również konkurs dla dzieci i młodzieży „Podróż do centrum wszechświata”, w dwóch kategoriach wiekowych uczestników. W kategorii 10-14 lat laureatami zostali:
1. miejsce - Jan Szyłański
2. miejsce - Barbara Mierzejewska
3. miejsce - Emilia Krawczyk
Wyróżnienia: Krzysztof Rutka, Franciszek Wilk i Maksymilian Bogdański.
A w kategorii 15-18 lat laureatami zostali:
1. miejsce – Zofia Kawełczyk
2. miejsce – Kinga Mucha
3. miejsce – Karina Żółty
Wyróżnienia: Agata Segień, Yana – Mariia Vodennikowa i Michał Szymaniak.

W II edycji konkursu im. Zbigniewa Lengrena o statuetkę Profesora Filutka na najlepsze paski komiksowe laureatem pierwszego miejsca został Przemysław Surma.

Najlepszym wydawcą komiksów w Polsce zostało w tym roku Mucha Comics za konsekwentne trzymanie się obranej linii wydawniczej, publikowanie autorów ważnych dla komiksowego świata oraz odważne poszerzanie oferty o tytuły nietuzinkowe.

Doktorat Humoris Causa, czyli Nagroda im. Papcia Chmiela przyznawana przez organizatorów festiwalu za wybitne zasługi dla polskiego komiksu powędrowała do Bartosza Kurca.

W ramach festiwalu wręczono poza tym Złote Kurczaki - nagrody komiksu niezależnego. Złoty Kurczak przypadł Kamili Król za "Rusałkę cz. 1" (także wygrana w kategorii debiut), a Biały Kurczak - czyli nagroda specjalna za niezależny całokształt - Annie Krztoń. Wygrana w kategorii komiks internetowy: Agnieszka Akaa Kamieńska - Yaoi Market, w kategorii krótka forma: Magdalena Cielcka, Joanna Karpowicz - Ostatnie Drzewo, w kategorii okładka: Filip Wiśniowski - Bazgrolle. Game Over, w kategorii rysunek: Marek Turek - War Makes Silence, w kategorii scenariusz: Kamil Dukiewicz - Black Hound cz.2, w kategorii Zin: Ostatnie Drzewo.

Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Gwiazdy, wie...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Międzynarodowy Festiwal Komiksu i Gier w Łodzi. Gwiazdy, wielu uczestników i laureaci nagród ZDJĘCIA - Dziennik Łódzki

Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany