Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dlaczego biała kiełbasa jest biała i ile jest szynki w szynce? Odpowiadamy!

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Biała kiełbasa
Biała kiełbasa Pawel Lacheta/ Polska Press/ Express Ilustrowany
Dlaczego biała kiełbasa jest biała? Lepiej wybrać parzoną czy surową? Ile jest szynki w szynce? Tuż przed Wielkanocą odpowiadamy na te pytania. A w znalezieniu odpowiedzi pomaga dr Anna Marietta Salejda z Katedry Rozwoju Funkcjonalnych Produktów Żywnościowych na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu.

Dlaczego zatem biała kiełbasa jest biała?

- Biała kiełbasa, tak charakterystyczna na wielkanocnym stole, jest przygotowywana z podobnych surowców mięsnych i tłuszczowych jak np. kiełbasa śląska, z tą różnicą, że w jej produkcji nie używamy soli peklującej (nadającej różowo-czerwoną barwę wędlin na przekroju) i jej nie wędzimy (tym samym biała kiełbasa nie zyskuje brązowej skórki). Biała kiełbasa przygotowana w ten sposób będzie miała szarą barwę po ugotowaniu, ale też krótszy czas przydatności do spożycia - mówi dr Anna Salejda z Uniwersytetu Przyrodniczego.

Bo okazuje się, że sól peklująca działa także konserwująco. Ze względu na brak tej soli, białą kiełbasę mogą jeść osoby mające wrażliwy żołądek, w tym dzieci.

Smak białej kiełbasy warunkują użyte przyprawy, np. majeranek i czosnek. Smaczna kiełbasa będzie dobrze przyprawiona, ale także zawierała odpowiednie proporcje mięsa i tłuszczu.

- Im więcej mięsa w kiełbasie, tym więcej pełnowartościowego białka, a więc wyższa jej wartość odżywcza. Tłuszcz podnosi wartość kaloryczną, ale jest niezbędny, bez niego kiełbasa nie miałaby właściwej konsystencji (kruchej i soczystej) i co ważne smaku, bowiem jest jego nośnikiem - mówi Salejda.

Jaką białą kiełbasę wybrać?

Przy wyborze białej kiełbasy powinniśmy kierować się zasadą im mniej, tym lepiej, a więc kupować mniejszą ilość, stawiając na jakość.

- Powinniśmy szukać produktów o wysokiej zawartości mięsa, niezawierających w składzie wypełniaczy (niemięsnych źródeł białka) czy substancji zatrzymujących i utrzymujących wodę - dodaje dr Anna Salejda.

Czym różni się kiełbasa parzona od surowej?

- Biała kiełbasa surowa jest produktem nietrwałym, nie należy jej spożywać w takiej postaci, wymaga parzenia lub pieczenia, by osiągnąć pożądane walory kulinarne. Natomiast kiełbasa parzona jest już poddana obróbce termicznej w zakładzie produkcyjnym i w domu można ją tylko podgrzać, by była gotowa do spożycia - tłumaczy Anna Salejda.

Należy pamiętać, że parząc kiełbasę białą surową nie należy jej nakłuwać, bo sok mięsno-tłuszczowy, a więc i jej aromat, przejdzie do wody, w której się parzy. Natomiast kiełbasę parzoną powinniśmy przy parzeniu nakłuć, by nie popękała w trakcie obróbki, a wodę do parzenia przyprawić lub użyć bulionu, by zachować jej niepowtarzalny smak i zapach.

Ile szynki jest w szynce?

Ale święta wielkanocne to nie tylko biała kiełbasa. To także jajka (zobacz też: Co oznaczają tajemnicze numery na jajkach? ) oraz szynka. Jaką szynkę kupić? I ile tak naprawdę jest szynki w szynce?

- Im więcej mięsa użyto do jej produkcji, tym wyższa będzie jej wartość odżywcza. Szynka sporządzana według tradycyjnej receptury będzie wyprodukowana z minimum 100-130 g mięsa szynki na 100 g gotowego wyrobu, a w składzie, oprócz mięsa z szynki wieprzowej, znajdziemy tylko dodatki niezbędne dla prawidłowego przebiegu procesu technologicznego, np. azotyn sodu (E250) działający bakteriostatycznie i barwotwórczo, askorbinian sodu (przeciwutleniacz) czy naturalne przyprawy nadające smak i aromat - twierdzi dr Anna Salejda. - Produkty „szynkopodobne”, tzw. wysokowydajne, będą zawierały w składzie mniej mięsa na 100 g produktu, a jego miejsce zajmą wypełniacze np. białko sojowe) i substancje zagęszczające, wiążące i utrzymujące wodę dodaną, a także wzmacniacze smaku.

Kupując szynkę na świąteczny stół, wybierajmy świadomie, tj. czytajmy skład produktu i sięgajmy po te produkty, które zawierają tylko składniki niezbędne do ich wytworzenia.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany