MKTG SR - pasek na kartach artykułów

10 tys. 430 lokali w zasobach mieszkaniowych miasta Łódź jest wolne. Co piąty łodzianin mieszkający w gminnej kamienicy nie ma umowy najmu

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Kamienica przy ul. Żeromskiego 5 była wyłączona z użytkowania, ale nadal mieszkali w niej lokatorzy.
Kamienica przy ul. Żeromskiego 5 była wyłączona z użytkowania, ale nadal mieszkali w niej lokatorzy. Grzegorz Gałasiński
Przez 3 lata, od grudnia 2020 do grudnia 2023 r, ubyło w zasobach miasta 8 509 mieszkań. Ponad 10 proc. mieszkalnych zasobów gminy ma zostać wyburzone - takie wnioski wypływają z danych, które Łódzkie Stowarzyszeni Lokatorów otrzymało w odpowiedzi na zapytanie m.in. o liczbę mieszkań w komunalnych kamienicach bez toalet. Danych o mieszkaniach bez wc miasto nie podało.

Z danych udostępnionych Łódzkiemu Stowarzyszeniu Lokatorów przez Urząd Miasta Łodzi wynika, że w naszym mieście na koniec ubiegłego roku w skład zasobów mieszkaniowych gminy wchodziło 38 tys. 217 lokali. Większość, 24 tys. 57 to lokale należące do gminy, a 13 tys. 884 to mieszkania znajdujące się w budynkach należących do wspólnot mieszkaniowych.

Mieszkanie bez dachu!

Ponad 10 tys. wolnych mieszkań
W zasobach mieszkaniowych Łodzi więcej niż połowa, 20 tys. 670, użytkowana była na podstawie umowy najmu. Ponad 7 tys. mieszkań zajmowanych było bezumownie. Aż 10 tys. 430 lokali stało na koniec roku wolnych.

Mieszkania zagrażające życiu

Ponad 2 tys. 300 lokali w gminnych kamienicach znajdowało się w budynkach wyłączonych z eksploatacji ze względu na planowaną rozbiórkę, a blisko 2 tys. znajdowało w kamienicach co do których procedura wyłączenia z eksploatacji było w trakcie realizacji. Ponadto blisko 1500 mieszkań było wyłączonych z eksploatacji czasowo, np. ze względu na planowaną rewitalizację, konieczność wykonania remontu zleconego przez wspólnotę. Kolejne blisko 2500 mieszkań było wyłączonych z eksploatacji z powodów innych niż wymienione wyżej, np. z uwagi na postępowania sądowe o zwrot nieruchomości. W przypadku blisko 2300 mieszkań albo już wskazano potencjalnym lokatorom do zamieszkania bądź zostały zakwalifikowane do remontu. Wśród tych mieszkań były także wolne pomieszczenia tymczasowe.
Matka dzieci ze względu na stan budynku poprosiła sąd o opiekę kuratora!

Coraz mniej gminnych mieszkań
W porównaniu z grudniem 2020 r przez trzy lata w Łodzi ubyło ponad 8 i pól tysiąca mieszkań. Biorąc pod uwagę fakt, że aż 10 proc. zasobów gminnych ma zostać wyburzonych potencjalni lokatorzy gminnych kamienic na obiecane lokum będą czekać jeszcze dłużej niż obecnie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany