Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwaj lekarze ze szpitala Matki Polki oskarżeni o nieumyślne doprowadzenie do śmierci trzyletniego chłopca. Nie przyznali się do winy

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Chłopiec zmarł w szpitalu ICZMP w maju 2016 r.
Chłopiec zmarł w szpitalu ICZMP w maju 2016 r. grzegorz gałasiński
Dwaj lekarze ze szpitala "Matki Polki", anestezjolog i kardiochirurg, zostali oskarżeni przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi o nieumyślne doprowadzenie do śmierci trzyletniego chłopca. Akt oskarżenia w tej sprawie właśnie trafił do Sądu Rejonowego dla Łodzi Widzewa. Śledztwo w tej sprawie trwało blisko 8 lat. Prokurator powołał sześciu biegłych z różnych dziedzin medycyny, którzy przygotowali opinie. Były one jeszcze kilkakrotnie uzupełniane na etapie śledztwa. Lekarze nie przyznali się do winy. Grozi im kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

https://expressilustrowany.pl/dyspozytor-nie-wyslal-karetki-pacjentka-nie-zyje-akt-oskarzenia-w-tej-sprawie-wyplynal-do-sadu-rejonowego-w-rawie-mazowieckiej/ar/c1-18311645

Do tragedii, która znajdzie swój finał przed sądem doszło w maju 2016 r oku. Trzyletniemu chłopcu, który urodził się ze skomplikowaną wadą serca, lekarze w szpitalu Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki wykonywali operację usiłując naprawić uszkodzone serce. Po operacji dziecko przez tydzień przebywało na sali pooperacyjnej, jego stan był ciężki. Chłopiec miał zmiany w płucach, był podłączony do respiratora. Niestety, po niecałych dwóch tygodniach od operacji zmarł.

Prokurator postawił zarzuty w tej sprawie dwóm lekarzom specjalistom, kardiochirurgowi i anestezjologowi. Postępowanie prowadzone przez prokuratora Prokuratury Okręgowej trwało bardzo długo co wynikało ze stopnia skomplikowania sytuacji w jakiej znalazło się dziecko w trakcie operacji i tuż po niej.

- Prokurator wystąpił o szereg opinii, które były kilkakrotnie uzupełniane na etapie śledztwa. Ostatecznie zdecydował o postawienia obu lekarzom zarzutu niemyślnego spowodowania śmierci - wyjaśnia prokurator Krzysztof Bukowiecki, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Łodzi. Ta jednostka sprawuje nadzór nad postępowaniami prowadzonymi w sprawie błędów medycznych w okręgu łódzkim, sieradzkim i piotrkowskim.

Zdaniem prokuratora wina polegała na tym, że popełnili oni błąd medyczny. Pomimo tego, że dziecko miało odmę opłucową nie zdiagnozował jej (dziecko miało wykonane jedynie badanie osłuchowe) i nie zastosował przez to odpowiedniego leczenia. W konsekwencji u dziecka do niewydolności wielonarządowej, uszkodzenia mózgu co doprowadziło do śmierci chłopca.
Lekarzom grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Kierownik zespołu medycznego oskarżony! Pacjentka zmarła po wyjeździe karetki pogotowia ratunkowego! | Express Ilustrowany

Anestezjolog nie przyznał się do zarzucanego mu czynu czynu, podobnie jak kardiochirurg. Ten drugi kwestionował biegłych na podstawie których został sformułowany zarzut. Na wniosek obrońcy lekarza prokurator dopuścił kolejną opinię z zakresu anestezjologii i intensywnej terapii.

Jak informuje prokurator Krzysztof Bukowiecki w ubiegłym roku do prokuratur w okręgu sieradzkim, łódzkim i piotrkowskim wpłynęło 220 spraw dotyczących błędów medycznych. Prokuratorzy skierowali do sądu trzy akty oskarżenia dotyczące takich błędów (przeciwko dwóm lekarzom, kierownikowi zespołu ratowniczego oraz dyspozytorowi medycznemu). Śledztwa w tych sprawach trwały od 2 do 8 lat.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany