MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Co czwarty lokal w łódzkiej kamienicy to pustostan! Najnowsze dane udostępnione przez urzędników łódzkiemu radnemu budzą grozę!

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Typowy łódzki obrazek i sceneria chętnie wykorzystywana przez filmowców kręcących filmy o Powstaniu Warszawskim.
Typowy łódzki obrazek i sceneria chętnie wykorzystywana przez filmowców kręcących filmy o Powstaniu Warszawskim. Krzysztof Szymczak
Urzędnicy nie wiedzą, ile lokali w zasobach gminnych nie ma w mieszkaniu WC. Nie wiedzą również, ile jest "kopciuchów". Wiedzą jednak, że blisko co 5 lokal jest zajmowany bez umowy najmu.

W zasobach miasta jest aktualnie 38 217 lokali mieszkalnych (są to dane na koniec ubiegłego roku). W budynkach stanowiących własność gminy znajdowało się 24 057 lokali. W tej grupie 863 mieszkania to najem socjalny. Tak wynika z odpowiedzi przygotowanej przez urzędników na interpelację radnego Tomasza Anielaka w temacie miejskich zasobów mieszkaniowych.

- W mieszkaniowym zasobie Miasta Łodzi było 10 430 wolnych lokali – wyjaśnia Adam Wieczorek, wiceprezydent Łodzi. - 2 337 lokali było w budynkach wyłączonych z eksploatacji ze względu na planowaną rozbiórkę, 1 894 w trakcie procedury wyłączenia z eksploatacji, 1 491 było wyłączonych z eksploatacji czasowo, 2 450 lokali było wyłączonych z eksploatacji z innych powodów (m.in. postępowanie sądowe o zwrot nieruchomości), a 2 258 wolnych lokali wśród których były mieszkania, na które wydano skierowania, ale nie zawarto jeszcze umów najmu, były w trakcie wskazywania, do remontu i wolne pomieszczenia tymczasowe.
- Bezumownie zajmowanych było 7 117 lokali – czytamy dalej w odpowiedzi przygotowanej na interpelację radnego Wieczorka.

Niestety, jak się okazuje urzędnicy nie są w stanie ustalić, ile mieszkań w zasobie komunalnym miasta jest obecnie podłączonych do c.o. ani ile mamy nieekologicznych źródeł ciepła tzw. „kopciuchów” w miejskim zasobie lokalowym. W części lokali najemcy dokonali rozlicznych przeróbek i gdy w minionych latach urzędnicy próbowali przeprowadzić sprawdzić legalność przeprowadzonych prac po prostu nie wpuścili ich do mieszkania.

Więcej chętnych niż mieszkań

Na koniec 2023 roku wniosków osób oczekujących, które nie zostały ujęte na ostatecznej rocznej liście socjalnej i ostatecznej rocznej liście mieszkaniowej, było 1 216.

Jak wynika z wyliczeń urzędników przez 5 lat w Łodzi miasto uruchomiło do wynajmu 542 nowe mieszkania. Natomiast w rewitalizowanych budynkach do użytkowania oddanych zostało 750 gminnych lokali. Tylko 13 rodzin rodzin wróciło do swoich mieszkań w zrewitalizowanych budynkach.

W nieruchomościach przeznaczonych do rozbiórki znajduje się 2 870 lokali, 533 były zamieszkane. 410 budynków mieszkalnych było wyłączonych z eksploatacji, z czego 218 jest zamieszkanych. W trakcie procedury wyłączenia z eksploatacji pozostawały 2 446 mieszkania, z czego zasiedlone były 552.

Radnemu z przerażenia jeżą się włosy

Odpowiedzi (...) świadczą o chaosie w zarządzaniu gospodarką mieszkaniową przez urzędników Prezydent Miasta Hanny Zdanowskiej - twierdzi Tomasz Anielak, radny Rady Miejskiej Łodzi, który wystąpił z interpelacją. - Na odpowiedź czekałem miesiąc, a jednak to nie wystarczyło na określenie choćby szacunkowe ilości mieszkań bez toalet, bez bieżącej wody, itd. Ponadto informacje, jakie otrzymałem nie są zgodne z wcześniej pozyskanymi częściowo. Dotyczy to choćby ilości wniosków mieszkaniowych pozostających do realizacji. W maju 2023r. otrzymałem informację o 2 165 wnioskach spełniających kryteria oraz blisko 900 nie spełniających kryteriów formalnych, gdy tymczasem w odpowiedzi mamy 1 216 wniosków formalnie przyjętych na koniec 2023 r. Bardzo irytuje mnie brak działań zmierzających do zagospodarowania tysiąca wolnych lokali. Najbardziej jednak przeraża mnie skala zamieszkałych lokali w nieruchomościach wyłączonych z użytkowania. Na 410 budynków, zamieszkałych jest aż 218! Ile jest warte ludzkie życie dla Pani Prezydent i osób odpowiedzialnych za taki stan rzeczy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany