Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W Łodzi 14 pacjentom przeszczepiono rogówkę. Te zabiegi wykonali specjaliści w dwóch łódzkich klinikach FILM

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W ubiegłym roku okuliście w MCM im dr K. Jonschera przeszczepili rogówkę 38 chorym, a w tym roku już 4. W szpitalu im. WAM wykonano odpowiednio 64 i 10 takich operacji.
Młoda kobieta chciała sobie wybielić oczy. Teraz czeka w szpitalu na przeszczep rogówki! | Express Ilustrowany

- Wykonujemy przeszczepy rogówek pełnościenne, jak i warstwowe- mówi Roman Wodowski, specjalista chorób oczu Oddziału Okulistyki w Miejskim Centrum Medycznym im dr. K. Jonschera. - Przeszczepy wykonujemy dzieciom w wieku starszym, oraz osobom dorosłym. Nasz najstarszy pacjent, któremu przeszczepialiśmy rogówkę, był w wieku 90 plus.
Na Oddziale Okulistyki Miejskiego Centrum Medycznego im. dr. K. Jonschera lekarze wykonują cały szereg zabiegów, od przeszczepów rogówek, poprzez zabiegi jaskrowe, ale też zaopatrują urazy.
Historia przeszczepów w tej placówce nie jest długa. Okuliści zaczęli je wykonywać w czasie pandemii. Do dziś przeprowadzili 74 przeszczepy, a liczba tych zabiegów z roku na rok się zwiększa. Podobnie jak kolejka oczekujących na przeszczep rogówki. Jak mówi doktor Roman Wodowski, wieść o tym, że w Miejskim Centrum Medycznym im. dr. K. Jonschera z sukcesem przeprowadza się przeszczepy rogówki niesie się po Polsce i coraz więcej pacjentów zgłasza się do pracujących tu okulistów. Aktualnie na nową rogówkę oczekuje 25 chorych.
- Czas oczekiwania na przeszczep rogówki dla pacjenta w stanie pilnym to kilka tygodni - wyjaśnia doktor.

Rogówka to przezroczysta wielowarstwowa tkanka, pokrywająca przednią część oka, która wraz z nieprzezroczystą twardówką tworzy ścianę gałki ocznej. Przeszczepy rogówek wykonywane są najczęściej z powodu zmian zwyrodnieniowych i dystroficznych. Mogą być to przeszczepy pełnościenne gdzie lekarze przeszczepiają całą rogówkę pełnej grubości lub przeszczep warstwowy,
W szpitalu im. WAM rogówkę przeszczepia się już ponad 20 lat.

https://expressilustrowany.pl/jak-zostac-dawca-organow-5-najczesciej-zadawanych-przez-pacjentow-pytan-na-temat-przeszczepow/ar/c1-17231023

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany