MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łódź. Jest zgoda radnych na dwie wieże na prawie lex deweloper w centrum miasta WIZUALIZACJE

Marcin Darda
Marcin Darda
P22 chce zbudować apartamentowiec nazwane Twin Towers, a odbudowana kamienica frontowa ma posłużyć funkcjom handlowo-usługowym.
P22 chce zbudować apartamentowiec nazwane Twin Towers, a odbudowana kamienica frontowa ma posłużyć funkcjom handlowo-usługowym. materiały inwestora
Spółka P22 dostała zgodę na lokalizację inwestycji mieszkaniowej na prawie lex deweloper w ścisłym centrum Łodzi. Ale Rada Miejska podczas dyskusji i głosowania dość istotnie podzielona.

Lex deweloper w centrum Łodzi. Nawet 320 mieszkań

Dokładny adres inwestycji to Sienkiewicza 68/Piłsudskiego 22. Na działkach objętych planowaną inwestycją znajduje się m.in. trzykondygnacyjna kamienica wpisana do ewidencji zabytków, acz z prawomocnym pozwoleniem na rozbiórkę. Kamienica była już nieraz elementem wizualizacji innych inwestycji, ponieważ spółka P22, w istocie zbudowana przez Budomal i Ghelamco, jeszcze niedawno chciała tu stawiać wielki biurowiec pod handel i usługi, na projekcie zgodnym z miejscowym planem.

Teraz P22 chce zbudować apartamentowiec nazwane Twin Towers, a odbudowana kamienica frontowa ma posłużyć funkcjom handlowo-usługowym. Budynek wielorodzinny ma być jeden, ale w formie dwóch, siedemnastokondygnacyjnych (wysokość do 55 metrów.) wież połączonych wspólnym podium. Projekt zakłada powstanie od 200 do 320 mieszkań. Jest niezgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta. Główna niespójność z miejscowym planem to fakt, że przewiduje on w tym miejscu budynki handlowo-usługowe, a nie pod funkcje mieszkaniowe. Inne niezgodności radnym objaśniał Robert Sobański, nowy architekt miasta:

  • przewyższenie do 12,5 metra w północnej części działki, gdzie plan przewiduje 6 m.
  • przekroczona intensywność zabudowy
  • brak kompozycyjnego wyodrębnienia budynków przekraczających 35 metrów wysokości
  • materiały wykończeniowe nie będą umożliwiać wizualnego odbicia kościoła p.w. Najświętszego Imienia Jezus

Uchwalona w 2018 r. specustawa mieszkaniowa przy takich niespójnościach oddaje decyzję radom miast, acz projekty niezgodne z miejscowym planem powinny być zgodne z zapisami studium uwarunkowań przestrzennych. Dr Sobański stwierdził, że projekt jest zgodny ze studium.

Krytycznie do projektu podszedł radny Bogusław Hubert (KO). Przypomniał, że w negatywnej wersji projektu uchwały (radni otrzymują dwie wersje: "za" i "przeciw" - red.) znajduje się zapis, iż "lokalizacja nieruchomości znajdującej się na skrzyżowaniu dużej arterii komunikacyjnej charakteryzującej się wysokim natężeniem ruchu samochodowego i tramwajowego, nie jest optymalnym miejscem do lokalizowania funkcji mieszkaniowej wielorodzinnej" - to zapis z miejscowego planu, który radni przyjęli zaledwie 5 lat temu. Kluczowa część wypowiedzi niezrzeszonego radnego Kosmy Nykiela, z zawodu urbanisty, dotyczyła bardzo defensywnej postawy władz miasta, które nie wymagają na inwestorze choćby większego udziału zieleni przy inwestycji, a z tego właśnie powodu poparcia projektu odmówiły Beata Bilska i Magdalena Gałkiewicz - radne klubu KO należące do Zielonych. Projektu bronił m.in. szef klubu KO Tomasz Kacprzak, zaznaczając, że skoro obok ma powstać inna inwestycja lex deweloper trzema wysokimi apartamentowcami, to warto dać zgodę na zagospodarowanie także mającym powstać po sąsiedzku Twin Towers. Ostatecznie projekt przeszedł zwykłą większością 18 głosów za. Przeciw było ośmioro, a pięcioro wstrzymało się od głosu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grosicki kończy karierę, Polacy przed Francją czyli STUDIO EURO odc.5

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany