Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zoo w Łodzi. W ogrodzie jest organizowane karmienie pokazowe zwierząt. Można zobaczyć, co one jedzą

Magdalena Rubaszewska
Magdalena Rubaszewska
Wyderki orientalne można oglądać podczas lunchu.
Wyderki orientalne można oglądać podczas lunchu. Krzysztof Szymczak
W łódzkim zoo można wpaść na lunch lub inny posiłek do kilkudziesięciu mieszkańców ogrodu. Oczywiście nie dosłownie, ale zaobserwować, czym odżywiają się zwierzęta, jak jedzą, czy są to owoce w całości, czy w kawałkach, ze skórką czy obrane, jakich produktów zwierzaki nie lubią, a za jakimi przepadają. Zdobyciu tej wiedzy służy karmienie pokazowe. W wakacje do grupy zwierzaków, które można obserwować podczas konsumpcji, dołączyła rodzina wyderek orientalnych, kapibara i mieszkańcy pawilonu Nocny Świat.

Codziennie o godz. 12 można zjawić się na lunchu u wyderek orientalnych mieszkających w części Orientarium - Celebes. To jeden z ich co najmniej czterech posiłków. Codziennie konsumują ilość jedzenia odpowiadającej dwudziestu procentom ich masy ciała. Mają szybki metabolizm, są więc karmione tak często, ponieważ inaczej ciągle byłyby głodne. Nakarmienie takiej ruchliwej, wszędobylskiej gromadki to nie lada wyzwanie dla opiekunów. Rodzinę tworzy bowiem osiem osobników - Marlenka i Vincent, para alfa, ich młode Nariko i Natsu oraz ich młodsze rodzeństwo w liczbie czterech.
Zobacz zdjęcia
- Gdy do nich wchodzimy, zaczynają się przepychać, wciskają, gdzie się da, podejmują próby wydostania się na zewnątrz. Ze względów bezpieczeństwa są zwabiane smakołykami na zaplecze i zamykane. Wtedy opiekun wchodzi, chowa jedzenie w zakamarkach, w dziupli drzewa, wrzuca do oczka wodnego, rozrzuca po całym wybiegu, by zwierzaki musiały je znaleźć. Dopiero wtedy je wypuszczamy. Mają wtedy zabawę, frajdę z szukania jedzenia, zajmujące zajęcie, spędzają czas ciekawiej niż gdyby dostały wszystko pod nos - mówi Michał Sokołowski, opiekun wyderek.
Gdy pokarm jest już rozłożony, gromada wypada na wybieg, jedne nurkują w oczku wodnym, drugie penetrują zakamarki wybiegu.
A gdy dopadną kawałek ryby albo krewetkę, w ruch idą ostre ząbki i pazurki.
W diecie wyderek oprócz ryb, głównie słodkowodnych i krewetek, są małże, ośmiornice choć w nich nie gustują, dla urozmaicenia menu podrzuca im się małe kurczaki, noworodki szczurów, myszy, gotowane mięso z królika, wołowinę.

- Karmienia pokazowe pełnią niezwykle istotną rolę w opiece nad zwierzętami. To nie tylko moment, w którym zwierzęta dostają swój posiłek, ale także element codziennego treningu medycznego. To idealna okazja do tego, by zwierzęta przyzwyczajały się do kontaktu z opiekunem - dodaje Michał Gołędowski, kierownik działu edukacji Orientarium ZOO Łódź. - W tym czasie opiekun ma szansę obejrzeć zwierzę dokładnie. Sprawdzić, czy wszystko jest z nim w porządku, przyzwyczaić do ewentualnych procedur medycznych czy do transportu.

Kto i o której godzinie jest karmiony pokazowo:

  • papuga Kea - godz. 10
  • słonie - godz. 11, 17
  • kapibara - godz. 11.30
  • wyderki orientalne - godz. 12
  • leniuchowce - godz. 12
  • lemury katta - godz. 12.30
  • orangutany - godz. 13
  • pingwiny - godz. 13
  • niedźwiedzie malajskie - godz. 13.30
  • binturongi - godz. 14
  • pandy - godz. 14.30
  • ariranie - godz. 14.30
  • żyrafy - godz. 15
  • surykatki - godz. 17.30
  • pawilon nocny - godz. 18
od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na expressilustrowany.pl Express Ilustrowany