Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ile kosztuje przeziębienie? Witaminy, coś na gorączkę i ból gardła…

Magdalena Jach
Magdalena Jach
Ile kosztuje przeziębienie? Witaminy, coś na gorączkę i ból gardła…

Sezon infekcji listopadowych w pełni. Niestety, gdy robi się coraz chłodniej, wietrznie, pada deszcz, a wokół szaleją wirusy i bakterie – łatwo o zakażenie. Łodzianie łapią katary, kaszle, przeziębienia. Gdy dostrzegają pierwsze objawy, mają nadzieję, że nie rozwinie się z nich covid i biegną do apteki. Popyt na środki na przeziębienie jest teraz ogromny.

- Niemal każdy klient teraz prosi o witaminę C, preparat na gorączkę, pastylki na ból gardła czy syrop kaszel – usłyszeliśmy od łódzkich farmaceutów. - Wiele osób wybiera preparaty najtańsze, ale w sumie i tak wychodzą niemałe rachunki. Preparatów jest bardzo dużo, różni producenci, różne ilości tabletek w opakowaniach.

- W takim „pakiecie” na przeziębienie za radą pani z apteki kupiłem tabletki z witaminą C, tabletki przeciwwirusowe, pastylki do ssania z miodem i cytryną, witaminę C 1000, krople do nosa, coś jeszcze do płukania jamy ustnej – wylicza łodzianin, którego w ubiegłym tygodniu dopadło jesienna infekcja. - Rachunek mnie zaskoczył 107 złotych! A to przecież nie wszystko – w drugiej aptece kupiłem jeszcze syrop – wydałem kolejne 10 złotych.

Pacjent zażywał te leki i obserwował, czy następuje poprawa.

- Nie miałem gorączki, ale zostałem w domu – opowiada. - Po teleporadzie dostałem jeszcze dwa leki – to następne 20 złotych. Podsumowując – przeziębienie kosztowało mnie ok. 140 złotych.
Gdy zachoruje więcej osób w domu, np. rodzic i dziecko, wydatki są jeszcze wyższe – bo dla malucha lub przedszkolaka trzeba kupić oddzielne leki.

- Grypa moja i mojego 4-letniego synka skończyła się wydatkami rzędu 200 złotych – podsumowała jedna z pacjentek poradni na Retkini.
Lekarze zalecają, by nie lekceważyć infekcji.
- Jeśli trwa ona 2-3 dni, warto zgłosić się po teleporadę – mówi dr Michał Matyjaszczyk, lekarz rodzinny w ICMP. - Nie zawsze konieczna jest od razu wizyta w gabinecie, choćby z tego względu, by nie narażać innych pacjentów na zakażenie. Lekarz przeprowadzi wywiad i zdecyduje, czy to wystarczy czy też pacjent powinien przyjść do poradni na badanie. Gdy uzna to za konieczne – zleci test na covid. I taki test trzeba zrobić. Bardzo ważne jest też, aby nie czekać, gdy obserwujemy gwałtowne pogorszenie stanu zdrowia - wysoką gorączkę, duszności, kłopoty z oddychaniem – natychmiast kontaktujmy się z lekarzem.
Co robić, by uniknąć infekcji?
- Zachęcam do korzystania z darmowych szczepień – nie tylko na covid, ale teraz też na grypę – dodaje dr Matyjaszczyk. - Mogą się zaszczepić wszyscy, kobiety w ciąży oraz dzieci również.

Oto przykładowe ceny wybranych preparatów leczniczych:
polopiryna - 20 tabl. - 8-10 zł
paracetamol - 20 tabl. - ok. 5 zł
witamina C 1000 - ok. 10-20 zł
syrop na kaszel - 3-35 zł
krople do nosa - 6-20 zł
preparat przeciwwirusowy i przeciwzapalny - 50 tabl. - ok. 40 zł
pastylki do ssania - 6-20 zł
spray na gardło - 10-30 zł

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany