Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

13 pacjentów otrzymało w ubiegłym roku nową nerkę w szpitalu im. Barlickiego Rok wcześniej takich przeszczepów odbyło się w tej placówce 26

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Dobra wiadomość to ta, że w ubiegłym roku aż 105 chorych otrzymało rogówkę. W szpitalu im. Wam lekarze przeszczepili ją 61 chorym, a lekarze w szpitalu im. Jonschera – 44. Na przeszczep rogówki w całej Polsce czeka 3463 chorych.

Szpital im. Barlickiego w którym lekarze w ubiegłym roku wykonali 13 transplantacji narządu od dawcy ze stwierdzoną śmiercią mózgu to jedyna placówka w naszym województwie w której przeszczepia się nerki.
W naszym województwie, szpitalu im. M. Kopernika, wykonuje się również transplantacje szpiku kostnego. W ubiegłym roku lekarze w Koperniku wykonali 67 przeszczepów w których pacjent był sam dla siebie dawcą, 10 transplantacji szpiku od dawcy niespokrewnionego (ten rodzaj przeszczepów wykonują od czerwca ubiegłego roku) i 6 przeszczepów od dawców spokrewnionych.
Zmienia się podejście rodzin zmarłych do kwestii pobrania od ich bliskiego zmarłego narządów do przeszczepu. 

- W ubiegłym roku wszystkie rodziny pacjentów u których lekarze stwierdzili śmierć mózgu pytane przez lekarzy czy zgadzają się na pobranie od ich bliskich narządów do przeszczepów, odpowiedziały "tak"  – mówi Sebastian Wiślicki, koordynator do spraw przeszczepów.

W poprzednich latach około 10 proc. rodzin odmawiało zgody na pobranie narządów . Zgodnie z zapisami prawa lekarze nie muszą pytać rodzin zmarłych, czy zgadzają się na pobranie od ich bliskich narządów do przeszczepów. Ważna jest decyzja osoby zmarłej – czy zgłosiła swój ewentualny sprzeciw do Centralnego Rejestru Sprzeciwów działającego przy Poltransplancie.
Człowiek za życia może wyrazić swój sprzeciw nie tylko w CRS ale również ustnie w obecności 2 świadków np. przy rodzinie, może też wyrazić sprzeciw pisemnie.

Jeśli nie, to lekarze mają po stwierdzeniu śmierci mózgu mają prawo pobrać narządy do przeszczepu. Szanując uczucia bliskich zmarłego pytają jednak ich o zdanie.

W łódzkich szpitalach w ubiegłym roku pobierano również narządy do przeszczepu, które transplantuje się pacjentom w innych miastach. Pobrania odbywały się w Barlicki, jedno w szpitalu im. WAM, a kilka w szpitalu w Radomsku. Organy do przeszczepu pobiera zespół lekarzy z kliniki, w której odbędzie się przeszczep płuca, serca, wątroby lub trzustki.

Jak wynika z danych Poltransplant za ubiegły rok w naszym kraju na przeszczep nerki oczekuje 1193 pacjentów, a na przeszczep rogówki - 3463.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany